Göz nezlesine ne iyi gelir?

Göz nezlesine ne iyi gelir?

Göz nezlesine ne iyi gelir? Göz nezlesi özellikle burun nezlesine takip eden zaman için ortaya çıkan ve bulaşıcı bir hastalıktır. Göz nezlesi yetişkinlerde etken genelde viruslardır. Çocuklarda ise genelde solunum yolu enfeksiyonları etkeni olan bakterilerdir. Göz nezlesi bulaşıcıdır bu nedenle hijyene dikkat edilmesi ile bulaşıcılığı engellenebilir. Bu amaçla ellerin sık sık yıkanması ve evde ayrı havlu kullanılmasını önermekteyiz. Yıl içinde zaman zaman göz nezlesi salgınları görülmektedir. Özellikle kreşler, okullar ve aile içi temas en sık bulaşma yollarıdır.

Göz nezlesi neden olur?

Göz nezlesi genel tıbbi adı ‘’konjonktivit’’ olarak adlandırılır. Konjonktiviti gözün beyaz tabakasını örten damarlı ve zarsı bir yapıdır. Konjonktivit durumunda bu yapıdaki damarlarda belirginleşme artar ve kızarıklık meydana gelir. Konjonktivit durumunda hem kızarıklık olur hem de ödem meydana gelir ve göz kapaklarının şiş görünmesine neden olur. Sabahları meydana gelen çapaklanma da göz nezlesi için tipiktir.

Göz nezlesinin en sık etkeni VİRUS’ lerdir.


Konjonktivit etkenleri;

  • Virüsler
  • Bakteriler
  • Şampuan, duman, havuz suyu
  • Allerjenler

Göz nezlesi nasıl olur? Göz nezlesi bulaşır mı?

Göz nezlesi sık olarak gribal enfeksiyonları takiben meydana gelir. İnsanlar arasında bulaşma sık olarak görülür.. Diğer özelliği ise, bir gözden diğerine geçmesidir.

Göz nezlesi bulaşması nasıl önlenir?

En önemli korunma yöntemi sık sık el yıkamadır. Hastaların çoğu viral nedenlele konjonktivit oldukları için, özel bir tedavi uygulanmaz. Şikayetlere yönelik destekleiyici damlalar verilir. Hastalık genelde sınırlıdır, bir kaç günlük şikayetlerin artışından sonra gerileme dönemine girer.

Göz nezlesi etkeni çocuklarda daha çok solunum yolu enfeksiyonlarına da neden olan bakteriler, erişkinlerde ise soğuk algınlığı veya burun nezlesine neden olabilen viruslerdir.

Göz nezlesi iyileşme süresi?

Göz nezlesi iyileşme süresi genelde 1-2 haftadır. 1 haftadan sonra şikayetleri azalmayan hastaların tekrar değerlendirilmesi gerekir.

Göz nezlesine ne iyi gelir?

  • Bulaşmanın önlenmesi ellerin sık sık yıkanması gerekir.
  • Evde bireylerin ayrı havlu kullanması önemlidir
  • Tek kullanımlık kağıt havlu kullanılması uygun olacaktır
  • Aynı damlaların başka kişiler tarafından kullanılması uygun değildir
  • Soğuk kompres ödem ve kaşıntı azaltmak amacıyla yapılabilir

Adenoviral Keratit

Adenoviral keratit adı verilen bulaşılığı yüksek olan göz nezlesi tipi, hastaların yaklaşık %50’sinde görme bulanıklığına neden olmaktadır. Adenoviral keratit hastalarında gözün saydam olan kornea tabakasında beyaz ve noktasal odak noktaları oluşur. Adenoviral keratit tedavisi henüz özel bir yöntem belirlenmemiştir. Ancak göz hekimi tarafından hazırlanan povidon iyodür ve Siklosporin damla tedavisi kullanılabilmektedir.

Göz nezlesine ne iyi gelir? Göz nezlesi özellikle; burun nezlesine takip eden zaman için ortaya çıkan ve bulaşıcı bir hastalıktır.Göz nezlesi yetişkinlerde,
Adenoviral etkenli göz nezlesinde gözde beyaz noktasal izlerin oluşumu. Fotograf mikroskop ile Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay tarafından çekilmiştir.

 

SONUÇ: Göz kızarıklığının birçok farklı nedeni vardır. Bu nedenle her göz kızarıklığı olan kişinin göz muayenesi olmasını mutlaka öneriyoruz. Gelişi güzel damla kullanılması uygun değildir. Gözde kanlanma veya göz nezlesi olan hastaların tedavilerini muntazam olarak uygulamaları önemlidir. Ayrıca göz nezlesinin bulaşmasının önlenmesi tedavinin en önemli basamağıdır. El temasından kaçınma en önemli davranıştır. Bir gözden diğerine geçiş çok sık görülmektedir.

Paylaş:

0 yorum “Göz nezlesine ne iyi gelir?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×