Yalancı Şaşılık

yalancı şaşılık

Gözlerde kayma veya şaşılık olmadığı halde, şaşılık var sanılması Yalancı Şaşılık olarak değerlendirilir. Bu durum sıklıkla yüzün belirli yapısal özellikleri tarafından oluşturulan bir optik yanılsamadır. 

Yalancı şaşılığın en yaygın şekli, gözlerin çapraz olarak göründüğü yalancı içe kaymadır (psuedoesotropi). Diğer nadir görülen durumlar ise;  gözlerde dışa kayma var sanılması (pseudoexoropia) ve gözlerin dikey olarak hizalanmadığı düşünülen (psödohipertropi) durumlardır.

Yalancı Şaşılık Nasıl Anlaşılır?

Yalancı şaşılık tanısı koymadan önce,  mutlaka örtme açma testi yapıyoruz. Bebeklerde ayrıca kullandığımız bilgisayarlı göz ölçüm cihazı ile tanıyı desteklemek mümkündür.

Yalancı şaşılık nedir

Yalancı Şaşılık Muayenesi

Rutin Görme Muayenesi

Yalancı şaşılık sıklıkla tarafımıza başvuru nedenlerinden birisidir. Bu şikayet ile başvuran hastalarımızda rutin bir göz muayenesinin parçası olan görme muayeneleri, biyomikroskopik muayene ve retina muayenesi yapıyoruz.

Hirscberg Testi

Gözlerdeki ışık yansımalarının gözlemlenmesi.

Göz hareketlerinin değerlendirilmesi; her bir gözün 9 bakış yönünde değerlendirilmesidir. Bu test sırasında ayrıca cisim takibi de değerlendirilmiş olur.

Örtme Testi

Ayrıca örtme açma testi kaymanın varlığını araştırıyoruz. Muayenede kayma olmaması ‘ORTOFORİ’ olarak adlandırılır.

Alternan Örtme Testi – Örtme Açma Testi

Gizli kaymanın ortaya çıkarılması için uyguluyoruz. Bu testte bir gözü bir süre kapalı tutarak, iki göz arasındaki görüntü birlikteliğini kırıyoruz. Sonra, örttüğümüz gözü açıp, bu gözde hareket var ise bunu tespit edebiliyoruz.

Üç Boyutlu Görme Testi

Ayrıca konuşma sonrası dönemde; 3 boyutlu görme testinin yapılması da önemlidir. Üç boyutlu görme tespit ediliyorsa, muayene sırasında şaşılık olmadığını söylemek mümkündür. Üç boyutlu görme testi için; kırmızı-yeşil camları olan gözlükler ile özel kartların kişiye gösterilmesi ile yapılmaktadır.

Yalancı Kayma Tipleri

Yalancı İçe Kayma

En yaygın yalancı içe kayma nedeni, geniş bir burun köprüsüne sahip olan bebeklerde görmekteyiz. Bir gözün yatay uzunluğu yaklaşık 30 mm’dir. yatay plandaki kısalık veya gözler arasındaki mesafenin yapısal olarak uzun olması, içe şaşılık görünümüne neden olur. Ayrıca gözlerin arasındaki mesafesi fazla olan kişilerde de; gözlerin dışarı doğru sürüklenmesinin yanlış bir görünüme neden olabilir.

yalancı şaşılık

Nadiren de gözün retina tabakasında görme merkezi olan makulaların patolojik ektopisi geçici olarak pozitif bir açıya neden olabilir ve bu da gerçek bir ekzotropiyi simüle eden kornea üzerinde ışık refleksinin nazal yer değiştirmesine neden olabilir.

Yalancı Yukarı Kayma

Yüz asimetrisi, bir gözün diğerinden daha yüksek olduğu, dikey olarak yanlış hizalanmış gözlerin bir görünümünü oluşturabilir.

Yalancı Kayma Tedavisi

Yalancı kayma tedavi edilmesi gerekmeyen bir durumdur. Önemli olan teşhisin doğru konulması ve aile ile doğru iletişimde bulunulmasıdır. İlk muayenede yalancı şaşılık tespit edilmiş olması durumunda, bundan sonra hiç şaşılık gelişmeyeceği anlamına gelmez. Geçen zaman içinde şüphenin artması veya devam etmesi durumunda tekrar muayene olmanızda fayda vardır.

lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği


BENZER MAKALELER

Göz kayması ameliyatı süresi nedir?

Dördüncü sinir felci nedir?

Şaşılık ameliyatı sonrası tekrar kayma olur mu?

İyileşme süreci – Ameliyat sonrası

Sinir felci nedeniyle içe şaşılık; 6.Sinir Felci nedir? 


Şaşılık belirtileri ve şaşılık teşhisi hakkındaki diğer makalemizi okumak için tıklayınız.


WhatsApp yoluyla iletişime geçmek için tıklayınız.

Paylaş:

0 yorum “Yalancı ŞaşılıkAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×