Gözde Ödem

Göz çevresindeki dokularda ve göz çukurunda oluşan ödem ‘’Periorbital ödem’’ olarak adlandırılır. Gözde ödem; göz kapağı, göz çukuru ve gözün çevresinde yer alan her hangi bir alanda ortaya çıkabilir. Genel olarak alerjik göz hastalığı, enfeksiyonlar, vücutta ödem tutulması ile bazı böbrek rahatsızlıkları ile bu durum oluşabilir. Oluşma nedenine göre tedavi edilmesi gereken gözde ödem; mutlaka zaman kaybı olmadan hekime başvurulması gerektiren bir önemi de taşır. Göz kapağında enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan ödemler; genel olarak 3 yaşına kadar olan dönemlerde baş gösterir. Göz kapağında oluşan ödemler bakteriyel özellik taşıyabilir ve göz kapağında şişmeye neden yaratır. Bakteriyel olması nedeni ile mutlaka tedavisi ihmal edilmeden sağlanmalıdır. Günümüzde aşılar nedeni ile bu tarz vakalar hayli azalmış durumdadır.

Gözde şişlik neden olur?

Göz çevresi ve göz çukurunda oluşan ciddi enfeksiyona bağlı olan ödem ise ‘’orbital selülit’’ olarak adlandırılır ve çocuklarda sıklıkla görülmesine karşın her yaşta ortaya çıkan bir göz ödemidir. Enfeksiyon oluşmasıyla ortaya çıkan bu ödeme; şişlik ve kızarıklık da eşlik eden belirtilerdir. Tedavi edilmesi açısından önemli bir durum taşır.  Böbreklerdeki kılcal damarların iltihaplanması sonucu da gözde ödem oluşabilmektedir. Genel olarak 5 ila 15 yaş arasında görülen bu ödem; virüs, bakteri, mantar ve parazitlerle oluşarak; gözde iltihaplanmaya etken yaratır. Gözde ödem tedavi edilmeden önce hekimler tarafından; hangi bakteriyel nedenlerle oluştuğu tespit edilerek ona göre bir yöntem belirlenir. Genelde antibiyotik içerikli ilaçlar ve merhemlerle tedavi süreci başlatılır. Ancak antibiyotik tedavisi kesinlikle gelişi güzel ya da kulaktan dolma öneriler ile başlatılmamalıdır. Öncelikle göz hekimine giderek muayene olmak ve ona göre önerilen dozda ve süreçte kullanmak sağlıklı olacaktır. Ödemin kontrollü olarak hekim tarafından tedavi edilmesi iyileşme sürecini hızlandırırken sağlıklı olarak hareket etmeye neden olacaktır.

 Gözde Ödem

Gözde Ödem

Gözde ödem olması bu etkenlerin dışında gebelik dönemi boyunca vücutta aşırı ödem olması itibariyle de görülebilir. Ayrıca aşırı sigara tüketimi ve alkol alımı da yüzde ve vücutta ödem yaratan etkilere maruz bırakır. Gözde ödem tedavisi için mutlaka kliniğimize gelerek uzman hekimlerimizin önerileri ve tedavi şekli dâhilinde müdahale ettiriniz. Gerekli tüm bilgileri ve randevunuzu bizimle iletişime geçerek alabilirsiniz.

Göz kapaklarında kalıcı olan ödem şekli ise, göz kapaklarında yaşa bağlı olarak yapısal oluşan Göz Torbalanması ‘dır. Göz torbalanmaları eğer yukarıda belirtilen sebeplerle tedavi edilemiyor veya tedaviye rağmen gemiyor ve kalıcı halde ise, Göz Estetiği ile cerrahi müdahele yapılarak alınabilir.

Paylaş:

0 yorum “Gözde ÖdemAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×