Bebeklerde göz kayması ne zamana kadar sürer?

Bebeklerde Göz Kayması Ne Zamana Kadar Sürer

Bebeklerde göz kayması ne zamana kadar sürer ? sorusu sıklıkla karşılaştığımız bir sorudur. Çocuklarda gözde kaymanın erken tedavisinin gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır.Bu yazımızda göz kayması nedir, şaşılığa neler sebep olur ve şaşılığın tedavisi nedir gibi soruları yanıtlayacağız.

Bebeklerde Göz Kayması Ne Zamana Kadar Sürer?

Göz Kayması Nedir?

Gözler, hareket yönünden en aktif ve nitelikli organlardan biridir. Her gözde 6 adet kas bulunmaktadır ve bu kaslar ile değişen koşullara göre göz odaklanma işlemini gerçekleştirmekte ve görme eylemini yapabilmektedir. Bu kaslardan birinde ya da hepsinde oluşabilecek herhangi bir sorun şaşılık durumunu ortaya çıkarmaktadır. Yeni doğan bebeklerde gözlerde birkaç ay boyunca görülebilecek kaymalar normal kabul edilmektedir. 4 ile 6 ay gibi bir sürenin sonunda gözlerde olan bu kayma gerileyerek kaybolmaktadır. Belirtilen bu sürelerde düzelmeyen kaymalar tıbbi olarak Strabismus adı verilen durumun varlığını ortaya koymaktadır. Göz kaymaları aynı zamanda şaşılık olarak da adlandırılmaktadır. Şaşılık her iki göze görülebileceği gibi tek bir gözde belirli aralıklarda ortaya çıkan bir durum olarak da görülebilmektedir. Çocuklarda şaşılığın erken tedavisinin gerçekleştirilmesi ileride yaşanabilecek kalıcı hasarların önüne geçilebilmesi açısından oldukça önemlidir.

Şaşılığa Neler Sebep Olmaktadır?

Şaşılığın sebepleri, bazen yalnızca bir tane aksaklıktan oluşmamaktadır. Hamilelik süresince yaşanılan herhangi bir rahatsızlık olup olmadığı, doğumun nasıl gerçekleştiği be doğumun ardından geçirilen rahatsızlıklar şaşılık durumunun oluşumunda rol oynayan yaygın durumlardır. Yaşanılan bir travma ya da ateşli bir hastalık yine şaşılığın sebeplerindendir. Göz kaslarının yönetimi beyin tarafından yapılmaktadır. Beyindeki sinirlerde oluşan bir felç hali, şaşılığa sebep olabilmektedir. Böyle bir durumda şaşılığın tedavisi buna sebep olan felce göre değişmektedir. Felcin geçici olması, bu durumun daha kısa sürede ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Şaşılığın Tedavisi

Peki bebeklerde göz kayması ne zamana kadar sürer ? Bebeklerde gözlerin kontrolünün sağlanması ilk 6 ayda tamamlanır. Şaşılık teşhisi için kapsamlı bir bebek göz muayenesi yapılmalıdır. Çocuk göz doktoru ile iletişimin rahat olacağı bir ortamda yapılan muayene ile şaşılık teşhisi ve tedavi planlaması sağlıklı olarak yapılabilir.

Gözdeki bazı kırılma sorunları, şaşılığın oluşmasına sebep olmaktadır. Böyle bir durumdan kaynaklanan şaşılık gözlük kullanımı ile tedavi edilebilmektedir. Doğuştan oluşmuş olan kaymalar bebek 6 aydan sonraki dönemde ameliyat ile tedavi edilebilmektedir. Bazı durumlarda ise daha erken cerrahi yapmak mümkündür. Bazı şaşılık türleri ise 2-3 yaş veya daha ileriki yaşlarda ortaya çıkar. Bu tür şaşılıklar gözlükle tedaviye cevap verirler. Merkezimizde, pozitif, güvenilir ve hasta ile empati ilişkisine önem veren ekibimizle birlikte göz kaymasının tanı, teşhis ve tedavi süreçlerini birlikte yürütmekteyiz. Operasyon sonrası dönemde hastaların yakın takibi ve kontrolü tüm titizlikle kliniğimizde yapılmaktadır.

Bebeklerde göz kayması ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Paylaş:

0 yorum “Bebeklerde göz kayması ne zamana kadar sürer?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×