Şaşılık ameliyatı sonra tekrar kayma

şaşılık ameliyatı sonrası tekrar kayma

Gözde kayma ameliyatı veya şaşılık ameliyatlarında genellikle etkili ve iyi sonuçlar elde etmekteyiz. Birçok hastamız ameliyat öncesine göre çok daha iyi duruma geliyor ve oldukça güzel yorumlar gönderiyorlar. Peki şaşılık ameliyattan sonra tekrarlar mı ? Şaşılık ameliyatı sonrası tekrar kayma olur mu? En sık sorulan sorulardan birisi budur.

Öncelike şunu söylemek gerekir ki; şaşılık – gözde kayma mutlaka bir uzman tarafından tedavi edilmelidir. Gözde kaymanın detaylı bir şekilde değerlendirme sonrası, ameliyat doz ayarlaması çok önemlidir. Ameliyat sırasında düzeltmeler milimetre düzeyinde incelikle yapıyoruz ve her hastanın bünyesinin bu ayarlamalara verdiği tepki başkadır.

Şaşılık ameliyatı sonra tekrar kayma riskini azaltmak için gerekli müdahalenin iyi belirlenmesi gerekir. Bu konuda her cerrahın yaklaşımı farklıdır. Bizim için en önemlisi öncelikle gerçekleştirdiğimiz ameliyat ile erken dönemde en iyi sonucu elde etmektir.

Ameliyat sonrası başarılı bir sonuç, uzun dönemde başarılı bir sonuç için çok çok önemlidir.

şaşılık ameliyatı

Tekrar kayma olasılığı daha fazla olan hastalar kimlerdir?

  • Hem yatay hem de dikey yönde kayması olan hastalar
  • Ameliyat öncesinde kayma miktarı çok fazla olan hastalar
  • Kayma açısı değişken olan hastalar
  • Yüksek hipermetrop veya miyopisi olanlar
  • Tiroid göz hastalığı olanlar
  • Nörolojik bir sorunun eşlik ettiği kaymalar
  • İki gözle beraber bakma yeteneği (üç boyutlu görme) olmayan hastalar

Şaşılık ameliyatı sonrası tekrar kayma olur mu?

Hastalarımızın çoğunda kayma tekrar etmez.  Ancak öte yandan geçmişte gözde kayma ameliyatı olan ve sonrası tekrar gözde kayma ile bize başvuran hasta sayısı hiç de az değildir. Tıp dünyasında yayınlananan makalelerde, değişken oranlarda şaşılık ameliyatı sonra tekrar kayma meydana geldiği görülmüştür. Bu kayma bazen belirgin bir şekilde olup hastanın tekrar ameliyat olması gerekmektedir. Bizim olgularımızda tekrar kayma oranı bu oranların oldukça altındadır. Kayma ameliyatlarında başarılı sonuç elde etmek hiç de kolay değildir, öncelikle detaylı bir değerlendirme ile cerrahinin sınırları belirlenmelidir.

Şaşılık ameliyatı hakkında daha fazla bilgi almak ve fiyat bilgisi için bize whats app yoluyla ulaşabilirsiniz.

Gözde kayma neden tekrar eder?

Tekrar kayma veya ikinci ameliyata ihtiyaç duyulmasının sık bir nedeni de; ilk ameliyat sırasında yeterli düzeltmenin sağlanamamasıdır. Klasik bir gözde kayma ameliyatında iki göz kasına müdahele edilir. Ancak kaymanın aşırı olduğu durumlarda ÜÇ kasa aynı ameliyat seansında müdahale etmek gerekebilir.

Şaşılık ameliyatı sonrası tekrar kayma her hastada oluşur mu? Nasıl tedavi edilir?

Ancak hastaların önemli bir kısmında oldukça yüz güldürücü sonuçlar elde etmekteyiz. Buna karşın gözde kayma ameliyatı sonrası tekrar gözde kayma ihtimaline karşın hastalar bilinçli olmalıdır. Her hastanın klinik özellikleri farklıdır. Bizim hastalarımızın ise oldukça küçük bir bölümünde ikinci bir ameliyat gerekmektedir.

Göz kaslarının zayıflatılması veya güçlendirmesi yapılabilir. Bu işlemlerin uygulanması daha önceki ameliyat epikriz raporları oldukça önemlidir. Önceki müdahale edilen kaslara veya diğer gözdeki kaslara ameliyat planlıyoruz.

Eğer elinizde önceki ameliyatın rapor veya epikrizi yoksa, bu durumda ameliyat sırasında yapılacak değerlendirmeye göre yeni bir müdahale yapılır.

Kaymayan göze ameliyat yapılabilir mi?

Hastalarımız genellikle kaymayan gözün ameliyat edilmesini istemezler, bazen sadece kayan göze müdahale yapılması yeterli sonuç vermez. Bu durumda kaymayan veya sağlam göz de ameliyat edilebilir.

Tekrar ameliyat sonrası kayma kesin düzelir mi?

Tıpta hiçbir zaman kesinlik söz konusu değildir. Ancak çok yüksek oranda düzeltme sağlanabilir.

Şaşılık ameliyatı sonrası sağlam gözde körlük olur mu?

Gözde kayma ameliyatı sonrası görme kaybı gibi sorunlar çok nadiren olur. Şaşılık ameliyatı ile ilgili ayrıntılı bilgilerin bulunduğu makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

Çocukken ameliyat olan yetişkinler şaşılık ameliyatı olabilir mi?

Gözde kayma ameliyatı için bir yaş sınırı yoktur. Birçok yetişkin hastamızda gözde kayma tedavisi  başarı ile gerçekleştirmekteyiz.


SONUÇ: Kayma nedeniyle bize başvuran bir çok hastamızda oldukça iyi sonuçlar elde ediyoruz. Öncesi sonrası fotolarımızı görmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Gözde kayma tekrar edebilen bir rahatsızlık olmasına karşın, uzman bir hekim tarafından yapılan ameliyat ile kayma riski oldukça düşüktür. 

lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği


Dİkkat; Bu yazı Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Bu yazıdan elde edeceğiniz bilgiler bir göz muayenesi sonucunda verceğimiz bilginin yerini tutmaz. Gözünüzde kayma varsa, ön değerlendirme için bize ulaşın. 


Whats ap yoluyla bize ulaşmak için tıklayınız


Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

Bu yazı bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Dr.Halil Hüseyin Çağatay 2005 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde başladığı meslek yaşamına devam etmektedir. Meslek yaşamına şaşılık ve göz tembelliği gibi konularda güncel gelişmeleri takip ederek devam etmektedir. Biyografiye buradan ulaşabilirsiniz.


Gözde kayma ameliyat fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makalelerimiz

Göz kaymasına ne iyi gelir ?

Göz kaymasına kesin çözüm var mı? Nasıl yapılır? 

Göz kayması ameliyatı süresi nedir?

Özel şaşılık tiplerinden birisi; Duane Sendromu nedir?

Şaşılık ameliyatı sonrası tekrar kayma olur mu?

Göz kaymasını engellemek mümkün mü?

Sinir felci nedeniyle içe şaşılık; 6.Sinir Felci nedir? 

 

Paylaş:

0 yorum “Şaşılık ameliyatı sonra tekrar kaymaAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×