Göz sulanmasına ne iyi gelir?

Gözlerde oluşan her türlü rahatsızlık farklı bir nedene bağlı olabilir. Göz sulanması da gözlerde aşırı yorgunluk, toz, bakteri, alerjik veya göz yaşı kanal tıkanıklığı gibi birçok nedenle oluşabilen bir göz rahatsızlığıdır. Gözlerde sulanma aşırı gülme, ağlama, rüzgara çıkma ve soğuk hava ile karşılaşma gibi bir cisim kaçması halinde ovalamayla da görülebilir. Geçici olarak oluşan göz sulanmaları endişe yaratmaz çünkü belli zaman sonra geçer. Göz sulanmasına ne iyi gelir ve önemli göz sulanması neden kaynaklanır bunlara değinelim.

Uzun süreler boyunca göz sulanması devam ediyorsa ve göz sulanmasına eşlik eden bazı önemli belirtiler varsa bir göz hastalığı nedeni olması açısından önem taşır. Göz sulanmasının yanı sıra yanma, kaşıntı, kızarıklık, gözde batma, görmede azalma, görmede bulanıklık gibi belirtilere dikkat etmek gereklidir. Böyle bir durum oluşması halinde göz sulanmasına ne iyi gelir diye düşünmeden bir göz hekimine giderek mutlaka tetkik ettirmek şarttır.

Göz sulanmasına ne iyi gelir

Göz sulanmasına ne iyi gelir?

Göz sulanmasının basit nedenlerden ötürü olması sadece sulanma ile baş göstermesi durumunda göz sulanmasına iyi gelecek önlemler maruz kalınan durumu bertaraf etmeyi gerektirir. Onun dışında göze her hangi bir müdahalede bulunmak kaş yaparken göz çıkarmaya neden olur. Dediğimiz gibi eğer sulanmaların yanı sıra farklı belirtiler de oluşursa zaman kaybetmeden bir hekimle görüşmenizde yarar vardır. Göz sulanmalarına eşlik eden belirtilerin olması halinde; göz kanalında tıkanıklık, gözde yabancı cisim olması ve dışarı atılamaması, gözde oluşan enfeksiyonlar, göz kuruluğu, lens kullanımı ile ortaya çıkan tahrişler ve alerjik etkiler sayılabilir. Böyle durumlarda göz hekimlerimiz sizlere neden kaynaklandığına dair tetkikleri yaparak bir tedavi yöntemi önereceklerdir. O nedenle göz ihmale gelmez ve asla basite indirgenerek sorunlar kendi haline bırakılmaz. Özellikle yeni doğan bebeklerde göz sulanması sürekli görülüyorsa göz tansiyonu riskini yaratması açısından önemle üzerinde durulmalıdır.

Göz yaşı kanal tıkanıklığı bebeklerde ve erişkinlerde önemli bir sulanma sebebidir. Göz sulanmasının kanal tıkanıklığına bağlı olduğu durumlarda enfeksiyon ve abse meydana gelmektedir.

Gözlerde oluşacak her türlü belirti kişisel müdahale etmeden mutlaka hekim tarafından tedavi edilecek şekilde muayeneyi gerektirir. Böyle olması söz konusu halinde asla gözlerle oynamamalı, ovalamamalı, çekiştirilmemeli ve kaşımamalıdır.

Önem taşıyan göz muayeneleri kliniğimizde son teknoloji ve uzman hekim eşliğinde sağlıklı olarak yapılmaktadır. Bizimle iletişime geçerek tüm bilgileri öğrenebilir ve randevu alarak tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

Kaynak; Epiphora
Paylaş:

0 yorum “Göz sulanmasına ne iyi gelir?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×