Yalancı Miyopi ve Akomodasyon Spazmı

Uzun süre yoğun bir şekilde  yakın mesafede (ders-bilgisayar gibi)  çalışan kişilerde geçici miyopi ortaya çıkar. Bu geçici miyopi durumu çoğunlukla saniyeler içerisinde düzelir. Ancak bazı kişilerde görülen yalancı miyopi veya akomodasyon spazmı daha uzun sürer.

Özellikle öğrenciler, banka çalışanları, muhasebeciler, mimarlar gibi uzun saatler ekran başında çalışan kişilerde daha sık görüyoruz. Bu kişilerin muayenesinde tipik olarak; ilk bilgisayar ölçümlerinde miyopik değerler ortaya çıkar. Ancak bu miyopik değerlere rağmen kişilerin görmesi ya daha düşük değerler ile iyidir ya da bu değerler ile alakasız biçimde görmesi bir türlü netleşmez.

Yaz veya tatil zamanları tablet ve telefon ile yoğun miktarda zaman geçiren çocuklarda sık karşılaştığımız bu sorun, uzun süre görme azlığına neden olabilmektedir.

Uyum spazmı – akomodasyon spazmı nedir?

Yalancı Miyopi, Akomodasyon Spazmı

Pratik olarak şöyle anlatabiliriz; gününün çoğunu 6 metreden daha az mesafe içerisinde geçiren insanlarda gözler bir süre sonra uzağa odaklanmayı ihmal eder. Sürekli yakına odaklı kalan gözlerde miyopa kayma meydana gelir.  Bu kişiler uzağa baktıklarında bir türlü net görüntü sağlayamazlar. Buna odaklanma spazmı, yalancı miyopi veya akomodasyon spazmı denir.

Bu kişilerin göz muayenesinde uzak görme keskinliği değişkenlik gösterir. En iyi görebildikleri oranlar muayeneler arasında farklılık gösterebilir.  Hastanın bu durumun farkında olması ve bu konuda doktoruna bilgi vermesi tanıyı kolaylaştırır. Aksi takdirde net görme sağlanamadığı için gereksiz tetkiklere ihtiyaç duyulabilir.

Uyum spazmı – akomodasyon spazmı kimlerde görülür?

 • Günlük yaşamının çoğunu yakın mesafede çalışan kişilerde görülür. Yoğun ve uzun saaatler boyunca ara vermeden telefon ve tablet kullanan kişiler yalancı miyopi geliştirmeye iyi birer adaydırlar. Ayrıca banka çalışanları veya muhasebeci gibi zamanının çoğunu bilgisayar başında geçiren çalışan kesimde de sık olarak görülmektedir.


Uyum (akomodasyon);
 göz içindeki merceğimizin kalınlığının arttığı ve böylece yakındaki cisimlere odaklanmamızı sağlayan mekanizmadır.

Gözümüze 6 metreden daha kısa mesafedeki tüm cisimlere  ancak uyum yaparak (akomodasyon) ile odaklanılabilir ve net bir şekilde görebiliriz. Bu yakına odaklanma esnasında; gözlerin doğrultusu birbirine doğru bir miktar yaklaşır (konverjans) ve göz bebekleri de küçülür (miyozis).

 • Uzun süre yakın mesafede çalışma sonrasında, uzak mesafede cisimlere odaklanma zorluğu gelişir.
 • Uzaktaki cisimlere bakıldığında bulanık görme ortaya çıkar.
 • Bu hastalar genelde birden fazla doktora başvururlar,  muayeneler arasında farklılık gösterir ve yalancı miyopi (pseudo myopia) adı verilen durum ortaya çıkar.

 

uyum spazmı, net görememe, yalancı miyopi, uyum spazmı, uzun süre telefon kullanımı, uzun süre ders çalışma
Uzun süre yakın mesafede çalışmak akomodasyon spazmını tetikler.

Uyum-spazmının belirtileri nelerdir?

 • Bulanık görme
 • Çift görme
 • Görme keskinliğinde değişkenlik
 • Başağrısı
 • Göz ağrısı
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Göz yorgunluğu
 • Konsantrasyon eksikliği

Uyum spazmı başka hastalıklarla görülebilir mi?

 • Başka hastalıklarla görülmesi nadirdir, nadir olarak nörolojik hastalıklar veya kafa travması sonrasında görülebilir.
 • Endişeli veya depresyonla birlikte de ortaya çıkabilir.

Yalancı miyopi nedir?

 • Yalancı miyopi basit olarak şudur; bilgisayar ölçümünde kişilerin miyop değerleri ortaya çıkar ancak muayenede bu miyop değerlerinin görmeye katkısı fazla değildir. Ayrıca göze damla damlatılıp göz kasları geçici olarak felce uğratıldığında numaralar sıfırlanır. Yani ilk bilgisayar ölçümündeki değerler gözdeki kasların spazm veya – kramp şeklinde kasılı kalması nedeniyle oluşmuştur.
 • Pratik olarak muayenede ilk göz ölçümünde miyopik numaralar belirlenirken, göz bebeğini büyüten damla (sikloplejin) sonrasında bu numarların epey azaldığı veya hatta hipermetropik duruma geçtiği görülür.
 • Ayrıca muayene esnasında bir türlü net görmenin sağlanamaması veya numaraların değişkenliği tipiktir.

Miyopi, alancı miyopi, uyum spazmı, akomodasyon spazmı, geçici miyopi

Uyum spazmı tedavi seçenekleri nelerdir?

 • Öncelikle dinlenme önerilir, yoğun çalışmaya bir tatil ile ara vermek iyi bir çözüm olabilir
 • Uzak gözlüklerinde ayarlamalar (miyopik camları azaltmak veya hipermetropik düzeltmeyi maksimumda tutmak) uyum ihtiyacını azaltabilir
 • Atropin veya diğer sikloplejik ajanlar (göz bebeğini büyüten damlalar) aralıklarla ihtiyaç duyulabilir
 • Öğrencilere bifokal veya multifokal camlara sahip gözlükler (uzak ve yakın odakları olan) reçete edilebilmektedir
 • Botox enjeksiyonu ile tedavi edilen olgular literatürde mevcuttur
 • Tedavinin uzun sürebileceği, bu spazmların ataklar halinde olabileceği konusunda hastalar bilinçli olmalıdır.

 

uyum spazmı, net görememe, yalancı miyopi, uyum spazmı, uzun süre telefon kullanımı, uzun süre ders çalışma
Çalışırken mutlaka gerçek bir ara verilmesi gerekiyor. Örneğin çalışma arasında telefon veya yine bilgisayarda sosyal medyayı takip etmek gözlerinizi gerçek anlamda dinlendirmez.

 

Yakın çalışma esnasında yapılabilecek egzersizler var mı?

 • Her 20 dakikada bir en az 20 saniye ara vermek ve en az 20 feet (6 metre) uzağa bakarak gözleri dinlendirmek
 • 10-15 saniye boyunca uzakta  (en az 6 metre) bir cisime odaklanıp sonra yine ekrana odaklanmaktır.
 • Göz yorgunluğu azaltan diğer bir uygulama ise, tamamen karanlık içerisinde odaklanacak hiç bir nesne olmadan dinlenmektir.

 

uyum spazmı, net görememe, yalancı miyopi, uyum spazmı, uzun süre telefon kullanımı, uzun süre ders çalışma
Sağlığınız için dinlenmeyi ihmal etmeyin.

Akomodasyon spazmı veya yalanci miyopiden kurtulmak için uzun saatler telefon/bilgisayar/tablet kullanımı bırakılmalıdır. Olabildiğince açık havada vakit geçirmek, kuş gözlemlemek veya uzağa bakmak gibi aktiviteler yapmak gerekir. Aksi takdirde yalancı miyopi kalıcı hale geçebilir veya akomodasyon spazmı çözülmesi.

akomodasyon spazmı, yalancı miyopi


Kaynak

Paylaş:

10 yorum “Yalancı Miyopi ve Akomodasyon SpazmıAdd yours →

 1. Merhabalar hocam kızım 14 yaşında sikloplejin uygulaması sonrasında farklı zaman aralıklarında tekrar edilen ölcumlerde bir değisiklik gözlenmedi 3 ay hftda 3 gun 2 kez siklopilajin tedavisi verildi
  ilerisi için korkuyorum düzelme olmazsa sonuc nereye varır

 2. Merhaba Hocam, bana yalancı miyop tanımlandı. 0.50 ve 0.25 numaralı ol ak üzere gözlük ve damla tedavileri önerildi. Ancak yalancı miyopta gözlük kullanmanın kalıcı miyopa yol açabileceği bazı hastalar tarafından söylendi. Bu doğru mudur? Gözlük kullanmak göz kaslarımızı o değere alıştırıp daha kötü mü yapar? Ayrıca yalancı miyopta damla tedavileri ne kadar uzunlukta kullanılmalıdır? Doktora hangi sıklıkla muayene olunmalıdır? Teşekkür ederim.

 3. Merhabalar hocam benim 10 yasinda oglumda akadamasyon spazmi var 3aydir gunde 3kez sikloplejin damla kullaniyoruz ama sonuc alinmiyor verdiginiz örnekteki gibi ölçümler bu enfazla ne kadar sürer gözlük numarasi belirlenemiyor ne yapmamiz gerekir

 4. Merhaba Ayşe Tuana, yalancı miyopi ve akomodasyon spazmı tedavi süresi hastadan hastaya değişim gösterir. Kontrol süresi de muayenede belirlenebilir. Gözlüğün gözleri alıştıracacğı ise sürekli öne sürülen bir hipotezdir, bu konuda kesinlik içeren bir bilgi maalesef söz konusu değildir.

 5. Hocam merhaba çok güzel anlatmışsınız ve yalancı miyopla ilgili en geniş bilgiyi burada bulabildim. Benim göz ölçümüm damlalı 0-50 astigmat ve 0-25 miyop çıktı. Her insanda bu numaralar çıkabilirmiş denildi.. Yalancı miyop olduğum söylendi. Ancak bir türlü geçmedi.2 ay oldu.Göz kuruluğu olmuştu bende 3 ay önce sonra gözyaşı damlası kullandım. Gözümün altında bir su birikintisi oldu 3 saat kadar göremedim pek birşey sonra acile gittim birikintiyi aldılar ve geçti o gün. O sıkıntı sonrası ertesi gün bu hale geldim.2.50 numara gibi bir miyop yaşıyorum.2 aydır böyle bu geçici bir durum mudur? Şekerim yok hiç bişey yok son gittiğim doktor psikolojik demeye başladı sizce olabilir mi böyle durumlar? Ama ben kafama hiç takmadım gözüm kendi kendine bu hale geldi.Teşekkürler bu faydalı bilgileriniz için…

 6. Merhaba Cem Yıldırım, öncelikle geçmiş olsun. Yalancı miyopi yani akomodasyon spazmının en sk karşılaştığımız nedeni makalede anlatığımız gibi yakın ile ilgili aktivitelerdir. Yani ders çalışma, telefon ve tablet kullanımı gibi… Bunların yanında ilaçların yan etkisi olarak da benzer bir sorunlar olabiliyor. Kullandığınız ilaçlar varsa bunlara bağlı yan etkiler de olabilir. Bu nedenle detaylı bir muayene olmanızda fayda var.

 7. Öncelikle merhabalar, son sınıf öğrencisiyim yks sınavına hazırlanıyorum.Bu sene konu çalıştığım fazla bilgisayar kullanıyorum. bir süre sonra uzağı göremeyince doktora gittim ve 0.75 e 1.25 miyop dendi, gözlük verildi kullandım ve daha da kötü oldu sonra takmamaya başladım. 2.dönem bir daha gittim (başka doktora) 1.75 miyop dendi(Damlalı muayene hiç yapılmadı). Son çare özele gideceğim. Sizce gerçekten miyop olabilir mi önceden böyle bir sorunum yoktu bu sene bir anda ortaya çıktı ve 18 yaşındayım. Ne önerirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×