Katarakt Ameliyatı ve Akıllı Lens

Katarakt Ameliyatı ve Akıllı Lens-2

Katarakt; göz içinde bulunan merceğin bulanıklaşması ile oluşur. Katarakt ameliyatı veya katarakt tedavisi seçenekleri arasında farklı mercekler bulunur. Günümüzde katarakt ameliyatı ile uzak ve yakın gözlüklerden kurtulmak mümkündür. Bu merceklerden en sık kullanılanlar; Multifokal ve Trifokal merceklerdir. Bu makalede Katarakt ameliyatı, göze mercek takılması ve akıllı lens tedavisi hakkında bilgi verilecektir.

Hiçbir ameliyat basit değildir ve garantisi olmaz. Katarakt ameliyatı için modern ve güncel mercekler için kulaktan dolma veya sağlık çalışanı olmayan kişilerden alacağınız bilgiler yerine güvenlir bilgilerle karar vermenizi öneririz. Akıllı lens aslında o kadar da akıllı olmayabilir…

Güzel günler görmeniz dileğiyle, şimdiden geçmiş olsun diyorum.

akıllı lens

Katarakt tedavisi için göze mercek takılması

En belirgin özellik farkı; merceklerin odakları ile ilgili. Geçmişte katarakt ameliyatında kullanılan mercekler sadece uzağa odaklıydı. Kişiler ameliyat sonrasında yakını görmek için gözlük kullanıyorlardı. Yeni geliştirilen hem uzak hem yakın mesafe için odaklar taşıyan lensler ile artık bu ihtiyaç ortadan kalkmaktadır. Bu mercekler AKILLI LENS olarak adlandırılmaktadır. Tıp doktorları arasındaki ismi ise TRİFOKAL ve MULTİFOKAL LENS’lerdir.

Akıllı lenslerin özelliği nedir ve hasta memnuniyet oranı nasıldır?Katarakt, göz içi mercek, katarakt ameliyatı, katarakt tedavisi, katarakt ameliyatı riskleri, İzmir göz doktoru, katarakt ameliyatı sonrası, göz hastanesi

Son yıllarda özellikle trifokal mercekler ile çok başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Trifokal mercek yerleştrilen hastaların memnuniyet oranları uzak ve orta mesafe için %100, yakın mesafe için %90‘nın üzerindedir.

Katarakt ameliyatı sonrası gözlük kullanımına veda etmek mümkün mü?

 • Akıllı lensler sayesinde hipermetropi, miyopi ve astigmat gibi görme bozuklukları hem de ‘presbiyopi’ adı verilen yakını görme bozukluğu giderilmektedir.
 • Bu mercekleri tercih eden hastalarımızda oldukça yüksek oranda başarılı ve memnun edici sonuçlar elde ediyoruz.

Katarakt ameliyatlarında kullanılan bu özel merceklerin farklı tipleri var mı?

Bu lensler genel olarak iki tiptedir; multifokal ve trifokal lensler. Trifokal lensler son geliştirilen lenslerdir ve multifokal lenslere göre daha üstün lenslerdir.

Her katarakt hastasında trifokal lensler tercih edilebilir mi?

Katarakt denilince tek bir tip hastalık akıla gelse de; doğumsal olanlardan travma sonrası meydana gelen kataraktlara kadar birçok değişik katarakt vardır. Ve her hastada aynı ameliyat tekniği uygulamak ve her hasta için aynı özellikteki mercekleri kullanmak mümkün değildir. Örneğin hipermatür-matür adını verdiğimiz artık son evredeki ve oldukça sertleşmiş kataraktların bazen fakoemulsifikasyon tekniği ile ameliyat edilmesi olanaklı olmayabilir. Böyle hastalarda yine dikiş kullanmadan ameliyat etmek mümkündür ancak trifokal lensler kullanılması mümkün olmayabilir.


Katarakt ameliyatını SGK karşılar mı?

Telefon numaramız 0553 17 17 034 ayrıca aynı telefon hattımız üzerinden mesaj yoluyla ulaşmak için, whatsApp üzerinden de mesaj yazabilirsiniz.

doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı


Genel sağlık sigortası katarakt ameliyatını karşılar mı?

Katarakt, göz içi mercek, katarakt ameliyatı, katarakt tedavisi, katarakt ameliyatı riskleri, İzmir göz doktoru, katarakt ameliyatı sonrası, göz hastanesi
A Hidrofobik yüzeyli katlanabilir tek parça lens B Hidrofobik katlanabilir üç parçalı lens C Çok odaklı (multifokal lens) D Astigmatizma için torik lens E Plate adı verilen dizeynda üretilen üç odaklı lens F Enejktöre yüklenmiş olarak sunulan lens
 • Akıllı mercekler için SGK ödemeleri kapsam dışındadır, mercekler için belirli lens ücretleri talep edilmektedir.

Katarakt ameliyatlarında kullanılan merceklerin diğer farkları nelerdir?

Bu lenslerin (merceklerin) diğer farklılıklarını şöyle sıralamak mümkün; yerli üretim olan mercekler ve yurt dışından gelen Amerikan veya İsviçre ürünü mercekler kullanılabilmektedir.

Bu lenslerin temel farklılıkları nedir?

 • Ülkemizdeki kullanılan merceklerin hepsi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmaktadır. Bu mercekler arasında en temel fark üretim aşamaları ile ilgilidir.

Astigmatı olan katarakt hastası için göze mercek takılması mümkün mü?

 • Astigmatik bozukluğu düzelten torik trifokal mercekler de bulunmaktadır.

Trifokal – akıllı mercekler hangi katarakt hastasında iki kez düşünmek gerekir?

 • Gece yoğun çalışma temposuna sahip kişiler
 • Yoğun bilgisayar kullanımı olan kişiler
 • Yakın görmesi çok iyi olan hafif miyop hastalar, ameliyat sonrası hayal kırıklığına uğrayabilmektedir
 • Yakın görmeyi umursamayan, uzakta mükemmel bir görme hedefleyen hastalar
 • Gerçekçi olmayan beklentilere sahip olmak
 • Karanlıkta 6.0 mm üzerinde pupil çapı olan hastalar ile, aydınlıkta 2.5 mm altında pupil çapına sahip olanlar
 • Doğumsal göz anormallikleri olan hastalar (pupil ektopisi, iris kolobomu)
 • Diğer göz tabakalarında problem olmamalıdır (retina, zonul zaafiyeti …)

SONUÇ; Günümüzde ilerleyen teknoloji katarakt ameliyatı sonrası daha konforlu bir yaşam sağlamaktadır. 1980-90’lı yıllarda katarakt ameliyatların ilk kez lens-mercek yerleştirilmeye başladığı dönemde birçok sorun yaşanmış bu nedenle hastaların bir kısmı mercek yerleştirilmesini reddetmekteydi. Ancak aradan geçen 40 yılda, bilim insanlarının bu konuda yaptıkları çalışmalar neticesinde bugün katarakt ameliyatlarında lens yerleştirilmesinden ziyade hangi lensin seçileceği tartışılır olmuştur. Bu yazı ile katarakt hastalarına objektif bir bilgilendirme yapılması amaçlanmıştır, fazla kafa karışıklığına neden olmamak için bazı noktalarda detaya girilmemiştir. Katarakt ameliyatı adaylarının göz problemleri, diğer sağlık durumları ve yaşam biçimleri ele alınarak, ameliyat sonrası dönemde en rahat yaşamlarını sürdürmeleri için seçimlerini doktorları ile birlikte karar vermelerini öneririz.


Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

Bu yazı bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Dr.Halil Hüseyin Çağatay 2005 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde başladığı meslek yaşamına, İzmir de göz doktoru olarak devam etmektedir. 12 yıllık meslek yaşamı boyunca 1000 ‘in üzerinde katarakt ameliyatı gerçekleştirmiştir. Biyografiye buradan ulaşabilirsiniz.


Katarakt ile ilgili Dr.Halil Hüseyin Çağatay tarafından hazırlanan diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.


Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay İZMİR KARŞIYAKA ‘da görev yapmaktadır.


İl dışından ve yurtdışından gelen hastalarımız için konaklama sağlanmaktadır. Bizimle iletişime geçmek için TIKLAYINIZ. 

Sorularınız için Whats App işaretinden veya sosyal medya aracılığı ile mesaj yollayabilirsiniz.


Katarakt ameliyatı olanlar


Katarakt ameliyatı olanların ve hastalarımızın yakınlarının tedavi sonrası görüşleri şöyle;

Eren Suekici, Serbest Meslek

Her iki gözümde toplamda 10 numaranın üzerinde miyop astigmat mevcut idi. Hatta sol gözümde kayma vardı ve yüksek numaralarda gözlük kullanmak oldukça sıkıntılı idi. İş bulmakta ve çalışmada ne kadar zor olduğunu anlatamam… Sonra Halil hocama gittim sağolsun bu numaraların mercek yardımıyla düzeleceğini ve gözlüğe ihtiyacın kalmayacağını söyledi ve nihayetinde de öyle oldu Halil hocam ve ekibi Kars gibi küçük bi yerde bu ameliyatı yaptı ve şuan gözlük kullanmıyorum her işte her yerde rahat çalışıyorum ve iş buluyorum. Allah, Halil hocamdan razı olsun iyi ki tanıdım.

Şafak Ercan, Hemşire

Doktor Halil bey, babamın her iki gözünden katarakt ameliyatlarını gerçekleştirdi. Uzak ve yakın için uygun olan mercekler konuldu ameliyatta. Babam bu ameliyatlar sayesinde görmesini tekrar geri kazandı ve gözlük ihtiyacı da kalmadı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Ömer Karakurt, Emekli

Sağ gözümde puslu görme problemim vardı. Katarakt teşhisi konulduktan sonra ameliyat olmak için Halil beye başvurdum. Katarakt ameliyatımı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdi Halil bey. Ameliyatım sonrasında kısa süre içinde görmem iyi duruma geldi. Gösterdiği ilgi için çok teşekkür ederim.

Habib Göl, Emekli

Bir gözümden daha önce katarakt ameliyatı olmuştum, sonra diğer gözümden de az görmeye başladım. İzmir Bornova’da katarakt teşhisi ile ameliyatımı gerçekleştirdi Halil bey. Ameliyat sırasında ağrı veya zorluk olmadı, kısa sürede ve rahatça geçti ameliyatım, Halil Hüseyin Çağatay hocama çok teşekkür ediyorum. Onun sayesinde hayatıma çok daha sağlıklı bir şekilde devam ediyorum.


Katarakt nasıl görür? 

Katarakt Ameliyatının Fiyatı

Sarı nokta hastalığı ve katarakt tedavisi

Yüksek miyoplarda katarakt ameliyatı

Göze Takılan Mercek Fiyatları

Katarakt Ameliyatı Fiyatları


Doc.Dr.Halil Hüseyin Çağatay’ın Katarrakt Cerrahisi ve Göz İçi Lensler ile ilgili yaptığı çalışmalar şöyledir;

 1. MAKALE; Clinical outcomes of phacoemulsification and intraocular lens implantation in eyes with high myopia.
  CAGATAY HH, Ekinci M, Gökçe G, Odabaşı M, Daraman Ö, Yazar Z . Bakırköy Tıp Dergisi 2015;11:13-16
 2. VİDEO SUNUSU Korneal perforasyon ve travmatik kataraktlı olguda cerrahi tedavi
  Halil Hüseyin Çağatay, Özlem Daraman. TOD 48. Ulusal Kongre. 2014, Antalya.
 3. VİDEO SUNUSU Kombine fakoemülsifikasyon ve endosiklofotokoagülasyon cerrahisi
  Halil Hüseyin Çağatay, Hüseyin Çelik, Emre İstiklal Durgunlu. TOD 48. 2014, Antalya.
 4. VİDEO SUNUSU Membranöz kataraktlı ve ön kamarada nukleus bulunan bir olguda fakoemulsifikasyon cerrahisi.
  Halil Hüseyin Çağatay, Mehmet Sait Çoban, Şendoğan Ulusal.TOD 48. Ulusal Kongre. 2014, Antalya.
 5. VİDEO SUNUSU Siepser Kayan Sütür ile Pupilloplasti
  Halil Hüseyin Çağatay. TOD 49. Ulusal Kongre. 2015, İstanbul.
 6. POSTER SUNUMU.Parsiyel optik koherens biyometri ve ultrasonografik yöntemlerle saptanan göz içi lens gücü hesaplamasında karşılaştırılması
  Dr.Hüseyin Çelik, Dr. Halil Hüseyin Çağatay, Dr. Metin Ekinci, Dr. Şendoğan Ulusal, Zeliha Yazar, Dr.Ersin Oba. TOD 48. Ulusal Kongre. 2014, Antalya.
 7. POSTER SUNUMU.Nidek al scan optik koherens biyometri ölçümlerinin tekrarlanabilirliği ve konvansiyonel biyometrik ölçüm yöntemleriyle karşılaştırılması Şendoğan Ulusal, Halil Hüseyin Çağatay, Metin Ekinci, Hüseyin Çelik, Yaran Koban, Ersin Oba TOD 48. Ulusal Kongre. 2014, Antalya.
 8. POSTER SUNUMU. Katarakt ameliyatında lokal anestezi tekniklerinin karşılaştırılması.
  Ekinci M, Çağatay HH, Gökçe G, Oba ME, Yazar Z, Koban Y. TOD.47.Ulusal Kongresi. 2013, Antalya, Türkiye.
 9. POSTER SUNUMU. Kataraktı olan ve olmayan hastaların ön kamara derinliklernin IOL Master, Pentacam-Scheimpflug keratometrik yöntemler kullanılarak krşılaştırılması.
  Ceylan E, Altınkaynak H, Olcaysu OO, Ekinci M, Çağatay HH TOD.47.Ulusal Kongresi. 2013, Antalya, Türkiye.
 10. SÖZLÜ SUNU. Yüksek miyopisi olan gözlerde fakoemülsifikasyon- göziçi lens implantasyon sonuçlarımız.
  Daraman Ö, Çağatay HH, Ekinci M, Oba E, Yazar Z, Gökçe G, ceylan E. TOD.47.Ulusal Kongresi. 2013, Antalya, Türkiye.
 11. POSTER SUNUMU. Fakomülsifikasyon cerrahisinin ön kamara derinliği ve göz içi basıncı etkisi.
  Durgunlu Eİ, Aslan B, Çağatay HH, Ekinci M, Yazar Z. TOD.46.Ulusal Kongresi. 2012, Kemer, Antalya.
 12. POSTER SUNUMU. Fakomülsifikasyon cerrahisinin merkezi kornea kalınlığına etkisi.
  Şeyran Hİ, Çağatay HH, Ekinci M, Aslan B, Yazar Z, Öztürk M. TOD.46.Ulusal Kongresi. 2012 Kemer, Antalya.
 13. POSTER SUNUMU. Fakoemülsifikasyon cerrahisinde kullanılan enjektör-kartuş sistemi ve GİL ile ilişkili bazı sorunlar
  Demir M, Oba E, Gülkılık G, Uslu C, Çağatay HH. (TOD 2008 Ulusal Kongre)
 14. MAKALE; Evaluation of Descemet’s Membrane Detachment Using Anterior Segment Optical Coherence Tomography.
  Cagatay Halil Huseyin, Ekinci Metin, Koban Yaran, Çelik Hüseyin, Oba Mehmet Ersin Türk Oftalmoloji Dergisi, 2014; 44(5), 407-410.

Kaynak

Paylaş:

0 yorum “Katarakt Ameliyatı ve Akıllı LensAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×