Katarakt Ameliyatında Kullanılan Mercek Markaları

Katarakt ameliyatı için kullanılan mercek markaları nelerdir? Katarakt ameliyatında kullanılan mercek markaları fiyat açısından fark oluşmasına neden olmaktadır. Merceklerin marka ve özelliklerine göre ameliyat sonrasında kişinin görme fonksiyonları değişmektedir. Öte yandan her hastaya her mercek uygun değildir.

Göz bebeğinin arkasında yer alan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını yitirerek matlaşmasına katarakt denir. Buğulanmış bir camın arkasından dışarıya bakılınca, dışarısı nasıl ki net görünmüyorsa katarakt rahatsızlığı da aynı şekildedir. Orta yaş ve üstü kişilerde daha çok görülür. Bununla beraber yeni doğan bebekler, şeker hastalığı olan ve kortizonlu ilaç kullanan bireylerde de görülebilir. Katarakt ameliyatı tedavisinde yeni mercekler kullanılmaya başlanmıştır.

katarakt ameliyatında kullanılan mercek markaları

Katarakt Tedavisi

Katarakt ameliyatında kullanılan mercek markaları konusunu bilmeden önce katarakt tedavisinin nasıl gerçekleştiğini bilmeniz önemlidir. Ameliyat, katarakt tedavisinde tek seçenektir. Görme keskinliğini azalttığı için mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Son yıllarda katarakt tedavisinde yeni gelişmeler yaşanmıştır. Premium göz içi lensler ile hastalar katarakt ameliyatından sonra eskiye göre daha konforlu bir yaşam sürdürebilmektedir. Multifokal göz içi lensler ile gözlük kullanmadan uzak ve yakını görmede sıkıntı yaşamazlar. Katarakt cerrahisi ile matlaşmış lens çıkarılır ve yapay lens ile değiştirilir.

Katarakt Ameliyatında Kullanılan Mercekler

Katarakt ameliyatında kullanılan mercek markaları tedavi için etkilidir. Katarakt ameliyatında göz içi merceklerin kalitesi dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Çünkü mercek kalitesi kişinin görmesini ve ameliyatın sonucunu direk olarak etkiliyor. Kalitesiz mercekler mercekte yansıma, renk kayıpları, görme düzeyinde azalma gibi sorunlara yol açabilir. Merceklerin kalitesi iyi ise ameliyat sonrası mercekte yansıma, renk kaybı gibi problemler son derece az oluyor. Teknolojinin gelişimi ile birlikte çok kaliteli göz içi lensler üretilebiliyor. Bu durum tabi fiyatları da doğrudan etkiliyor. Yakın zamana kadar Monofokal denilen göz içi lensler vardı. Sabit oranlı olan lens, uzağı net gösterirken yakın için gözlük kullanılmasını gerektiren bir yöntemdi. Daha sonra geliştirilen Multifokal lensler ile hem uzak hem de yakın gözlük olmadan görülebiliyor.

Multifokal Lens Markaları

Peki Katarakt ameliyatında en sık kullanılan mercek markaları nelerdir?

  • Alcon (Panoptix ve Vivity modelleri)
  • Jhonson&Jhonson (Technis Eyhance ve Snergy modelleri)
  • Rayner (Rayone trifocal ve Rayone EMV modelleri)
  • VSY (Trinova)

Özellikler dikkatle incelendiğinde her bir markanın iyi veya diğerine göre eksik yönü çıkabiliyor.

Katarakt ameliyatında kullanılan mercek fiyatları nasıldır? 

Katarakt ameliyatında kullandığımız merceklerin güncel fiyatlarını bize whats app yoluyla ulaşarak kolayca öğrenebilirsiniz.

Monofokal Lens Markaları

Monofokal için Katarakt ameliyatında kullanılan mercek markaları da önem taşımaktadır. Tek fokuslu olan lensler çok sık tercih edilmektedir. Fiyat bakımından daha uygun olan bu lensler uzağın gözlüksüz olarak okunabilmesine olanak sağlar. Yakın için gözlük kullanılması gerekecektir. Su tutmayan lensler tercih sebebidir. Bu yüzden dünyaca ünlü olan FDA onaylı firmanın üretmiş olduğu Alcon, Jhonson Jhonson, VSY, Rayner en bilinen markalar arasındadır.

Katarakt ameliyatı olacak kişilerin öncelikle ihtiyaçlarına göre göz merceğini takmasını istemelidir. Ameliyat sonrasında merceğin kalite ve modelinin bulunduğu kimlik kartını doktorlarından talep edebilirler.

doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

Katarakt Ameliyatı <— hakkında bilgi için tıklayın

Paylaş:

0 yorum “Katarakt Ameliyatında Kullanılan Mercek MarkalarıAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×