Santral Seröz Koryoretinopati

Santral seröz koryoretinopati, sörosensöryel retinanın, retina pigment epiteli tabakasından ayrılmasıdır. Bu durum retinada (gözümüzün sinir tabakası) ve tam görme merkezinde (makula) meydana gelir. Bu iki tabakanın ayrılması, sıvı birikimi ile meydana gelir. Santral seröz retinopati adı da kullanılmaktadır.

Santral seröz koryoretinopatinin nedeni nedir? 
 • Nedeni tam olarak aydınlatılamasa da; bu sıvı birikiminin nedeni retinanın beslenmesini sağlayan koroid adı verilen tabakanın fonksiyon bozukluğudur.
Santral seröz retinopati hastalarının şikayeti ne oluyor genellikle?
 • Bu hastalar genellikle tek gözde görme azalması ile başvururlar hekime. Hastalarda ağrı, kızarıklık veya ışığa bakamama gibi şikayetler genellikle yoktur.
 
Tanı konulması için hangi incelemeler ve tetkikler gerekir?
 • Göz hekimi retina muayenesinde retina tabakasında yükselmeyi tespit edebilir. Bu muayene göze damla damlatılması sonrasında gerçekleştiriliyor.
 • Tanının kesinleştirilmesi için OCT  (optic coherence tomography)  isimli cihaz ile retina haritası çıkartılır. OCT incelemesinde retina merkezinde yükselme ve siyah sıvı biriken boşluk tespit edilir.
 • Bu sıvının Fundus Floresein Anjiyografi (FFA) ile nokta şeklinde bir sızıntının artışı şeklinde ortaya çıktığının gösterilmesi tanıda yardımcıdır.
 • Ayrıca İndosiyanin Yeşil Anjiyografi (ICGA) de gerekli olabilir.
Santral seröz retinopati, santral seröz koryoretinopati, retina, makula, retinopati
Üstteki fotoğraflarda her iki göze ait retina dokuları görülmektedir. Sağ gözde tam orta bölümde hafif kubbemsi yükselme görülebilir. Alttaki fotoğraflarda ise bu gözlere ait OCT incelemesinin sonuçları görülüyor. Sağ gözde makulada sıvı birikimine bağlı retinanın yükseldiği görülüyor. (Foto Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay arşivinden)
Santral seröz koryoretinopati tedavi seçenekleri nelerdir?
 • Tedavisiz gözler
 • Medikal tedavi (non steroid anti enflamatuar, antiglokomatöz damalar)
 • Psikyatri desteği
 • Lazer tedavisi
Psikyatrik veya psikolojik destek neden gerekebiliyor?
 • Hastaların önemli bir kısmı A tipi kişilik adı verilen, mükemmeliyetçi, rekabetçi, önüne sürekli hedefler koyan ve bu hedeflere ulaşmak için kendisi fazla yoran kişilerdir. Ayrıca hayatta karşılaştıkları her sorunu fazla takıntı haline getiren kişilerdir. Ayrıca uyku problemi yaşayanlara sık rastlamaktayız. Bu anlamda stresi azaltmak amacı ile bu kişilerin psikolojik danışmanlık alması gerekebiliyor. A tipi kişiliğe sahip olanların kalp ve damar hastalıklarına da daha çok yakalandıkları bilinmektedir.
Santral seröz koryoretinopati tedavisinde güncel yöntemler nelerdir?
 • Fotodinamik lazer tedavisi (Fotodinamik tedavi- Photodynamic therapy) son yıllarda daha artan sıklıkta kullanılmaktadır. Özellikle tekrarlayan veya diğer tedavi seçeneklerine dirençli olgularda (3 ay içinde geçmeyen) fotodinamik tedavi ile başarılı sonuçlar bildirilmektedir.
Santral seröz koryoretinopatide tedavinin başarı oranı nasıldır, bu hastalık görme kaybı yapar mı? 
 • Bu hastalık süresince görme genellikle iyidir, neredeyse tüm hastalar gözlük düzeltmesi ile görmeleri iyidir. Ve genellikle 3 ay içerisinde hastanın şikayetleri gerileyerek, görme düzelir. Kronikleşen hastalarda (3 aydan uzun süren) retinada kalıcı hasar meydana gelerek görme kaybı oluşabilir.

Diyabete Bağlı Görme Azlığı


Retinada çekinti oluşması =>> Vitreomakular Traksiyon

 Tansiyonun Göze Vurması 


Genetik retina hastalıkları => Herediter Vitreoretinopatiler


Toxoplazma Üveiti ve Toxoplazma Retiniti (paraziter retina hastalığı)

Paylaş:

0 yorum “Santral Seröz KoryoretinopatiAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×