Nistagmus Ameliyatı Olanlar

Nistagmus ameliyatı olanlar ve bu ameliyat hakkındaki bilgileri bu yazımızdan okuyabilirsiniz. Gözlerin istemsiz olarak titremesine Nistagmus adını veriyoruz. Göz titremesinin birden fazla nedeni olabilmektedir. En sık göz titremesi nedeni doğumsal olarak ortaya çıkar. Doğumsal göz titremesi en sık gördüğümüz göz titremesi tipidir.

Nistagmus tedavisinde amaç titremenin azaltılması ve görmenin arttırılmasıdır. Bunun için detaylı bir muayene ve değerlendirme gerçekleştiriyoruz. Ameliyatta düz bakışta görmeyi arttırma, titremeyi azaltma ve kendiliğinden olan yani farkında olmadan yapılan baş pozisyonun düzeltilmesini hedefliyoruz. Bunun için göz kaslarında gerginlik azaltılması yapıyoruz. Ameliyatlar ile %100 göz titremesi ortadan kalkmayabilir ancak azaltılma sağlaması bile hastaların hayatında önemli bir değişikliğe sebep olur.

Ameliyat Tipleri

Nistagmus eğer bir şaşılık da eşlik ediyorsa, mutlaka şaşılığı tedavi etmeye özen gösteriyoruz. Çünkü şaşılığı olan hastalarda öncelikle şaşılığın düzeltilmesi de titremenin azalmasını sağlayabilmektir.

Nistagmus ameliyatı olanların da bileceği gibi bu ameliyatın farklı yöntemleri de vardır.

Okuma gibi yakın aktivitelerde titreme az ise, hastayı bu pozisyona getirme ameliyatını yapıyoruz. Gözlerin içeri baktırılması için hastanın yaptığı hareketin tetiklenmesi için, hafif dışa döndürülme cerrahisi. Bu ameliyat ile hastanın gözlerinin en rahat olduğu pozisyona getiriyoruz ve titremenin azaltılmasını sağlıyoruz.

Kestenbaum /Anderson Cerrahisi

Her iki gözde yatay bakıştaki çalışan kaslarına geriletme ve güçlendirme yaparak gözlerin en az titrediği pozisyona getirme.

Ameliyat seçimi hastanın hangi bakışta daha az titremesi olduğuna bağlıdır. Eğer böyle bir pozisyon yok ise göz kaslarına ayarlama yapılması, sinirsel uyarımı dengeleyerek titremenin azalmasını sağlar.

Ameliyata en uygun olan hastalar; şaşılığı olmayan hastalardır. Her iki gözü ile birlikte bakabilen ve derinlik hissi olan hastalar ameliyata adaydırlar. Bu derinlik hissi ve şaşılık ancak muayene ile belirlenebilir.

Nistagmus Ameliyatı Olacak Adaylara Öneriler

Nistagmus ameliyatı olanların görüşlerini okudunuz. Bu ameliyatı olacak hastalarımız için ise bazı önerilerde bulunuyoruz. Bunlar;

Mutlaka tedavinizde yapılan tetkik ve muayene bulgularına ait raporlarınızı saklayınız. Bu raporlar hayatınızın geri kalanında uygulanacak tüm tedavilerde gerekli olabilir.

Ameliyat sonrasında önerilen damlaların düzenli olarak kullanılmasına özen gösteriniz.

Her ameliyatın mutlaka riskleri olabileceğini bunlardan korunmak için, bu kurallara uymanızın çok önemli olduğunu unutmayınız.

 

 

Hastaların görüşlerini doktortakvimi web sayfasından okumak ve randevu oluşturmak  için tıklayınız.

Paylaş:

2 yorum “Nistagmus Ameliyatı OlanlarAdd yours →

  1. Merhaba benim doğmadan beri nystagmusum var ve 17 yasindayim. Gözlerim kötüüieşdı ve iyi görmüyorum Almanya’daki doktorlar bisey yapilamiyacagini söylüyorlar.Sag gözüm -6 Solu -5,5. Ameliyat olabilir miyim yada lazer .

  2. Merhaba lazer göz ameliyatı gerçekleştirebilmek için korneanızın bu işleme uygun olması gerekmektedir. Farklı sorularınız ve detaylı bilgi için 05531717034 numaralı whatsApp hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×