Kataraktlı Göz Nasıl Olur?

kataraktlı göz nasıl olur

Kataraktlı göz nasıl olur?  Kataraktlı gözde dışarıdan yakınları tarafından bakıldığında genelde bir şey anlaşılması oldukça zordur. Katarakt teşhisi mikroskopik muayene ile yapılır. Bu muayene öncesinde gözdeki görme oranlarını kontrol ediyoruz, daha sonra göz tansiyonu ölçümü ve damlalı muayene yapıyoruz.

Damlalı muayene ile göz bebeği büyütülerek, göz merceğinin saydamlığı ve katarakt durumu tespit edilmektedir. Katarakt tespiti bu aşamada gerçekleştirilmektedir.

Kataraktlı gözlerin temel özelliği puslu – sisli görme gibi şikayetlerdir. Diğer bir durum ise, kataraktlı gözlerde ışıklarda saçılma ve kamaşma olmasıdır.

Kataraktlı Göz Nasıl Olur?

Çok ileri derecede kataraktı olan kişilerde ancak, ışıkla bakıldığında göz bebeğinde beyazlık görülebilir.

Kataraktlı Göz Nasıl Olur
Kataraktlı Göz Nasıl Olur

Hastaların birçoğu göz bebeği etrafında yaşa bağlı olarak oluşa haleyi katarakt sanmaktadırlar. Oysa bu halenin ismi ‘’arcus senilis’’ yani yaşlılık halkasıdır. Bu halkanın katarakt ile bir ilgisi yoktur.

Kataraktlı Göz Nasıl Olur
Kataraktlı Göz Nasıl Olur

Günümüzde katarakt teşhisi detaylı bir göz muayenesi ile rahatça teşhis edilebilir. Katarakt ameliyatı olmayı düşünen ancak, kataraktın varlığı konusunda şüphesi olan kişilerin tekrar muayene olmasında fayda var.

Detaylı göz muayenesi için bize ulaşabilirsiniz. Randevu alarak beklemeden hızlı bir şekilde teşhis ve tedavi olabilirsiniz. Katarakt ameliyatı yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Bu süre zarfı içinde göz içindeki katarakt fako adı verilen yöntemle alınır ve göze mercek konulur. Bu göz konulan mercek görmeniz için şarttır. Uzak veya uzak-orta mesafe ve yakın görme sağlayan mercekler mevcuttur.

Katarakt tedavisi ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Katarakt tedavisi uzmanlık gerektirmektedir. Bu ameliyat ile ileri yaşlarda dahi iyi bir görme kazanmak mümkün olmaktadır. Genellikle dikişsiz bir şekilde yapılan bu ameliyatlarda iyileşme bir kaç gün ile 1 ay içinde sağlanmaktadır.

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay; İzmir Karşıyaka’da muayenehanesinde görev yapmaktadır.Katarakt teşhis ve kişiye özel olarak ameliyatlar gerçekleştirmektedir.

İletişim için TIKLAYINIZ.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Katarakt başlangıcı nedir? 

Katarakt ameliyatı sonrası oluşabilecek sorunlar

Katarakt ameliyatı riskli midir? 

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer? 

Katarakt ameliyatı sonrası gözde ödem oluşması

Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma

Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Katarakt ameliyatı sonrası şikayetler

Katarakt ameliyatı sonrası görme ne zaman netleşir

Genç yaşta katarakt neden olur

Kaynak;  Katarakt belirtileri ve tedavisi

Paylaş:

0 yorum “Kataraktlı Göz Nasıl Olur?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×