Gözün bulanık görmesi nasıl geçer? 

Gözlerde oluşan bulanık görme nedeni birçok etkenle olabilmektedir. Gözün bulanık görmesi nasıl geçer gibi bir soruya verilecek en iyi yanıt; öncelikle bir hekim kontrolü dahilinde sebebin araştırılması ve ona göre tedavi edilmesi gerektiğidir.

göz bulanıklığı için göz testi

GEÇİCİ BULANIK GÖRME

Ancak bazı basit nedenlerden kaynaklanan gözün bulanık görmesi kısa sürede kendiliğinden geçebilmektedir. Uzun süre telefona bakmak, güneşe bakma, bilgisayar ile uzun saatler geçirmek, fazla kitap okuma, bir cisme fazla odaklanma gibi durumlarda bulanık görme geçici olarak olabilir. Böyle durumlarda gözü dinlendirme sonucu iyileşme hızla gerçekleşir.

BULANIK GÖRME YAKINDA MI YOKSA UZAK MESAFEDE Mİ?

Bulanık görme durumunda önce hangi gözün bulanık gördüğü veya bir veya iki gözün de mi etkilendiği tespit edilmelidir. Hangi gözün etkilendiğinin bulunması sonrasında uzak mesafe mi yoksa yakın mesafede mi sorun olduğu tespit edilmelidir.

Yakın görme sorunu sıklıkla 35-40 yaş civarında başlayan Presbiyopi ismini verdiğimiz bir sorundur. Uzak görme problemi ise Miyopi olarak adlandırılır.

miyoplar nasıl gördüğünü gösteren fotograf

göz bulanıklığı nedenleri

BULANIK GÖRME TEŞHİS YÖNTEMLERİ

Gözün bulanık görmesi bazı durumlarda önemli bir takım sorunların olduğuna işaret edebilir. Gözde oluşabilecek bu sorunların yanı sıra vücutta ve beyinde oluşan bazı hastalıkların da belirtisi olarak bulanık görme olasılığı ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca enfeksiyon oluşması ya da bazı alerjik durumlarda bu etkeni yaratabilir.

 

Gözün bulanık görmesi için uygulanacak testlerin ilki, her bir gözün tek-tek kapatılarak yapılacak görme muayenesidir.

Bu göz testini evde kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak kesinlikle bir göz muayenesi yerine geçmez.  Uzak görme keskinliği ve görme oranını belirlemek için yapabilirsiniz.  Bu göz testini uygulamak için öncelikle bilgisayar ekranında açınız ve ekran boyutuna göre uygun mesafeye geçiniz. Sol gözünüzü eliniz ile kapatarak sağ gözünüz ile harfleri okuyunuz. Sonra aynı işlemi sol gözünüz için de gerçekleştirin.

20 inch ekranlarda 2 metre mesafeden
17 inch ekranlarda 1.5 metre mesafeden
13 inch ekranlarda 90 cm mesafeden
12 inch ekranlarda 60 cm mesafeden

göz testi

 

Gözün bulanık görmesi nasıl geçer

Gözün bulanık görmesi ani ortaya çıkması ile bazı mekanik sorunlar baş gösterebilir ya da kandaki bazı sorunlar ve beyin ile ilgili nörolojik hastalıklar neticesinde oluşabilir. Bu nedenle gözün bulanık görmesinin ortaya çıkması halinde öncelikle göz hekimine görünerek tetkikler yaptırmak ve onun yönlendirmesiyle hareket etmek gerekir. Gözde yaşanan bulanık görme gözde oluşacak birçok hastalığın habercisi olabilir.

bulanık görme testleri

Alerjik ya da yabancı cisim dışında katarakt, glokom, kornea hastalıkları, keratokonus ve daha birçok hastalık bu nedenleri oluşturabilir. Genel olarak geçmesi beklenirse ilerleyen zamanlar geciken tanı nedeniyle hastalık riskleri artacaktır. Bu sebepten dolayı ihmal edilmemeli ve mutlaka hekime başvurulmalıdır.

SARI NOKTA HASTALIĞI İÇİN  KARELİ KAĞIT TESTİ

sarı nokta hastalığı için göz testi

Kareli Kağıt Testini Nasıl Uygulayacaksınız?

 1. Normalde gözlük kullanıyorsanız gözlüğünüzü çıkarmayın veya kontakt lens kullanıyorsanız mutlaka takın.
 2. İlk önce bir gözünüzü kapatın ve testi yaklaşık 30 cm uzaklıkta tutun
 3. Merkezdeki noktaya odaklanın.
 4. Gözleriniz merkezdeki noktadayken diğer çizgilerin nasıl göründüğüne dikkat edin.
 5. Direkt olarak karenin merkezine bakarken tüm çizgileri düz ve bütün küçük kareleri eşit büyüklükte görüyor olmanız gerekmektedir.
 6. Eğer kare testindeki her köşeyi göremiyorsanız veya herhangi bir alanda çizgiler dalgalı ya da kırık görünüyorsa, şekil bozukluğu, bulanıklaşma, renksizleşme veya başka bir anormallik görüyorsanız, derhal göz doktorunuza başvurmalısınız.
 7. Bu testte her iki gözün ayrı ayrı test edilmesi önemlidir, dolayısıyla her iki gözünüz için ayrı ayrı uygulamanız son derece kritiktir.

Gözün bulanık görmesi nasıl geçer veya göz neden bulanık görür?

Uzağı görememek (miyopi):

Miyoplar uzağı bulanık görürken, yakını görmeleri iyidir. Uzun saatler bilgisayar, telefon, ders çalışmak gibi yakına bakma aktiviteleri yapmak miyopinin ortaya çıkmasına neden olur veya olan miyopiyi arttırır.

Astigmatizma:

Hem uzak hem de yakında görme zorluğuna neden olur. Astigmat testi için aşağıdaki görsele tek gözünüzü kapatarak bakınız. Eğer bu saat kadranlarından bazılarını daha kalın veya koyu siyah görüyorsanız astigmatınız vardır demektir büyük ihtimalle.

astigmat testi


Katarakt:

Katarak, gözünüzdeki nesneleri net görmenizi sağlayan merceklerin saydamlığını yitirmesidir. İlk başta fark edilmeyen bulanık görme zaman içinde artar. Katarakt teşhisi ve tedavisi için mutlaka göz muayenesi olmanız gerekir.

diyabet ve katarakt, şeker hastalığı katarakt ameliyatı, şeker hastalığında katarakt ameliyatı, şeker hastalığı olanlarda katarakt ameliyatı,Şeker hastalarında katarakt ameliyatı riskli

Katarakt ameliyatı sonrası bulanık görüntü tekrar ortaya çıkması durumunda, arka kapsül opasitesi – ayrıca “sekonder katarakt” olarak nedeniyle olabilir.


Diyabetik retinopati (Şeker hastalığının göze vurması)

Diyabetik retinopati, diyabetin retinada neden olduğu ve retinada kanama ve ödem oluşmasıyla ilişkili bir durumdur. Yüksek kan şekeri seviyeleri retinadaki kılcal damarlarda tıkanmaya neden olur. Ayrıca maküla ödemi olarak bilinen diyabetik retinopatinin son aşaması bulanık görmeye neden olabilir.

Retina tabakasında ödem OCT filminde kistik siyah renkli boşluklar şeklinde görülmektedir. Flouresein Anjiyografi’de makulada ödem nedeniyle makulada sızıntı görülüyor.

Epiretinal membran (Retina tabakasında zar oluşumu)

Bir epiretinal membran, retinanın üzerinde (gözün arkasındaki odaklama yüzeyi) oluşan ince zar şeklinde bir tabakadır. Göze giren ışığı kısmen engelleyen bir film gibi davranır, bu da bulanık görme ile sonuçlanır.


Keratokonus:

Keratokonus konik şekilli bir kornea (gözünüzün temiz ön penceresi) ile sonuçlanan bir göz hastalığıdır. Kornea gözün odaklanmasının çoğunu yaptığı için düzensiz şekil bulanık görüşe neden olabilir.

keratokonus hastalığına bağlı bulanık görme

Makula dejenerasyonu ve maküler delikler: Makula, gözünüzün arkasındaki retinanın merkez kısmıdır. Ayrıntıları, renkleri ve şeyleri doğrudan önünüzde görmenizi sağlar. Maküla dejenerasyonu ve maküla delikleri makulaya zarar verir ve merkezi görüşün bulanıklaşmasına neden olur.


Retina dekolmanı:

Ayrılmış bir retina, ani bulanık görüşe neden olabilecek ciddi bir tıbbi acil durumdur. Ayrıca, flaşlar ve floaters gibi bir takım başka semptomlara ve ani körlüğe neden olabilir.

retina dekolmanı

Retinada toplar damar tıkanıklığı: Retinayı besleyen kan damarları (gözün arkasındaki odaklama yüzeyi) tıkanırsa, retina ven tıkanıklığı olarak bilinir. Bu ani bulanık görüşe ve ayrıca ani körlüğe neden olabilir.


Pterygium: Bir pterygium gözün yüzeyinde oluşan iyi huylu bir büyümedir. Bazen, bir pterjiyum kornea üzerine büyüyebilir. Bu meydana gelirse, korneanın şeklini değiştirebilir ve bulanık görüşe neden olabilir.

Vitreus kanaması: Gözünüzü dolduran vitreus ‘jel’ içine kan sızarsa, gözünüze giren ışığı bloke ederek bulanık görme sağlar. Vitre içinde kanama, travma veya yaralanmadan kaynaklanabilir veya diyabetik retinopati gibi bir göz durumunun bir sonucu olabilir.

Göz enfeksiyonu, iltihap veya yaralanma: Birçok kişi göz enfeksiyonu veya yaralanmanın bir sonucu olarak bulanık görüşe maruz kalır. Göz kapağı ve kirpik sorunları bazen yaygın göz enfeksiyonu konjonktiviti gibi, bulanık görme neden olabilir.

Gözün bulanık görmesi nasıl geçer

Gözün bulanık görmesi nasıl geçer diyerek; basit anlık görme sorununun dışında bir göz hekimine muayene olmayı gerektirir ve bu sayede belki de hayatınızda erken tanı ile birçok olası hastalığın önceliği tespit edilecektir. Gözde yaşadığınız sorun her ne olursa olsun kliniğimize gelerek uzman  tarafından muayene olarak tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

Eğer bazı kalıtsal hastalıklar ve diğer önemli rahatsızlıklar söz konu olmadığı takdirde bazı basit uygulamalar ile bulanık görme iyileştirilebilir. Gözlerin hijyenini sağlamak, dinlendirmek, gözü zorlayan ortamlardan uzaklaşmak ve hekimin önereceği bazı göz damlaları ile geçirmek mümkündür. Gözün bulanıklığı uzun süreli oluyor ve bunun yanı sıra bazı belirtilerde bu duruma eşlik ediyorsa basit uygulamalar ile geçmeyeceğini ve ihmal etmeden bir göz hekimine gitmek gerektiğini hatırlatalım.

 

 

Paylaş:

28 yorum “Gözün bulanık görmesi nasıl geçer? Add yours →

 1. Gözüme çocukken cisim batmıştı doktora gittim iyileşmiş ti ama belli bir süre sonra gözüm bulanık görmeye başladı nasıl olacak hocam ne öneriyorsunuz

 2. Merhaba Mehmet bey, gözde sonradan artan bulanık görme ihmal edilmemeli. Travma sonrası katarkt, göz tansiyonu gibi bir çok ciddi sorun olabilir. Ayrıca bir göz bozukluğu için gözlük takmanız gerekiyor da olabilir. Sonuç olarak zaman geçirmeden bir göz muayenesi olmanızı tavsiye ederim.

 3. hocam gözümde kucuklukten bide genetik olarak kayma yoktu lıse zamanınmdan başlayıp halende devam etmekte yani sonradan başladı böyle birşey geçme ihtimali sizce nedir ve fiyat durumunu ogrenebilirmiyim teşekkur ederim simdiden saygılar hocam

 4. Hocam benim bi gozum hafif bulanik goruyor ve gozume birseyler batiyor ve gozumu bazen hareket ettirince agiriyor nedeni nedir ve nasil gecer goz damlasida kullandim

 5. Merhaba hocam benim gözümde miyop var ancak gözlük takmak istemiyorum. Ve bir süre lens taktım ve göz numaralarım büyüdü. Sağ gözüm 1 sol gözüm 1,25 ya da 1,50 gibi bir numaraya sahip ve gözlüğü çıkardığımda rahatsız oluyorum lens ya da gözlük kullanmak istemiyorum. Gözün düzelme iyileşme gibi bir ihtimali var mı? Göz ile ilgili herhangi bir kronik rahatsızlığım yok.

 6. Merhaba son günlerce gözlerim görmemeye başladı hiç bir şeyi odaklayamıyorum garip bi şekilde bulanık görüyorum uzak yakın odaklayamıyorum çok zorlanıyorum okurken bişey izlerken çok korkuyorum neyden bu durumlarda hastaneye gitmekte korkutuyor beni

 7. Hocam birkaç gün önce sanki gözümün önünde bişey varmış gibi hd iissetmeye başladım son 2 gündürde gözlerim yaşarıyor ve yanıyor bugünde ara sıra bulanık görüyorum malum corona da var dısarı cıkamıyoruz kliniğe mi gitmeliyim yoksa bir hastahaneye mi?

 8. Merhaba hocam gözüme 4 veya 3 sene önce top değmişti çok yakından ve kanama olmuştu iç tarafta tozda çalışmıştım kötüleşmişti doktora gitmiştim iyi olmuştu ama şimdi sağ gözümde böyle baktığım yerde siyah şeyler gözüküyor bulanık görüyorum ne yapmalıyım hocam geçermi bu yaşım 21

 9. Merhaba Melike hanım, bulanık görme gözlerde uçuşma olması muayene olmanızı gerektiren bir durumdur. Bizim görev yerimiz muayenehanedir. Muayenehane girişinde hastalarımıza ve bir refaktçi alıyoruz, mutlaka önlük, eldiven ve maske veriyoruz. Randevu oluştururken muayene şartları konusunda bilgi almanız yerinde olur.

 10. Merhaba, yeni ortaya çıkan görme bulanıklığı durumlarında muayene olmanızda fayda var. Bunun için bulunduğunuz şehirde size en yakın göz kliniğinden telefonla ve muayene şartları hakkında bilgi almanızda fayda var.

 11. Merhaba, gözün bulanık görmesine neden olan miyop durumlarının kendiliğinden geçmesi küçük bir ihtimaldir ancak bazı hastalarımızda özellikle yaş 20-30 lu yaşlardan sonra bu numaralarda azalma görebiliyoruz, böyle bir ihtimal var.

 12. Merhabalar ben 18 yıldır diyabet hastasiyim sol gözüm bulanık görmeye başladı 4 günden beri endişeleniyorum göz bebeklerin büyük gibi geliyo ve baş ağrısı yapıyo nedeni nedir

 13. Merhaba, uzun zaman diyabet hastası olmak, gözde katarakt veya retina tabakasında problem oluşma ihtimali ortaya çıkma riskini yükseltir. Ayrıca gözde basit bozukluklar da ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle koruyucu önlemler altında muayene olmanızda fayda var. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 14. Gözlük kullanıyordum belli bi süre ama sonra gerek olmadığını söylediler ciddi bi durum mu soyledikleriniz

 15. 21 yasindayim 14 yasindayken tesadufen bir muayenede goz tansiyonum 30 uzeri cikti. Sonra oct bakildi ve korneamin kalin oldugunu soylediler. Kiz kardesim de ayni sekilde yuksek goz tansiyonu ve korneasi kalin.yalanci goz tansiyonu dedi dr. Bize tedavi vermediler. Ve biz de bir daha tansiyon olcturmedik. Ilerde glokom riskimiz var mi.

 16. Merhaba
  2 Sene önce Smile lazer ile göz ameliyatı oldum. İlk günden beri sol gözüm sağ göze göre herzaman daha netti.
  Yoğun bilgisayar kullanıyorum. 2 seneden beri ilk defa sol gözüm sağ göze göre daha az görmeye başladı.
  Herşeyi görebiliyorum ancak netlik azaldı. Bazen netleşiyor sonra tüm gün boyunca netlik gidebiliyor. Bunun nedeni ne olabilir acaba.
  Teşekkür ederim.

 17. Merhaba Yusuf bey, lazer ameliyatı sonrası bulanık görme sorunu için muayene olmanız gerekir. Gözde kalan numaralara, kornea tabakasında düzensizlik, göz kuruluğu, sürekli yakından telefon veya bilgisayar gibi ekranlı araçlarla uğraşmak da bu soruna neden olabilir…

 18. Merhaba, sizin durumunuz Okuler Hipertansiyon olarak adlandırılmaktadır. Glokom hastalığı riskiniz var evet ama korkulacak veya panik yapacak bir durum yok. Bunun için bir önlem olarak; yıllık düzenli muayene yeterli olacaktır.

 19. Merhaba doktor bey bişey soracaktım mümkünse oğlum şaka olsun diye gözüme kolonya sıktı gözümde yanma ve bulanık görme oluştu. İki ufak çocuğum olduğu için virüsten dolayı hastaneye gelemedik çok meraklandim. Kolonya göze zarar verir mi

 20. Merhaba
  Sağ gözümde viral konjoktivit teşhisi konuldu
  Doktorumun verdiği reçeteyle 5.gün iyileşti fakat gözüm diğerinden daha küçük ve 40 cm sonrası görüş bulanık
  Şu an için Tekrar muayene olma şansım yok
  Gözyaşı damlasına devam ediyorum Bu durum (normal)geçicimidir (Teşekkürler)

 21. Merhaba doktor bey annemin 2 ay önce sağ gözünde kanama ve iltihapla birlikte görme kaybı meydana geldi.Doktor damla verdi kullandıktan sonra düzeldi.Ama bu 15 gündür tekrar gözünün puslu görmeye başladığını söyledi.Kendisi 79 yaşında hipertansiyonu var.Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

 22. Merhaba, gözün bulanık görmesi göz içi kanaması nedeniyle olabilir. Tekrarlamış olabilir kanaması, özellikle hipertansiyon hastalarında bu tip durumlar ile karşılaşıyoruz. Bu nedenle tekrar muayene olması gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×