Keratokonus Tedavisi

Keratokonus tedavisi

Keratokonus her 2000 kişide bir görülür. Göz allerjisi ve genetik en önemli keratokonusa neden olan durumlardır.  Keratokonus tedavisi , cross linking işlemi, halka tedavisi, kontakt lens uygulaması gibi yöntemlerle yapılır. Keratokonus lazer tedavisi mümkün mü? Keratokonus hastalarında lazer tedavisi yapılması önerilmemekteydi, ancak ilerleyen teknoloji ile cross linking tedavisi yapılmış keratokonus hastalığı ilerlemesi durdurulan hastalarda lazer tedavisi mümkün hale gelmiştir. Keratkonus lazer tedavisi, cross linking ile aynı seansta veya cross linking işleminden sonra gerçekleştirilebilir.

Kornea tabakasında kollajen isimli dokunun bağlarında kırılmalar oluşması ve doku örgüsü zayıflığı nedeniyle ortaya çıkar. Bu zayıflık neticesinde korneada konikleşme ve incelme görülür. Keratokonus hastalığı olan kişilerde ileri dercede astigmatizma ve miyop görülür. Keratkonus lazer tedavisi ile astigmat ve miyopun dengelenmesi sağlanır. Bu sayede hasta daha net bir görmeye sahip olabilir. Ancak keratkonus lazer tedavisi için en önemlisi; hastanın gözünün uygun olup olmamasıdır. Her hastada uygulanması mümkün değildir, hatta hastaların ancak çok az bir kısmında uygulanmaktadır.

Keratokonus Tedavisi
Keratokonus hastalarında düzensiz astigmata bağlı bulnık görme mevcuttur.

Cross linking neden yapılır?

Keratokonus tedavisinde UV ışınları ile zayıf olan korneanın güçlendirilmesi hedeflenir. Cross linking adı verilen bu işlem ile kornea bağları arttırılır.

Cross linking işlemi tekrar yapılır mı?

Bu tedaviyi takip eden dönemde 3-6 aylık aralıklarla muayenelere devam edilmelidir. Korneada konikleşmenin devam etmesi durumunda cross linking işlemi tekrarlanır.

Keratokonus lensleri türleri nelerdir?

Keratokonus hastalarının önemli bir bölümünde görme gözlük ile düzelmez. Bu hastalarda keratokonus için özel tasarlanmış kontakt lensler kullanılır.

  • Sert lensler
  • Yumuşak kontakt lensler
  • Hibrid lensler
  • Skleral lensler
  • Kişiye özel lensler

Çok ileri keratokonus hastalarında görme kontakt lensler veya halka tedavisi gibi tedaviler ile de düzelmez, böyle hastalarda kornea nakil ameliyatı yapılır. Kornea nakli ile birçok hastamız oldukça iyi görme seviyelerine ulaşmıştır.

Keratokonus lazer tedavisi mümkün mü?

Böyle bir tedavi mümkündür. Ancak sadece kornea kalınlığı 450 mikronun üzerinde olan hastalara uygulanır. Bu tedavi yönteminde hem kornea sertleşmesi için cross linking ile kombine olarak lazer tedavisi yapılabilir.


İl dışından ve yurt dışından gelen hastalarımız için konaklama sağlanmaktadır. Bizimle iletişime geçmek için TIKLAYINIZ. 

 

Paylaş:

0 yorum “Keratokonus TedavisiAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×