Protez Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Protez göz, gözün bir kısmının veya tamamının görme yeteneğini kaybetmesi sonucu oluşan görüntünün daha estetik durması için ve kişinin kendini sosyal olarak iyi hissetmesi için yapılan bir tür cerrahi operasyondur.

Protez Göz Hangi Malzemeden Yapılır?

Protez göz insan sağlığı için tehlike teşkil etmeyen malzemelerden yapılır. Bu malzemelerden başlıcaları akrilik, polietilen, silikon ve hidroksiapatit bazlı malzemelerdir. Bu malzemelerden yapılan gözlerin kendine göre avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Hastanın vücuduna bir takım testler uygulanarak doğru malzeme bulunur. Temel olarak seçilen malzemenin yaptığı görev aynıdır. Boyutlar gözünüzün büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. 14 -22 mm arasında değişmektedir.

Protez Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz protez operasyonu iki farklı şekilde yapılabilir: evisserasyon ve enükleasyon. Evisserasyonda mevcut olan göz kasları alınmaz ve korunur. Eğer tümör ya da tehlike olduğu düşünülen kitleler saptanırsa, göz kaslarınız alınabilir. Bu tamamen kişinin mevcut durumuyla alakalıdır. Herhangi bir tümöre rastlanmazsa Evisserasyon yöntemi doktorunuz tarafından rahatça uygulanabilir. İlk olarak lokal ya da genel anestezi uygulandıktan sonra Evisserasyon yönteminde geri dönüşümsüz olarak hasar almış gözünüzün kaslara yapışmış halde bulunan beyaz tabakası boşaltılır.

Daha sonra boşaltılan ve hacmini yitirmiş dokuya implantlar uygulanarak hacmini tekrar kazanması sağlanır. Bu adımdan sonra konformer denilen bir yapı gözünüze montelenir. Bu işlem gözünüzün çökmemesi için ve dokuya yapışmaması için kullanılır. İki – üç gün dinlenmeye bırakılan göze bandaj uygulanır. İlk 24 saat ağrı yapabileceği ve bu ağrıları kontrol edebilmek için hasta gözetim altında tutulur. Düzenli pansumanla gözün enfeksiyon kapması engellenir. Yuvanın iyileşmesinden sonrasında gözün kalıbı alınır ve protez göz yapılır. Ameliyat sornasında protez gözün kullanılmaya başlanması yaklaşık 6 hafta ile 10 hafta arasında değişmektedir.

Protez göz yapıldıktan sonra problem olur mu? Ameliyat tekrarlanır mı?

İmplant ömür boyu sorunsuzca, deformasyona uğramadan gözün içinde durabilmektedir. Uygun yapılmayan implantasyonlarda veya protezlerde gözlerde çapak, sürtünme hissinin oluşması protezin yuvasından çıkması gibi sorunlara sebebiyet vermektedir. Bu yüzden protez göz implantasyonunun uzman öküloplastik cerrahlar tarafından yapılması gerekmektedir.

protez göz

Paylaş:

0 yorum “Protez Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×