Keratokonus Halka Tedavisi

Keratokonus halka tedavisi

Keratokonus hastalığında korneada incelme ve düzensiz olarak sivrileşen – konikleşen  bir kornea bulunur. Bu korneanın neden olduğu yüksek ve düzensiz astigmatı kontrol etmek için korneanın şeklinin düzeltilmesi gerekir. İşte bu noktada Keratokonus halka tedavisi uygulanmaktadır.

Keratokonusta, hastalığın ilerlemesi durmuş ise önce kontakt lensler ile tedavi deniyoruz. Kontakt lensler birçok hasta çok iyi görme sağlıyor. Bir kısım hasta ise kontakt lens kullanamamaktadır. Kontakt lens kullanamayan hastalarda, gece görme sorunu yok ise halka tedavisi gündeme gelmektedir. Keratokonus hastalığında tedavi basamakları sırayla takip edilmelidir.

Halka tedavisi ile korneada meydana gelen düzensiz astigmat düzeltilmektedir. Bu şekilde hastanın görme azlığı giderilmesi hedeflenir. Halka tedavisi gözdeki numaraların sıfırlanması değildir, keratokonus halka tedavisi sonrası miyopide bir miktar yükselme görülebilir. Hastanın kontakt lens veya gözlük kullanması ile görmede artış sağlanabilmektedir.

Keratokonus Halka Tedavisi

Keratokonus Halka Tedavisi
Keratokonus hastalığında korneadaki düzensiz astigmatın halkalar ile düzeltilmesi hedeflenmektedir.

Keratonokus halka tedavisi için kornea kalınlığını 400 mikronun üzerinde olması ve hastalığın çok ileri olmaması gerekir. K değerlerinin 53 D’nin altında olması gerekir. Her göz keratokonus halka tedavisine uygun değildir. Keratokonus halka tedavisi sonrası gözünüzün tamamen net görmesi gibi gerçek dışı bir beklenti içine girilmesi doğru değildir. Görmedeki kalitenin arttırılması ve göz bozukluğunun daha yii duruma getirilmesi hedeflenir.

Kornea halkası tedavisi sonrası gözlük takmak gerekebileceği unutulmamalıdır. Kornea halka tedavisi gözdeki numaraları sıfırlamaz.

Halka tedavisi sonrası hasta takibi gerekir, nadiren de olsa halkanın yer değiştirmesi, çıkması veya göze doğru yer değiştirmesi mümkündür.

SONUÇ: Halka tedavisi hastalığın ilerlemesini durdurmaz. Keratokonus hastalığının ilerlemesini durduran tedavi cross linking’tir. Halka tedavisi öncesinde kontakt lens denemesi ve cross linking işleminin yapılması birçok hastada gerekmektedir. Özellikle SKLERAL KONTAKT LENSLER ve HİBRİD KONTAKT lensler görmede artış sağlamada oldukça başarılıdır. 

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay, İzmir’de görev yapmaktadır.


İl dışından ve yurt dışından gelen hastalarımız için konaklama sağlanmaktadır. Keratokonus ileri tetkik ve tedav i yöntemleri kliniğimizde uygulanmaktadır. Fiyat bilgisi almak veya randevu almak geçmek için bize WHATS APP mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.Kaynak
Paylaş:

0 yorum “Keratokonus Halka TedavisiAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×