Katarakt Ameliyatı Olanlar

Katarakt ameliyatı olanların yaptığı yorumlar son derece önemlidir.  Katarakt gözdeki merceğin görüşünü etkileyen bulanıklığa denir. Kataraktların çoğu yaşlanma ile ilgilidir. Gözlerden birinde veya her ikisinde de bir katarakt oluşabilir. Katarakt, görme keskinliği testi, dilate göz muayenesi, tonometre gibi testler ile tespit edilebilir. Katarakt ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenlerden en önemlisi tedavi yollarıdır. Erken katarakt belirtileri yeni gözlüklere ihtiyaç duyulması, daha parlak aydınlatma, parlama önleyici güneş gözlüğü veya büyüteçli merceklerle iyileştirilebilir. Bu önlemler yardımcı olmazsa, tek etkili tedavi olan cerrahi yöntemini tercih ediyoruz. Cerrahi yöntem ile bulutlu olan merceği çıkarıp bunu yapay bir lensle değiştiriyoruz.

Katarakt ameliyatı sonrası hastalarımızın görmesi genellikle ilk 1 hafta içinde daha iyi bir düzeye ulaşıyor.

Katarakt Ameliyatı Aşamaları

Katarakt ameliyatlarını kapsamlı bir göz muayenesi gerçekleştirdikten sonra genellikle toplam süresi 10-15 dakika arasında gerçekleştiriyoruz. Ameliyat aşamaları şu şekilde ilerliyor;

  • İlk olarak hastanın gözünü damlalar ile uyuşturuyoruz
  • Ardından göz içindeki saydamlığını kaybetmiş merceği alıyoruz
  • Alınan bu mercek yerine yeni ve yapay bir mercek yerleştiriyoruz

Normal bir katarakt ameliyatı tipik olarak ortalama 15 dakika sürmektedir. Ameliyat sonrası komplikasyonların tedavisi için ek cerrahi prosedürlere ihtiyaç nadiren gerekebilmektedir. Katarakt ameliyatından sonra hastalarımız yaklaşık 1 saat kadar sonra evlerine dönmektedir.

Katarakt ameliyatından sonra yaklaşık 1 ay kadar damla kullanılması gerekmektedir.  Ayrıca, ameliyattan yaklaşık bir hafta boyunca uyku ya da uyuklamak için koruyucu göz kalkanları kullanmak faydalı olabilmektedir.


doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

 

Katarakt Ameliyatı Olacak Hastalara Öneriler

Mutlaka tedavinizde yapılan tetkik ve muayene bulgularına ait raporlarınızı saklayınız. Bu raporlar hayatınızın geri kalanında uygulanacak tüm tedavilerde gerekli olabilir.

Kapsamlı bir göz muayenesi olun.

Ameliyat sonrasında önerilen damlaların düzenli olarak kullanılmasına özen gösterin.

Çok kısa süreli bir ameliyat da olsa her işlemin mutlaka riskleri olabileceğini ve bunlardan korunmak için, bu kurallara uymamızın çok önemli olduğunu unutmayınız.

 

Hastaların görüşlerini doktortakvimi web sayfasından okumak ve randevu oluşturmak  için tıklayınız.

Paylaş:

0 yorum “Katarakt Ameliyatı OlanlarAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×