Lakrimal Bezin Diğer Bozuklukları

lakrimal bezin diğer bozuklukarı

Lakrimal bezin diğer bozuklukları, göz nemlendirmek için kullanılan göz yaşı damlaları reçete edildiği zaman teşhis kodları arasında bulunan ismlendirmedir. Bu ilaçlar genel olarak ‘KURU GÖZ’ veya ‘GÖZ KURULUĞU‘ tedavisinde kullanılır.

Lakrimal bezin diğer bozuklukları tanısı ayrıca, gözün kornea tabakasını ilgilendiren hastalıklar veya geçici travma gibi durumlarda reçete edilen ilaçların teşhis bölümünde bulunur

lakrimal bezin diğer bozuklukları

Kuru Göz Belirtileri

Kuru göz çoğunlukla 50 yaş sonrasında görülen ve ‘’gözlerde kum varmış’’ şeklinde hisse neden olan bir durumdur. Diğer belirtileriler; gözlere batma,yanma ve kızarıklıktır.
Diğer belirtiler;
▪ Işığa bakamama
▪ Gözlerde ağrı
▪ Kuruluk hissi
▪ Bulanık görme
▪ Görme keskinliğinde değişkenlik

Lakrimal Bezin Diğer Bozuklukları

Kuru göz sendromu genelde ilerleyici bir durumdur. Tamamen iyileştirilebilir ve ortadan kaldırılabilir olmayabilir. Çoğunlukla, kuru gözler başarılı bir şekilde yönetilebilir, bu da gözle görülür derecede daha fazla göz rahatlığı, daha az göz kuruması semptomları ve bazen daha keskin görme ile sonuçlanır.

Kuru göz hastalığının birçok nedeni olabileceğinden, çeşitli tedavi yaklaşımları kullanılır. Göz doktorlarının göz kuruluğunun belirtilerini ve semptomlarını azaltmak için yaygın olarak kullandıkları kuru göz tedavilerinin listesi aşağıdadır. Göz doktorunuz, bu kuru göz tedavilerinden sadece birini veya durumunuzun neden ve sonuçlarına bağlı olarak bir tedavi kombinasyonu önerebilir.


Lakrimal Bezin Diğer Bozuklukları

Kuru Göz Sendromu ile İlişkili Faktörler

Bir dizi faktör kuru göz riskinizi arttırabilir. Bunlar şunları içerir:

Bilgisayar kullanımı: Bir bilgisayarda çalışırken veya bir akıllı telefon veya başka bir portatif dijital cihaz kullanırken, daha az göz yaşartıcı buharlaşma ve göz kuruluğu semptomları riskinin artmasına yol açacak şekilde gözlerimizi daha az ve tam olarak daha az sıkmaya eğilimliyiz.

Kontakt lens kullanımı: Kontakt lens aşınmasının kuru göz problemlerine ne kadar katkıda bulunduğunu kesin olarak belirlemek zor olsa da, kuru göz rahatsızlığı insanların kontakt lens kullanımına ara vermemesinin temel nedenidir.

Yaşlanma: Kuru göz sendromu her yaşta ortaya çıkabilir, ancak özellikle 50 yaşından sonra, yaşamın daha sonra giderek daha yaygın hale gelir.

Menopoz: Menopoz sonrası kadınlar, aynı yaştaki erkeklerden daha fazla kuru göz riski taşımaktadır.
Kapalı ortam. Klima, tavan vantilatörleri ve basınçlı hava ısıtma sistemleri, iç mekan nemini ve / veya gözyaşı buharlaşmasını azaltarak kuru göz semptomlarına neden olabilir.

Dış ortam: Kurak iklimler ve kuru veya rüzgarlı koşullar kuru göz riskini arttırır.
Sık uçan. Uçakların kabinlerindeki hava çok kuru ve özellikle sık uçanlar arasında kuru göz problemlerine yol açabilir.

Sigara içmek:  Kuru gözlere ek olarak, sigara, maküler dejenerasyon, katarakt ve üveit dahil olmak üzere ciddi göz problemlerine bağlanmıştır. (Ayrıntılı bilgi için, sigara içmenin gözlerinizin neden kötü olduğuyla ilgili bilgilerimize bakın.)

Sağlık koşulları:  Diyabet, tiroidle ilişkili hastalıklar, lupus, romatoid artrit ve Sjogren sendromu gibi bazı sistemik hastalıklar kuru göz problemlerine katkıda bulunur.
İlaçlar. Antihistaminikler, antidepresanlar, bazı tansiyon ilaçları ve doğum kontrol hapları dahil olmak üzere birçok reçeteli ve reçetesiz ilaç – kuru göz semptomları riskini artırır.

Göz kapağı problemleri:  Göz kapaklarının, yanıp sönen veya uyurken, yaşlanmanın neden olabileceği veya kozmetik blefaroplasti veya diğer nedenlerden sonra ortaya çıkabilen lagoftalmoz adı verilen bir durumun, tedavi edilmediği takdirde kornea ülserine yol açabilecek şiddetli kuru gözlere neden olabileceği durumlarda, tam olarak kapanmaması.

Kuru gözlerin başarılı tedavisi, düzenli kontroller ve düzenli ilaç tedavisi ile ancak başarılabilir. Ayrıca eğer kuru göze neden olan çevresel koşullar var ise, bunlara ilişkin önlemler de alınmalıdır. 

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

Kaynak

Paylaş:

6 yorum “Lakrimal Bezin Diğer BozukluklarıAdd yours →

  1. Merhaba hocam bende 1 senedir raporlu göz damlası kullanıyorum bu lakmiral bezin diğer bozuklukları için lakin ben fazla bilgisayar veya telefon kullandığım da ani rahatsızlık fenalaşma hissi geliyor bana ve direk nefesi tetikliyor ve sanki Bayılacak veya ölecek gibi oluyorum ve bu sadece telefon ve bilgisayar kullandığım zaman oluyor bunun sebebi ne olabilir acaba hocam yazinizda bilgisayar geçtiği için dikkatimi çekti lütfen yardım hocam

  2. Merhaba, bilgisayar ve telefon ışıklarına maruziyet ve bu ışık ayarının yüksek tutulması bahsettiğiniz şikayetlere neden olabilir. Buna rağmen şikayetiniz artarsa göz muayenesi olmanızda fayda var.

  3. Merhaba hocam ben 2017 haziran ayinda Lakrimal Bezin Diğer Bozuklukları tedavisi gormustum iki gozumde de vok yogun capaklanma ve goz kapaklarimin alti tamamrn kirmiziydi 1 aylik bir tadeviden sora duzelmisti. Fakat 2 gundur sol gozumde yine agrilar basladi simdi kontrol ettigimde yine onceden oldugu gibi capaklanma ve kizarikli mevcut 🙁 11 aylik bebegim var ve emziren bi anneyim. Ne yapmami tavsiye edersiniz. Saygilar

  4. Merhaba hocam göz dr. Gittim 9 sene önce göz kapaği ameliyati oldum oldukdan sonra arada bir gözumun acik kaldigini esim diyordu uykudaken 2 gun once dr gittim dr.bana ömür boyu suni goz yasi damlasini kullanacagimi soyledi lakrimal bezin diger bozukluklari oldugunu soyledi bunun bir ameliyati mevcutmu

  5. Merhaba Ercan Dursun; göz kuruluğu için cerrahi tedavi yöntemleri oldukça sınırlıdır. Göz kapağının açık kalmasına bağlı göz kuruluğu oluyorsa, alt göz kapağı yükseltme veya üst göz kapağını aşağı indirerek gözün kapanmasını sağlamak mümkün olabilir. Bunun için muayene ile değerlendirme yapmak yerinde olur. Size en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilir, diğer sorularınız için bize whats app veya telefon ile ulaşabilrisiniz.
    Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×