Katarakt Başlangıcı

Katarakt Başlangıcı nasıl belli olur

Hastalarda Katarakt başlangıcının bazı semptomları vardır ve bunlara mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Katarakt başlangıcı dönemi, görmenin henüz ciddi oranda etkilenmediği dönemdir.  Bu dönemde katarakt belirtileri; hafif görme zorluğu, çift görme, ışıklarda saçılma, kamaşma gibi işaretlerdir. Katarakt başlangıcında çoğun hastanın şikayeti olmaz, ancak muayenede doktor fark eder. Katarakt başlangıcı çoğu zaman hafif görme bulanıklığı ve gözlük değişim ihtiyacı ile kendini gösterir.

Katarakt başlangıcı döneminde hastalar görmede hafif bulanıklık ve ışıklarda saçılma hissederler. Belki iki göz ile bakıldığında bir şikayet olamayabilir ancak tek tek gözleri kapatarak yapılan muayenede fark anlaşılabilir.

Katarakt başlangıcı tespit edildiğinde, ilerlemesini durdurmak veya geriletmek için yapılabilecek bir kesin bir tedavi yoktur. Vitamin takviyeleri, güneşten korunmak önerilen yöntemlerdir. Faydası bilinmemektedir.

Katarakt başlangıcı olan hastalarımıza tavsiyem, düzenli kontroller ile kataraktın durumunun değerlendirilmesidir. Kataraktın günlük yaşamlarını etkilediği veya göz muayenesinde görme oranında azalmanın ciddi boyuta geldiği hastalarımızda ameliyat uyguluyoruz.

Katarakt Başlangıcı

Katarakt başlangıcı olan bir çok hastaya katarakt ameliyatı uygulanmaktadır. Bunu nedeni hastalarımızın gözlük numarasından kurtulmak istemeleri veya yakın için gözlük kullanmak istememeleridir.

Katarakt tedavisinde günümüzde ameliyat başlangıç döneminde de gerçekleştirilmektedir. Ancak benim kişisel fikrim daha çok kataraktın biraz daha ilerlediği, kişinin durumu fark edebildiği bir zamanda yapılmasıdır. Bu dönemde de mutlaka düzenli muayene olunması gerekir. Benim hastalarıma tavsiyem her 6 ayda bir kataraktın muayeneler ile takip edilmesidir. Bazı durumlarda daha erken şikayetler ilerliyorsa, o zaman daha erken bir muayene olmak da gerekebilir.

Günümüzde telefon-tablet kullanımı artmasıyla, yakın gözlük ihtiyacı oldukça sıklaşmış durumda. Yaşı ilerlemiş ancak aktif bir sosyal hayata sahip insanlar için sürekli yakın gözlüğü takıp çıkartmak oldukça zor bir hal alıyor. Böyle hastalarımızda katarakt ameliyatını daha erkene alıyoruz. Katarakt ameliyatı sırasında uyguladığımız akıllı lensler ile hem uzak hem yakın gözlük kullanımından kurtulmuş oluyor hastalarımız.

doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Katarakt nedir neden olur?

Katarakt ameliyatı olmazsam ne olur

Göz tansiyonu olan hasta katarakt ameliyatı olabilir mi

Katarakt başlangıcı nedir? 

Katarakt ameliyatı sonrası oluşabilecek sorunlar

Katarakt ameliyatı riskli midir? 

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer? 

Katarakt ameliyatı sonrası gözde ödem oluşması

Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma

Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Katarakt ameliyatı sonrası şikayetler

Katarakt ameliyatı sonrası görme ne zaman netleşir

Genç yaşta katarakt neden olur

Paylaş:

0 yorum “Katarakt BaşlangıcıAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×