Hareketli göz protezi nedir ?

Hareketli göz protezi nedir ?

Hareketli göz protezi nedir ?Hareketli göz protezi diğer göz ile beraber önemli oranda paralel bir şekilde hareket edebilen protezlerdir.Hareketli göz protezi, ameliyat sonrası göz yuvasına uygun olarak üretilen protezlerdir. Hareketli göz protez için öncelikle uygun bir ameliyat veya gözün yuvasının hazırlanması gerekir. Örneğin gözün alınması ve küçülmesi durumunda eğer yuvanıniçi boş bırakılmış ise hareketli göz protezi kullanılması mümkün değildir. Bir çok kişi maalesef ya eski bir zamanda oldukları uygunsuz bir ameliyat ya da maddi imkansızlıklar  ya da ihmal nedeniyle uygun olmayan şekilde protez kullanmaktadır.

Hareketli göz protezi nedir ?

Bilinçsiz bir şekilde protez kullanımı yuvaya ve göz kapaklarına zarar vermektedir. Bir çok kişişde yıllar içerisinde göz yuvası küçülmekte ve bire sonra protez göz sürekli çıkmaya düşmeye başlamaktadır.  Bu nedenle bizim önerimiz mümkün olan her hastada bilye konularak ameliyat edilmesi ve hareketli olabilcek şekilde uygun bir protez gözün yapılmasıdır. Kişiye özel yapılmayan protezlerde hareket maalesef az olmaktadır.

Göz protezi genel olarak iki bölümde incelenebilir:

1. Kısmen hareketli protez gözler: Pim (peg) adı verilen vida içermeyenler

2. Tam hareketli protez gözler: Pim (peg) adı verilen vida ile gerçek harekete sahip olanlar

Birinci gruptaki protez gözler, alttaki gözün veya sferin durumuna göre, gözün kalıbına uygun yapılmış protezlerdir. Bu protezlerde yuvadaki sfer (bilye) kaslar yardımı ile bir miktar hareket eder. Bu hareketin ancak %30-40’ı protez göze taşınır. Buna kısmi hareketli protez göz demek daha uygun olacaktır.

Kısmen hareketli protez gözler, hareketli göz protezi nedir
Kısmen hareketli protez gözler

İkinci gruptaki protezlerde ise yuvaya konulan hidroksiapatit sferler dokuya 6 ay içinde uyum sağlar. Bu uyum sonrasında sfere (bilye) bir vida yerleştirilir. Vidanın başı yuvanın dışında kalır ve protez gözde bu vida için bir girinti yapılır. Bu sayede, yuva hareket ettikçe, hareket vida aracılığıyla protez göze aktarılır. Bu işleme ‘’vidalama’’ veya ‘’pegging’’ adı verilir. Bu işlemin dezavantajı, vidanın enfeksiyonlara giriş kapısı oluşturmasıdır. Yani dışarda kalan vida başı ile mikroplar yuvanın içine ilerleme şansı bulmaktadır.


hareketli göz protezi nedir
Tam hareketli göz protezi. Gözenekli sfer konulmuş hastalarda, implant içine damarların gelişmesi sonrasında pim-peg adı verilen vida sistemi eklenmesi ile tam hareket sağlanabilir.

 

protez göz


Günümüzde en uygun hareketli göz protezi için, göz yuvasının hazırlanma ameliyatı büyük önem taşımaktadır. Eğer böyle bir sürece girilmemiş ise, gözün yuvasında bilye yok veya hacim yetersiz ise, ağır ve yuvaya uygun olmayanbir protez kullanımı durumunda hareketin olması mümkün değildir. Ayrıca gözde çöküklük meydana gelmesi, yuvanın zaman içinde daralması veya kapakların sarkması kaçınılmaz oalrak meydana gelecektir.


Göz protezi ile ilgili sağlık sorunları ile Oküloplastik Cerrahi adı verilen bilim dalı ilgilenir. Oküloplastik cerrahi ile Göz Protezi kullanımında ilişkin sorunlara kalıcı çözümler bulunur.

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay Türk Oftalmoloji Derneği, Oküloplasti Brimi Aktif Üyesidir. 


Protez göz nedir isimli makalemize ulaşmak için tıklayınız. 

Protez göz nasıl yapılır? isimli makalemize ulaşmak için tıklayınız. 

Göz alınması ameliyatı isimli makalemize ulaşmak için tıklayınız. 

Protez göz kullananlar nelere dikkat etmeli isimli makaleye ulaşmak için tıklayınız


Protez Göz ameliyat fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


İl dışından ve yurt dışından gelen hastalarımız için konaklama sağlanmaktadır.


Sorularınız için tıklayınız => İLETİŞİM 


Kaynak
Paylaş:

0 yorum “Hareketli göz protezi nedir ?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×