Şaşılık ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Şaşılık ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Gözde kayma ameliyatı gözlük, kapama tedavisi gibi yöntemlere cevap vermeyen şaşılıklarda başvurduğumuz tedavi yöntemleridir. Şaşılık ameliyatı sonrası iyileşme süreci ne kadardır ? sorusu hastalarımız tarafından sorulan en sık sorulan sorular arasındadır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki her göz veya her bünye farklıdır ve kendisine has özellikler içerir bu nedenle, burada vereceğimiz bilgiler genel bilgilerdir. Sizin için en doğru bilgiler muayeneler sırasında verilecektir.

Şaşılık ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Gözde kayma ameliyatı sonrası 1.gün: Birçok hastamız düz bakış pozisyonunda bir ağrı hissetmez ve damlalarını damlatıp gözlerini açıp kapatmada sorun yaşamazlar. Gözdeki kızarıklık ve göz kapağında hafif şişlik ve sulanma dışında neredeyse birçok hastamız bir sorun ifade etmezler.  Göz kapaklarındaki yapışıklıklar ve çapaklar göz kapağı mendilleri ile ve pedler ile temizlenebilir.

İlk 24 saatte sağa sola bakış sırasında ağrı olabilir. Göz açıp kapama sırasında batma ve takılma hissi olabilir. Bebek ve çocuk hastalarda ilk 24 gözü ağrı veya batma nedeniyle açamama söz konusu olabilir. Genelde ilk muayenede damlattığımız ağrı kesici damla ile gözleri açabiliyoruz.

Ameliyat sonrası ilk gün göz kapaklarında hafif şişme veya gözde kısıklık olması normaldir. Gözde kanlanma ve kızarıklık olması beklediğimiz bir durumdur.

Gözde kayma ameliyatı sonrası 1.hafta sonunda kanlanma devam ediyor ancak solmaya başlar. Göz hareketleri yani sağa sola bakma sırasında ağrı batma daha azalmaktadır. Göz kapağında şişlik giderek azalır.

Gözde kayma ameliyatı sonrası 15.gün: Kanlanma %80 oranında geçer Batma azalır ve göz hareketlerinde ağrı çok azalmıştır. Göz damlalarını bu süre sonunda büyük orandan azaltıyorum genelde. Sadece batma ve ağrı fazla olan hastalarda devam ediyoruz.

Gözde kayma ameliyatı sonrası 1.ay: Kanlanma %90 oranında geçer. Ara sıra batma olması normal kabul edilir.

Şaşılık ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Gözde kayma ameliyatı sonrası 3.ay: Hastalarımızda bu süre içinde tamamen gözde iyileşme görülür. Bazı hastalarımızda iyileşme daha uzun sürebilmektedir.


Dikişsiz Şaşılık Ameliyatı

Şaşılık ameliyatında göz yüzeyinde dikiş kullanılmadan yaptığımız dikişsiz şaşılık ameliyatlarında ameliyat sonrası iyileşme süreci daha hızlı olmaktadır. Eğer hastanın gözü uygun bu tekniği uygulama seçeneğini göz önünde bulunduruyoruz.

Çocuklar ve bebeklerde iyileşme daha hızlı olmaktadır. Ve göz daha ilk hafta içinde büyük oranda beyazlaşmaktadır.

Gözde kayma ameliyatı sonrası gözlük kullanıyorsanız buna devam edebilirsiniz. Gözde kayma ameliyatı bir gözlük atma ameliyatı değildir.

lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği


 Yetişkinlerde şaşılık ameliyatı hakkında daha fazla bilgi ve fiyat almak için bize ulaşın. 


Web sayfamızda bulunan fotoğraflar ve burada verdiğimiz bilgiler tamamen bize aittir ve başka bir hekimin yaklaşımı daha farklı olabilir.  

Şaşılık ameliyatı sonrasında hastalarımız genelde 10 gün sonra işlerine dönmektedirler. Tabi henüz gözlerinde hafif kızarıklık veya kanlanma kalmış olabilir. Bu durum çalışmalarında engel oluşturmaz. Gözlerin şaşılık ameliyatı sonrasında tamamen bembeyaz olması ise daha fazla zaman alır. Bazı hastalarımızda bu 2 haftadır ancak özellikle yetişkinlerde bu süre 1-2 ay kadar da sürebilmektedir.


SONUÇ: Şaşılık ameliyatı sonrasında genelde 1 hafta sonrasında normal yaşama dönmek mümkündür. 


BENZER YAZILAR

Şaşılık nedir ve türleri nelerdir

Bebeklerde göz kayması ve tedavisi

Şaşılık ameliyatı olanlar

Şaşılık ameliyatı sonrası tekrar kayma


Dİkkat; Bu yazı Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Bu yazıdan elde edeceğiniz bilgiler bir göz muayenesi sonucunda verceğimiz bilginin yerini tutmaz. Gözünüzde kayma varsa, ön değerlendirme için bize ulaşın.


Dr.Halil Hüseyin Çağatay 2005 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde başladığı meslek yaşamına, devam etmektedir. Meslek yaşamına şaşılık ve göz tembelliği gibi konularda güncel gelişmeleri takip ederek devam etmektedir. Biyografiye buradan ulaşabilirsiniz.


Ameliyat fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Taburcu olduktan sonra ağrı nedeniyle ilaç almak nadiren gereklidir. Önereceğimiz göz damlası veya merhemler enfeksiyonu önlemek ve gözlerin iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılır. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, ameliyat sonrası aspirin de dahil olmak üzere tüm ilaçlarınızı tekrar başlatabilirsiniz.

Ameliyattan iki hafta kadar yüzme sporu yapılmamasını öneriyoruz. Ameliyat sonrası şişlik veya rahatsızlık hissedilirse, taburcu edildikten sonra akşam saatlerinde her saat başı 10 ila 20 dakika buz paketleri uygulayarak şişliği azaltabilirsiniz. Genel olarak ameliyattan 1 ila 2 hafta boyunca kontakt lens kullanmamanız gerekir.

Şaşılık ameliyatı sonrası iyileşme süreci farklı olabilir. Ameliyattan 1 ila 2 hafta sonra gözlerde kızarıklık normaldir ve bu kızarıklık birkaç ay geçene kadar hafif olarak kalabiliyor. Bazen, gözün beyaz kısmında küçük, renkli noktalar görülebilir. Bunlar iyileşmenin hızlı olması için konulan dikişlerdir. Bu dikişler  genelde 6 ila 8 hafta içinde çözülür.


Yalancı şaşılık nedir nasıl teşhis edilir? 

Göz kayması ameliyatı süresi nedir?

Dördüncü sinir felci nedir?

Şaşılık ameliyatı sonrası tekrar kayma olur mu?

İyileşme süreci – Ameliyat sonrası

Sinir felci nedeniyle içe şaşılık; 6.Sinir Felci nedir? 


Kaynak

Paylaş:

0 yorum “Şaşılık ameliyatı sonrası iyileşme süreciAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×