Miyop Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uzağı görememe ”Miyop” olarak adlandırılır. Dünyada yaygınlığı giderek artmaktadır, 80 milyon çocukta miyopi olduğu düşünülmektedir.  ‘’Miyop’’ latince kapalı göz anlamına gelir, çünkü miyoplar net görebilmek için gözlerini kısarlar. Çocuklarda 7-12 yaşlarında başlayan miyop, ergenlik döneminde genellikle artar. Miyopun hızlı veya aşırı artması göz sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu yazıda miyop nedeni, miyop tedavisi ve miyopun artışının azaltılması, miyopi tedavisi bitkisel çözüm mümkün mü? Miyop lazer tedavisi gibi konulardan bahsedilecektir.

Miyopi özellikle uzağı net görememeye neden olur. Bunun nedeni uzaktaki cisimlerden göze gelen görüntü retinanın önünde odaklanmasıdır. Bu odaklanma sorununda retina üzerine bulanık görüntü oluşur.

Miyop nedir? Miyop tedavisi nasıl yapılır? Miyop nasıl engellenir? Miyop nasıl tedavi edilir? Miyopi tedavisi bitkisel çözüm mümkün mü?

Miyop nedenleri?

Miyop sıklıkla kalıtsaldır ve 8-12 yaşlar arasında ortaya çıkar. Özellikle yüksek miyopinin genetik geçişli olma ihtimali yüksektir.

Uzun saatler yakına bakarak çalışmak (telefon veya tablet kullanımı) miyopi gelişimini tetikler.

Yüksek miyop nedir?

Miyop derecesi 0 ile -6 D arasında olanlar hafif ve orta miyopi olarak adlandırılır. -6 D üzerindeki miyopi ise yüksek miyopi olarak adlandırılır. Miyopun 6 numaranın üzerinde olması, Patolojik Miyopi olarak adlandırılır. Glokom, retina dekolmanı, miyopik makula dejenerasyonu gibi hastalıklar sıklığı Yüksek Miyoplarda daha sık görülür. Bu nedenle miyoplarda düzenli muayene önem taşır.

Miyop kaç yaşına kadar artar?

Çocukluk döneminde başlayan miyopi, ergenlik döneminde genellikle artar. 20 yaşından sonra miyopide artış genellikle beklenmez ancak, yoğun yakın çalışma yapan kişilerde artış devam edebilir. Bu nedenle yaş ne olursa olsun, yakın görme ile ilgili faliyetlerin aza indirilmesi veya dinlenme aralıkları ile yapılması oldukça önemlidir.

Miyop geçici olabilir mi?

 • Miyop yoğun yakından çalışma sonrasında geçici olarak ortaya çıkabilir, buna yalancı miyopi de denir.

Miyop lazer tedavisi

Yaklaşık 10 dereceye kadar olan miyoplarda, lazerle tedavi mümkündür. Güvenli lazer cerrahisi için, adayların detaylı muayene ve incelemelerden geçiriyoruz. Eğer gözün anatomik yapısı cerrahi güvenlik sınırları içerisinde ise bu cerrahiyi uyguluyoruz. Gözlerinizin bu ameliyata uygunluğunun araştırılması için bize başvurabilirsiniz.

Lazer ameliyatı olanlar tarafından yapılan yorumlar ve ameliyat süreci hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Miyop tedavisi

 • Miyopun ilerlemesinin engellenmesi için damla tedavisi uygulanabilir.
 • Miyop tedavisi esasını gözük oluşturur.  Kontakt lensler ise günümüzde 13-14 yaşından itibaren kullanılabilir.
 • Miyop tedavisi için lazer cerrahisi ise 20’li yaşlarda öneriyorum.

Gözlerimizi nasıl dinlendirebiliriz?

 • Gözlerimiz en az 6 metre uzaklıktaki cisimlere bakarken ancak dinlenme şansı bulabilir.
 • Bunu en az her 20 dakikada bir ve 20 saniye süresince yapmak gerekir.

Miyop sıklığı nedir?

 • Tayland Singapur gibi Asya ülkelerinde %80-90 gibi yüksek oranında görülmektedir. Amerika’daki oran %20-50 arasında değişmektedir.

Miyoplar ile ilgili ilginç bilgiler

 • Miyop çocuklarda IQ daha yüksektir
 • Miyop kentleşme olan bölgelerde daha sıktır
 • Yoğun, uzun ve kesintisiz bir şekilde yakın çalışmak miyopiyi tetikler.

Miyopi tedavisi bitkisel çözüm mümkün mü?

 • Dünyadan bilimsel olarak gösterilen böyle bir tedavi yoktur.
 • Gözlük camları ve özellikleri ile ilgili bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

Telefon numaramız 0553 17 17 034 ayrıca aynı telefon hattımız üzerinden mesaj yoluyla ulaşmak için, whatsApp üzerinden de mesaj yazabilirsiniz.

 


Paylaş:

0 yorum “Miyop Tedavisi Nasıl Yapılır?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×