Katarakt Kaç Yaşında Olur

Katarakt Kaç Yaşında Olur

Göz içindeki merceğin bulanıklaşmasına KATARAKT adı verilir. Katarakt doğumdan itibaren görülebilir. Ancak genelde yaşlanmayla ortaya çıkar. Peki katarakt kaç yaşında olur ? Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur ancak katarakt genelde 50 yaşından sonra görülür. Birçok hastamız 65 yaşının üzerindedir. İlerleyen yaş ile katarakt gelişme riski artar. 80 yaşının üzerinde ise neredeyse her iki kişiden birinde katarakt mevcuttur.


Katarakt Kaç Yaşında Olur?

Ortalama katarakt görülme yaşı 60-70 arası diyebiliriz. Ancak hastalarımızın bir kısmında daha erken bir kısmında ise daha geç yaşlarda katarakt görmekteyiz. Özellikle diyabetik kişilerde daha erken yaşta katarakt gelişmektedir. Ayrıca genetik yatkınlık ve ultraviyole ışınlara maruz kalmak da katarakt gelişme riskini arttırmaktadır.

Bazı hastalarımızda katarakt daha erken yaşta meydana gelir. Bu hastalarda genetik yatkınlık genelde mevcuttur. Genetik olarak erken yaşta katarakt ameliyatı yaptığımız birçok hasta bulunmaktadır. Bu hastalarda en önemli nokta yakın görmenin bozulacağının hastalara belirtilmesidir. Erken yaşta yakın gözlüğü kullanmak zorunda kalmak önemli bir sorundur.

Katarakt Tedavisi – Akıllı Göz İçi Mercekler

Bu nedenle tavsiyemiz aktif çalışma hayatı devam eden kişilerde uzak – yakın bir arada olan göz içi merceklerin kullanılarak bu kişilerin yakın görmelerinin korunmasıdır.

Yakın görme için en çok tercih ettiğimiz mercekler trifokal adı verilen göz içi merceklerdir. Trifokal mercekler ile hastalarımızın %90’ı yakın gözlüğü kullanmak zorunda kalmamaktadırlar. Diğer bir önemli noktada bu hastaların gece kamaşma olabileceği konusunda uyarılmasıdır.

Katarakt Kaç Yaşında Olur

Katarakt Tedavi Süreci

Katarakt ameliyatından önce mutlaka detaylı bir göz muayenesi ve göz içine konulacak merceğin seçimini gerçekleştiriyoruz. Göz içi mercek kişinin ihtiyacına göre belirlemekteyiz. Ayrıca farklı bir göz hastalığın bulunup bulunmaması da önemli bir sorundur.

Ek göz hastalığı olan kişilerde eğer bu hastalık kontrol dışında ise, akıllı mercek uygulaması yapmıyoruz.

Katarakt ameliyatı sonrası görmenin iyileşmesi ve kişinin yeni duruma adaptasyonu bir süre almaktadır. Bu süre zarfında göz damlalarının düzenli kullanılması gerekir.


Katarakt tedavisi ile ilgili daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay, İzmir Karşıyaka’daki muayenehanesinde görev yapmaktadır. Ameliyatları anlaşmalı olduğu A sınıfı hastanelerde gerçekleştirmektedir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Katarakt başlangıcı nedir? 

Katarakt ameliyatı sonrası oluşabilecek sorunlar

Katarakt ameliyatı riskli midir? 

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer? 

Katarakt ameliyatı sonrası gözde ödem oluşması

Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma

Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Katarakt ameliyatı sonrası şikayetler

Katarakt ameliyatı sonrası görme ne zaman netleşir

Genç yaşta katarakt neden olur

Paylaş:

2 yorum “Katarakt Kaç Yaşında OlurAdd yours →

  1. Bende katarak yok 2-3 derece yakın gözlük kullanıyorum, uzağıda görmemeye başladım uzak gözlüğü asla takmam bu nedenle mercek takmanın yaşı varmı, 62 yaşındayım 3-5 yıl sonra akıllı mercek takılırmı

  2. Merhaba Baki bey 40 yaş sonrası akıllı mercek operasyonu yapılmaktadır, katarakt oluşmadan da şu an size akıllı mercek operasyonu gerçekleştirilebilir. Farklı sorularınız ve detaylı bilgi için 05531717034 numaralı whatsApp hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×