Göz Tansiyonu Olan Hasta Katarakt Ameliyatı Olabilir mi

Göz Tansiyonu Olan Hasta Katarakt Ameliyatı Olabilir mi-3

Göz tansiyonu olan kişilerde katarakt daha erken yaşlarda ve daha sık görmekteyiz. Peki göz tansiyonu olan hasta katarakt ameliyatı olabilir mi? Elbette göz tansiyonu olan kişiler katarakt ameliyatı olabilir ancak bazı önemli tedbirlerin alınması gerekir. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiye yazının devamında ulaşacaksınız.

Göz tansiyonu olan kişilerin katarakt ameliyatı olması gerektiğinde belirli önlemlerin alınması gerekir. Örneğin göz içi basıncı düşürülmesi, göz tansiyonu ilaçların düzenlenmesi gibi. Göz tansiyonu olan hasta katarakt ameliyatı sırasında, göz bebeği büyümeyebilir. Göz bebeğinin büyümesi için ek tedbirler alınması gerekir.

Göz tansiyonu olan hasta için iyi bir haber; katarakt ameliyatı olması göz tansiyonunda ortalama 3-4 mmHg düşme sağlamaktadır. Bu nedenle kataraktı olan glokom hastaları ameliyatlarını ertelemeden olmalarında fayda var diyebiliriz.

Göz Tansiyonu Olan Hasta Katarakt Ameliyatı Olabilir mi

Göz tansiyonu yüksek seyreden kataraktı olan kişilerde, hem katarakt ameliyatı hem de glokom ameliyatı birlikte de yapılabilir. Bu şekilde biraz cerrahi süresi uzamakla birlikte, iki kez ameliyat olmak yerine tek seansta iki sorun birden kontrol altına alınabilir.

Daha önce glokom ameliyatı olmuş olan bir kimse katarakt ameliyatı olabilir mi?

Haha önceden glokom ameliyatı geçirmiş olmak, katarakt ameliyatı yapılmasına engel değildir. Ancak bu ameliyat sonrasında glokom ameliyatı başarısızlığa uğrayıp göz tansiyonu yükselebilir ve tekrar göz tansiyonu ameliyatı yapılması gerekebileceği unutulmamalıdır.

Sonuç: Glokomu olan kişilerde katarakt sık görülür. Katarakt ameliyatı glokomu olan hastalarda bazı sorunların çıkmasına adaydır. Bu nedenle glokomu olan kişilerde katarakt ameliyatından en basit-kolay ve hızlı şekilde ameliyat etmeyi tercih ediyoruz. Bu ameliyattan sonra yakın takip gerektiğini de unutmamak gerekir.

Elbette katarakt ameliyatı glokom hastalığı bulunanlarda daha risklidir. Ancak unutmayın ki katarakt bekletildiğinde veya geciktirildiğinde görmenizi tamamen kaybetmenize sebep olacaktır. Bu nedenle glokomu olan kişişlerde katarakt ameliyatının geciktirilmemesi gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Katarakt başlangıcı nedir? 

Katarakt ameliyatı sonrası oluşabilecek sorunlar

Katarakt ameliyatı riskli midir? 

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer? 

Katarakt ameliyatı sonrası gözde ödem oluşması

Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma

Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Katarakt ameliyatı sonrası şikayetler

Katarakt ameliyatı sonrası görme ne zaman netleşir

Genç yaşta katarakt neden olur

Paylaş:

0 yorum “Göz Tansiyonu Olan Hasta Katarakt Ameliyatı Olabilir miAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×