Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Ödem Oluşması

Katarakt ameliyatı bazı riskleri olan önemli ve ciddi bir ameliyattır. Katarakt ameliyatı sonrası gözde ödem oluşması mümkündür. En sık gördüğümüz ödem; kornea tabakasındaki ilk 1-2 günde kaybolan geçici ödemdir. Diğer ödem ise retina tabakası ile ilgilidir. Retina tabakasındaki ödemin geçmesi daha uzun sürebilir veya bu ödemin gerilemesi için enjeksiyon yapılması gerekebilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Ödem Oluşması

Kornea Ödemi

Katarakt ameliyatı sonrası korneada ödem oluşması genellikle kalıcı değildir. Ameliyat sonrası ilk günler görme bulanıklığı veya sisli görmeye neden olsa da bu durum geçicidir. İlk günler yoğun olabilen bu ödem 3. günden itibaren azalır ve yok olur. Kornea ödemi özellikle bekletilmiş kataraktı olan veya yaşı 80’in üzerinden olan kişilerde daha uzun süre kalabilir. Korneal ödemin diğer bir sebebi de uzamış ameliyat süresidir. Nadiren göz içine verilen bir maddenin alerji yapması da kornea ödemine neden olmaktadır.

Kornea ödeminin azaltılması için hipertonik özellikteki göz damlalarından faydalanıyoruz. Ayrıca eğer göz içi tansiyon yükselmesi söz konusu ise tansiyonun düşürülmesi önemli bir çözüm olacaktır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Ödem Oluşması

Retina Ödemi

Katarakt ameliyatı sonrası retina tabakasında ödem oluşması kornea ödemine göz çok daha nadir görülür. Herhangi bir nedeni genellikle yoktur. Ameliyatın kötü yapıldığı veya başarısız olduğu anlamına gelmez. Genellikle rastlantısal bir şekilde oluşur. Retina tabakasındaki bu ödem glokom ilaçları kullanan kişilerde biraz daha sık görülür. OCT ismi verilen göz tomografi cihazı ile tespit edilir. İrvin Gass sendromu adı verilen bu ödem daha uzun sürebilir. Bu ödemin uzun sürmesi durumunda göz içi enjeksiyonlar ile ödemi kontrol altına alabiliyoruz

Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Ödem Oluşması
Retina tabakasında ödem OCT filminde kistik siyah renkli boşluklar şeklinde görülmektedir. Flouresein Anjiyografi’de makulada ödem nedeniyle makulada sızıntı görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Katarakt nedir neden olur?

Katarakt ameliyatı olmazsam ne olur

Göz tansiyonu olan hasta katarakt ameliyatı olabilir mi

Katarakt başlangıcı nedir? 

Katarakt ameliyatı sonrası oluşabilecek sorunlar

Katarakt ameliyatı riskli midir? 

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer? 

Katarakt ameliyatı sonrası gözde ödem oluşması

Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma

Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Katarakt ameliyatı sonrası şikayetler

Katarakt ameliyatı sonrası görme ne zaman netleşir

Genç yaşta katarakt neden olur

Paylaş:

0 yorum “Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Ödem OluşmasıAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×