Kontakt Lens Nasıl Takılır?

Kontakt Lens Nasıl Takılır?

Kontakt lens nasıl takılır sorusu hastalarımız tarafından sıklıkla duyduğumuz bir sorudur. Gözdeki görme bozuklukları için kullanılan dereceli gözlüklerin yerini göze takılan kontakt lensler almaktadır. Kontakt lensler, sadece gözdeki bozukluklar için değil aynı zamanda göz rengini değiştirmek gibi estetik maksatlarla da kullanılmaktadır. Kontakt lensler (özellikle dereceli olanlar) göz doktorlarının muayenesi sonucunda alınmalıdır, çünkü göze uygun lens tipi, çapı ve derecesi gibi özellikler her insanda değişiklik göstermektedir. Kontakt lensler ön ve arka yüzey, temel eğri ve çap olarak 4 bölümden oluşmaktadır. Uygun olmayan veya uygun kullanılmayan bu lensler, faydadan çok gözde kalıcı hasarlar da meydana getirebilmektedir.

Kontakt Lens Nasıl Takılır?
Kontakt Lens Nasıl Takılır?

Kontakt Lensleri Nasıl Takmalıyız?

Bu başlık altında kontakt lens nasıl takılır sorusunu cevaplayacağız. Kontakt lensleri takmadan önce ellerin sabunlu su ile yıkanıp, durulandıktan sonra kurulanması çok önemlidir. Aksi takdirde ellerden kolaylıkla gözlere mikrop bulaşabilmektedir. Daha sonra ise lensin sağlam olduğu kontrol edilmelidir. Lens, işaret parmağına alınarak diğer elin parmakları ile göz kapakları açılmalı (göz kırpmasını engellemek maksadı ile), göz yukarı bakarken gözün beyaz kısmına lens yerleştirilmelidir. Lensin yerine oturması için ise aşağı bakılmalı, tam oturduğunun kontrolü için ise bir kaç kez göz açıp kapatılmalıdır. Aynı işlem sırası diğer göz için de uygulanarak lenslerin ikisi de takılmalıdır. İlk başlarda zorlanılsa da bir kaç takmadan sonra kolaylıkla takmaya başlanacaktır.

Kontakt Lensler Nasıl Çıkarılır?

Kontakt lens nasıl takılır sorusunu kontakt lens nasıl çıkarılır sorusu takip etmektedir. Kontakt lensler çıkarılırken öncelikle lensin tam gözün ortasında olması sağlanmalıdır. Daha sonra ise alt göz kapağı aşağı doğru açılmalı ve parmak lensin alt kısmına koyulup, gözün altındaki beyaz kısma getirilmelidir. Başparmak ve işaret parmağı yardımı ile lens buradan çıkartılmalıdır.

Diğer Hususlar

Kontakt lens kullananlar, takma ve çıkarma işlemlerini uzun tırnaklarla yapmamalıdır, aksi halde lens ve hatta göz çizilebilmektedir. Lensler çıkarıldıktan sonra temizleme solüsyonu ile temizlendikten sora aynı solüsyon bulunan özel kaplarda muhafaza edilmelidir. Her lens takma işleminde kabın içindeki solüsyon değiştirilmelidir.

Kontakt lensler hakkında daha fazla bilgi almak için diğer makalelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca kontakt lensler ile ilgili sorularınız için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

0 yorum “Kontakt Lens Nasıl Takılır?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×