Katarakt ameliyatı sonrası ikinci kez olur mu?

Katarakt ameliyatı sonrası ikinci kez olur mu

Katarakt ameliyatı sonrası ikinci katarakt diye bir bilinen bir durum gelişebiliyor. Katarakt alındıktan sonra, yerine mercek konulur. Bu mercek göz içindeki merceğin kapsülüne konulmaktadır. Zaman içinde bu kapsül saydamlığını yitirir ve opaklaşır. Katarakt ameliyatı sonrası mercekte kireçlenme gelişebilir. İşte buna halk arasında ikinci katarakt adı verilir. Bu ikinci kataraktın tedavisi için ameliyat gerekmez. Hastaların yaklaşık %30’unda 1-2 yıl içinde oluşur. Gözde yapay merceğin yerleştirildiği zarda bulanıklık gelişir. Poliklinik şartların YAG Lazer adı verilen işlem ile bu kesafet temizlenir.

Katarakt ameliyatı sonrası ikinci kez olur mu?

Katarakt ameliyatı sonrası ikinci katarakt için yapılan YAG Lazer işlemi ne kadar sürer?

Katarakt ameliyatı sonrası gelişen bu opaklığın temizlenmesi için YAG LAZER kullanılır. Bu YAG LAZER işlemi 1-2 dakikalık bir işlemdir. Hasta ağrı-sızı hissetmez. Poliklinik şartlarında yapılır, ameliyathaneye gerek yoktur. Göz bebeğini kapatan zar YAG LAZER ışınları ile parçalanarak temizlenir. Bu işlem ancak uzman bir göz hekimi tarafından gerçekleştirilebilir.

Katarakt ameliyat sonrası ikinci katarakt, katarakt ameliyatı sonrası bulanık görme, Yag lazer, Katarakt ameliyatı sonrası mercekte kireçlenme
Posterior capsular opacification (arka kapsül kesafeti) YAG Lazer ile temizlenmesi.

YAG Lazer


YAG Lazer işlemi sonrası ne zaman görme düzelir? 

Görme 1 gün içinde genelde normale döner. YAG lazer sornası bir miktar gözde uçuşma olması normaldir. Bu uçuşma lazer ışınlarının parçaladığı zara bağlıdır. Bir süre sonra bu uçuşma tamamen kaybolur.

Katarakt ameliyat sonrası ikinci katarakt, katarakt ameliyatı sonrası bulanık görme, Yag lazer, Katarakt ameliyatı sonrası mercekte kireçlenme
Arka kapsül opasifikasyonu (posterior capsul opacity) YAG lazer ile tedavisi

YAG lazer işlemi sonrası ilaç kullanmak gerekir mi? 

1 hafta ilaç göz damlası kullanılır. Burada amaç hem gözün iyileşmesini hızlandırmak hem de göz tansiyonu yükselmesi gibi sorunlara engel olmaktır.

 

Gözlük kullanılabilir mi? 

Gözlükler bu işlemden sonra numarası değişebilir, tekrar kontrol edilmelidir. Bunun için 1 hafta sonraki veya 1 ay sonraki kontrol muayenesinde gözlük derecelerinin ölçümü gerçekleştirilir.

 

YAG Lazer sonrasında gözde şikayet olur mu?

İlk 1 gün uçuşma gibi şikayetler görülür.

 

YAG lazer başka hangi durumlarda yapılır? 

Lens kapsülünde katarak ameliyatı sonrası büzüşme (kapsular fimozis)  meydana gelebiliyor, bu durumlarda da büzüşme YAG Lazer ile tedavi edilebilir.

Katarakt ameliyat sonrası ikinci katarakt, katarakt ameliyatı sonrası bulanık görme, Yag lazer, Katarakt ameliyatı sonrası mercekte kireçlenme, Katarakt ameliyatı sonrası ikinci kez olur mu?
Kapsular fimozis (lens kapsülünde fimozis) YAG lazer ile açılması

doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

Bu yazı bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Dr.Halil Hüseyin Çağatay 2005 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde başladığı meslek yaşamına, İZMİR de göz doktoru olarak devam etmektedir. Biyografinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


WhatsApp yoluyla iletişime geçmek için tıklayınız.


Katarakt nasıl görür? 

Katarakt Ameliyatının Fiyatı

Sarı nokta hastalığı ve katarakt tedavisi

Yüksek miyoplarda katarakt ameliyatı

Göze Takılan Mercek Fiyatları

Katarakt Ameliyatı Fiyatları

Kaynak

Sorularınız için İLETİŞİM bölümünden veya sosyal medya aracılığı ile mesaj yollayabilirsiniz.

Paylaş:

2 yorum “Katarakt ameliyatı sonrası ikinci kez olur mu?Add yours →

  1. Merhaba katarakt ameliyatımı 1.5 sene evvel oldum sağ gozumde daha yuksek olmak uzere her iki gozumde bulaniklik ısıga baktığımda goruntu dagılması problenleri yasiyorum, mercek arkası kirlenme oldugunu lazerle temizlenmesi gerektigi soylendi bunun maliyeti ne kadar her 2 göz icin ve bu surekli olacakmı.. tesekkurler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×