Lens Nasıl Takılır?

Lens Nasıl Takılır?

Kontakt lens kullanmaya başlayacaklar için en önemli sorulardan birisi, lensin nasıl takılıp çıkartılacağıdır. Göz bozukluğu olan ve gözlük kullanamayan kişiler için kontakt lensler oldukça iyi bir çözüm seçeneğidir. Peki lens nasıl takılır? Kontakt lens kullanmadan önce detaylı bir göz muayenesi ve ilk lens uygulamasının muayenehanede göz doktoru gözetiminde yapılması olası yanlış uygulamalardan sizi koruyacaktır. Bu nedenle kontakt lens muayenesinin bu makaledeki bilgilerin yerini tutmayacağını mutlaka akılda tutmanız gerekir.

Lens Nasıl Takılır?
Lens Nasıl Takılır?

Lens Nasıl Takılır?

Lens nasıl takılır sorusunu bu yazımızda yanıtlıyoruz. Öncelikle lens takma işlemini gerçekleştirmeden önce ellerinizi dezenfekte edin ve sonrasında kurulayın. Solüsyon içerisinde yer almakta olan lensi işaret parmağınız yardımı ile avucunuzun içine alın. Lens olan eliniz ile alt göz kapağınızı boş eliniz ile üst göz kapınızı tutun ve lensi korneanızın üzerine yerleştirin. Değdi anda gözlerinizi hemen kapatmamanız gereklidir. Bunun nedeni vakum etkisi ile lensin gözünüze yapışması gerekmesidir. Yapışma işlemi gerçekleştikten sonra göz kapaklarınızı kapatabilirsiniz.

Lens Nasıl Çıkarılır?

Lens nasıl takılır sorusu kadar lens nasıl çıkarılır sorusu da büyük önem taşımaktadır. Lens çıkarma işleminden evvel yine ellerinizi titiz bir şekilde dezenfekte edin ve kurulayın. Lensi çıkarmak istediğiniz tarafta yer alan alt göz kapağınızı aşağıya doğru indirin ve tırnaklarınızı kullanmadan parmak uçlarınız yardımı ile lense cimdik atın. Bu işlemin hemen ardından ise lensi hızla gözünüz içeriden çıkarmaya çalışın. Lens çıkarma işleminde dikkat etmeniz en önemli nokta tırnaklarınızı kullanmamaktır. Lens çıkarma işlemini tırnak yardımı ile gerçekleştirirseniz ya lensi çizer ya da yırtarsınız.

Lens Bakımı Nasıl Yapılır?

Lens nasıl takılır sorusundan sonra sorulacak bir diğer soru da lens bakımının nasıl yapıldığıdır. Lens bakım solüsyonları lensin sertliğine, yumuşaklığına ve gaz geçirgen olmasına göre değişebilmektedir. Bu neden ile bu ayrıntılara dikkat etmeniz lenslerin bakımı için hayati bir öneme sahiptir. Diğer bir yandan gün sonunda lenslerinizi sterilize etmek için solüsyon içerisine bırakırsanız sabaha kadar sterilizasyon işlemi gerçekleştir. Kap içerisine koyduğunuz solüsyonu her kullanımdan sonra mikrop birikmemesi için değiştirmeniz gerekmektedir.

Paylaş:

0 yorum “Lens Nasıl Takılır?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×