Protez göz nedir?

protez göz nedir

Protez göz nedir? Bir gözün kaybı veya deformasyonu sonrası yüzle bütünlüğünün sağlanması için oldukça önemlidir. Günümüzde en sık olarak akrilikten yapılan protez göz, göz yuvasına yerleştirilerek, diğer göz ile uyumu sağlar. Protez göz diğer gözü oldukça iyi bir şekilde taklit eder, birçok kimse protez göz kullanan kişileri fark edemez. Özellikle önce uygun bir protez göz ameliyatı olan kişiler sonrada kişiye özel bir şekilde yapıldığında oldukça başarılı renk ve büyüklük uyumu ile kullanıcıların rahat etmesini sağlamaktadır.

Protez göz nedir?

İnsan iletişiminin ilk basamağını göz teması sağlar. Bu açıdan protez göz, bir gözü görmeyen ve deforme olmuş kişiler için göz temasını sorunsuz olarak gerçekleştirir. Protez göz esasında iki bölümden oluşur. Bu bahsettiğimiz şekli en modern ve en uyumlu halidir. Göz alındığı zaman öncelikle yerine bir hacim kaplayıcı bilye konur, bu işlem bir ameliyat ile yapılır. Bu işlemden yaklaşık bir ay kadar sonra, kişi dışardan gözünen kısım olan takma gözü kullanmaya başlar. Bu protez göz akrilikten (bir tür plastik) yapılır ve kırılmaz özelliktedir. Esasında olay tamamen kaplama diş gibidir. Önce nasıl dişin kökü ile iligli işlemler yapılıyorsa, protez gözde de önce yuva hazırlanır sonrada, kaplama kısmıgerçekleştirilir.

Protez göz nedir?

Protez gözün diğer yapım materyalleri porselen ve camdır. Ancak bu maddeler günümüzde seyrek olarak kullanılmaktadır. Hem kırılgan olmaları hem de soğukta ısıyı muhafaza etmeleri göz kapaklarının üşümesine ve morarmasına neden olur.

Bir gözünü kaybetmiş veya gözü deforme olan kişilerin protez göz kullanımı öncesinde mutlaka bir göz muayenesi olmaları gerekir. Bu muayene neticesinde gerekirse uygun bir protez göz ameliyatı ile kişi protez göz kullanabilecek hale gelir.

 

protez göz


Göz protezi ile ilgili sağlık sorunları ile Oküloplastik Cerrahi adı verilen bilim dalı ilgilenir. Oküloplastik cerrahi ile Göz Protezi kullanımında ilişkin sorunlara kalıcı çözümler bulunur.

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay Türk Oftalmoloji Derneği, Oküloplasti Brimi Aktif Üyesidir. 


Uzun süre protez göz kullanan kişilerde görülen sorunların çözümü ile ilgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Hareketli göz protezi nedir ? isimli makalemize ulaşmak için tıklayınız. 

Protez göz nasıl yapılır? isimli makalemize ulaşmak için tıklayınız. 

Göz alınması ameliyatı isimli makalemize ulaşmak için tıklayınız. 


Protez Göz ameliyat fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


İl dışından ve yurt dışından gelen hastalarımız için konaklama sağlanmaktadır. Bizimle iletişime geçmek için yandaki WHATS APP ikonunu kullanabilirsiniz.


Sorularınız için tıklayınız => İLETİŞİM 

Kaynak 
Paylaş:

0 yorum “Protez göz nedir?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×