Telefon : 0 232 503 13 83
Whatsapp: 0 553 17 17 034
Adres: Yalı Mahallesi, 6523 Sokak, No:32B Daire:404 Karşıyaka​/İzmir

Katarakt Ameliyatı Olanlar

Katarakt ameliyatı olanların yaptığı yorumlar son derece önemlidir.  Katarakt gözdeki merceğin görüşünü etkileyen bulanıklığa denir. Kataraktların çoğu yaşlanma ile ilgilidir. Gözlerden birinde veya her ikisinde de bir katarakt oluşabilir. Katarakt, görme keskinliği testi, dilate göz muayenesi, tonometre gibi testler ile tespit edilebilir. Katarakt hakkında bilinmesi gerekenlerden en önemlisi tedavi yollarıdır. Erken katarakt belirtileri yeni gözlüklere ihtiyaç duyulması, daha parlak aydınlatma, parlama önleyici güneş gözlüğü veya büyüteçli merceklerle iyileştirilebilir. Bu önlemler yardımcı olmazsa, tek etkili tedavi olan cerrahi yöntemini tercih ediyoruz. Cerrahi yöntem ile bulutlu olan merceği çıkarıp bunu yapay bir lensle değiştiriyoruz.

Katarakt ameliyatı sonrası hastalarımızın görmesi genellikle ilk 1 hafta içinde, ameliyat öncesine göre daha iyi bir düzeye ulaşıyor.

Katarakt Ameliyatı Aşamaları

Katarakt ameliyatlarını kapsamlı bir göz muayenesi gerçekleştirdikten sonra genellikle toplam süresi 10-15 dakika arasında gerçekleştiriyoruz. Ameliyat aşamaları şu şekilde ilerliyor;

  • İlk olarak hastanın gözünü damlalar ile uyuşturuyoruz
  • Ardından göz içindeki saydamlığını kaybetmiş merceği alıyoruz
  • Alınan bu mercek yerine yeni ve yapay bir mercek yerleştiriyoruz

Normal bir katarakt ameliyatı tipik olarak ortalama 15 dakika sürmektedir. Ameliyat sonrası komplikasyonların tedavisi için ek cerrahi prosedürlere ihtiyaç nadiren gerekebilmektedir. Katarakt ameliyatından sonra hastalarımız yaklaşık 1 saat kadar sonra evlerine dönmektedir.

Katarakt ameliyatından sonra yaklaşık 1 ay kadar damla kullanılması gerekmektedir.  Ayrıca, ameliyattan yaklaşık bir hafta boyunca uyku ya da uyuklamak için koruyucu göz kalkanları kullanmak faydalı olabilmektedir.

Katarakt Ameliyatı Olanlar

Katarakt ameliyatı olanlar ve hastalarımızın yakınlarının tedavi sonrası görüşleri şöyle;


Her iki gözümde toplamda 10 numaranın üzerinde miyop astigmat mevcut idi. Hatta sol gözümde kayma vardı ve yüksek numaralarda gözlük kullanmak oldukça sıkıntılı idi. İş bulmakta ve çalışmada ne kadar zor olduğunu anlatamam… Sonra Halil hocama gittim sağolsun bu numaraların mercek yardımıyla düzeleceğini ve gözlüğe ihtiyacın kalmayacağını söyledi ve nihayetinde de öyle oldu Halil hocam ve ekibi bu ameliyatı yaptı ve şuan gözlük kullanmıyorum her işte her yerde rahat çalışıyorum ve iş buluyorum. Allah, Halil hocamdan razı olsun iyi ki tanıdım.

Eren Suekici


Doktor Halil bey, babamın her iki gözünden katarakt ameliyatlarını gerçekleştirdi. Uzak ve yakın için uygun olan mercekler konuldu ameliyatta. Babam bu ameliyatlar sayesinde görmesini tekrar geri kazandı ve gözlük ihtiyacı da kalmadı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Şafak Ercan


Sağ gözümde puslu görme problemim vardı. Katarakt teşhisi konulduktan sonra ameliyat olmak için Halil beye başvurdum. Katarakt ameliyatımı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdi Halil bey. Ameliyatım sonrasında kısa süre içinde görmem iyi duruma geldi. Ameliyat öncesi ve sonrası gösterdiği ilgi için çok teşekkür ederim.

Ömer Karakurt


Bir gözümden daha önce katarakt ameliyatı olmuştum, sonra diğer gözümden de az görmeye başladım. İzmir’de katarakt teşhisi ile ameliyatımı gerçekleştirdi Halil bey. Ameliyat sırasında ağrı veya zorluk olmadı, kısa sürede ve rahatça geçti ameliyatım, Halil Hüseyin Çağatay hocama çok teşekkür ediyorum.

Habib Göl


Her iki gözümde de muayene sonucu katarakt olduğu anlaşıldı. Ben doktor fobisi olan birisiyim ama Halil Hüseyin Bey hem dostane tavırlarıyla hem de işinin uzmanı olduğunu hissettiren öz güveniyle korkumu yenmeme yardımcı oldu. Sağ gözümü operasyonla tedavi etti. Tedavide benim tercihim olan marka akıllı lens kullanıldı, ki çok memnunum  🙂

Ceren Eroğlu


Annemin yaklaşık 5 senedir iki gözünde de katarakt problemi vardı. Başka hastahanelerde de muayene olmamıza rağmen annemin içine sinmediği için ameliyat olmamıştı. Sonunda Doç. Dr. Halil Hüseyin Çağatay’a gittik ve hocamız katarakt ameliyatı – akıllı mercek ameliyatını gerçekleştirdi. Doktorumuzun ilgisi çok güzeldi. Ameliyat süresi oldukça kısa ve konforluydu. Ameliyat sonrasında ufak tefek batmalar dışında hiç bir problem yaşamadık. Şu anda gözlüksüz uzak ve yakın görüşü çok iyi. Doktorumuza çok teşekkür ediyoruz.

Zehra Şenyılmaz


Katarakt Ameliyatı Olacak Hastalara Öneriler

Mutlaka tedaviniz öncesinde ve sonrasında yapılan tetkik ve muayene bulgularına ait raporlarınızı saklayınız. Bu raporlar hayatınızın geri kalanında uygulanacak tüm tedavilerde gerekli olabilir.

Kapsamlı bir göz muayenesi olun.

Ameliyat sonrasında önerilen damlaların düzenli olarak kullanılmasına özen gösterin.

Çok kısa süreli bir ameliyat da olsa her işlemin mutlaka riskleri olabileceğini ve bunlardan korunmak için, bu kurallara uymanızın çok önemli olduğunu unutmayınız.

Benzer Makaleler

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir