Şaşılık testi

şaşılık testi

Şaşılıkları saptamak için kullandığımız testler, standart bir göz muayenesinden farklıdır. Şaşılık testi tarama amaçlı veya şüphe durumunda mutlaka yapılması gerekir.

şaşılık testi

Şaşılık Testleri

Şaşılık testi olarak muayenehane ortamında gerçekleştirdiğimiz testler şunlardır:

Tip 1: Gözde kaymayı doğrudan belirleyen testler

  • Korneadan ışık yansıma testi.  (Hirschberg)
  • Kornea ışık yansıma testinin gözün önüne prizma konularak yapılmasına Krimsky testi adı verilir.
  • Retinadan ışık yansıma testi (Brückner)

Tip 2: Binoküler fonksiyon testleri: Üç boyutlu görme testi

  • Bu test için kliniğimizde TNO testi kullanmaktayız

Tip 3: Görme keskinliğini tespit etmek için tasarlanmış testler:

  • Bu test için hastamızın ifade edebildiği veya hastanın gözlemi ile gerçekleştirdiğimiz görme oranın belirlenmesi testleridir.

Tip 4: Otomatik kırılma cihazları ile de kayma tespiti yapabiliyoruz.

Tarama Amaçlı Şaşılık Testi

Genel uygulama ortamında şaşılık taraması dört pratik testi içerir: ışık refleksi testi, kırmızı refle testi, örtme testi ve açma testi.

Işık Refleksi Şaşılık Testi

Çocuk ebeveynlerinin kucağına yerleştirilir. Doktor küçük bir ışık tutan çocuğun önünde 1 m mesafede duruyor. Çocuğun dikkati ışığa yöneltilmiştir. Işığın yansımasının çocuğun gözlerinin her birinin konumu not edilir ve karşılaştırılır. Işık refleksinin sapması anormal oküler hizalamayı gösterir, her 1 mm’lik sapma 15-20 prism dioptric sapmaya eşdeğerdir.

Kırmızı Refleks Testi

Çocuğun dikkati oftalmoskop adını verdiğimiz alete yönelmiştir. Her iki gözün kırmızı refleksini eşzamanlı olarak görüntülemeye çalışır. Her iki kırmızı refleks de aynı olmalıdır. Boyut, şekil veya renkte eşitsizlik anormaldir.

Kapama testi

Doktor çocuğun önünde durmakta ve çocuğun dikkatini bir hedefe yönlendirmektedir. Doktor, çocuğun gözlerinden birini kapsar ve düzeltici hareket için ortaya çıkarılmamış gözü yakından gözlemler.  Kapama testini her iki göze ayrı ayrı uyguluyoruz.

Sıralı Kapama Testi

Hastanın gözlerinden birini 5 saniye boyunca kapatıyoruz sonrasında çocuğun dikkatini bir hedefe yönlendiriyoruz. Kapalı gözü açarken hızlıca diğer gözü kapatıyoruz, açılan gözdeki düzeltici hareket için yakından gözlemleyerek kaymayı ortaya çıkartıyoruz.

şaşılık testi

Şaşılık testleri uzak ve yakın mesafelerde ayrı ayrı yaptığımız testlerdir. Genellikle zaman alıcı olan bu testler, tedavi yönteminin belirlenmesi ve şaşılık ameliyatı dozunun ayarlanmasında büyük önem taşır.

lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği


Size nasıl ulaşabiliriz?

Sorularınızı whatsapp işaretine tıklayarak bize mesaj olarak yollayabilirsiniz.

Paylaş:

2 yorum “Şaşılık testiAdd yours →

  1. Merhaba hicam benim bebeklikten sasiligim var hemde görme bozukluğum ve 34 yaşındayım ameliyatla düzelmesi mümkün mü acaba

  2. Merhaba, evet cerrahi müdahaleyle göz kaymasının düzeltilmesi mümkün. Detaylı bilgi için 05531717034 numaralı whatsApp hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×