Bebeklerde göz kayması normal mi?

Bebeklerde Göz Kayması

Bebeklerde göz kayması normal mi? Yeni doğan bebeklerde göz kayması ilk 5 – 6 ayda görülebiliyor. Bir kısım şaılıklar bu aylarda başlayabilmektedir. Bebekler yeni doğduğunda bakmayı bilemedikleri için gözlerde kayma olabilir, 6. aydan itibaren göz kontrolü ve koordinasyonu gelişmektedir. Genel olarak şaşılığı tanımlayacak olursak gözlerin aynı hizada olmaması ve farklı yönlere bakmasıdır. Gözlerinde kayma olan bebekler tek bir noktaya odaklanmakta sorun yaşarlar, bir nesneye odaklanarak bakamazlar. Bebeklerde göz kayması sürekli olurken bazı durumlarda ise ara sıra görülür. Bebeğinizde göz kayması olduğundan şüpheniz var ise kapsamlı bir bebek göz muayenesi gerekmektedir.

Bebeklerde Göz Kayması
Bebeklerde Göz Kayması

Bebeklerde Göz Kayması Neden Olur?

Görme ve göz hareketleri doğumdan itibaren değişim ve gelişim gösteren önemli bir süreçtir. Bebeklerde göz gelişimi mutlaka düzenli olarak takip edilmelidir. Göz gelişimi takibi bebeklerde kilo, boy veya mental gelişim takibi kadar önemlidir. En önemli şaşılık nedenleri, göz koordinasyon gelişiminin bir noktada takılı kalmasıdır. Ve bu takılı kalma nedeniyle bebeklerde iki gözü kullanma yeteneğinde aksama meydana gelmektedir.

Bebeklerin gözlerinde kayma doğuştan olabileceği gibi daha sonra bazı etkilerle de ortaya çıkabilir. Gözlerin etrafında gözü hareket ettiren ve görmeye yardımcı olan kaslar vardır. Normal gözde bu kaslar düzenli çalışır ve görmeyi sağlar, kayma olan gözde ise bu kaslar birbirine ters ve bağımsız halde kasılır. Düzensiz kasılmalar sonucunda görme tam olarak sağlanamadığı için gözde kayma olur. Bebeklerde göz kayması tedavi edilmediği takdirde sağlam göz görme işini tamamlayacağından kayma olan gözde göz tembelliği oluşacaktır, sonrasında ise görme kaybına kadar gidecektir. Tedavi edilmeyen gözde görme kaybı yaşanacağı gibi derin görme yetisinde de kayıplar olabilir. Erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. İlerleyen yıllarda çocuğunuzun görme ile ilgili sorun yaşamaması için mutlaka teşhis ve tedavisini tam olarak yaptırın.

Gözde Kayma Tedavisi

Gözdeki bazı kırılma sorunları, şaşılığın oluşmasına sebep olmaktadır. Böyle bir durumdan kaynaklanan şaşılık gözlük kullanımı ile tedavi edilebilmektedir. Doğuştan oluşmuş olan kaymalar bebeklerde erken dönemlerden itibaren ameliyat veya gözlük gibi tedaviler ile düzelmektedir. Bazı durumlarda ileri yaşlarda ortaya çıkar. Bu tür şaşılıklar gözlükle tedaviye cevap verirler. Merkezimizde, pozitif, güvenilir ve hasta ile empati ilişkisine önem veren ekibimizle birlikte göz kaymasının tanı, teşhis ve tedavi süreçlerini birlikte yürütmekteyiz. Bebeklerde ve çocuklarda şaşılık tedavisi ve göz tembelliği tedavisinin bu konuda uzman bir göz hekimi tarafından yapılması önemlidir.

Göz Kayması Teşhisi İçin Uzmana

Bebeğinizin gözlerinde kayma olduğundan şüpheleriniz varsa bir an önce uzman bir doktor değerlendirmesi gerekir.  Teşhis ve tedavi için kliniğimize gelin ve bebeğinizin gelecekte gözüyle ilgili sorun yaşamasının önüne geçin. Gözlük, göz kapama, ameliyat veya bir başka tedavi yöntemi gerekliyse sizler için çözümler sunmaktayız.

Paylaş:

0 yorum “Bebeklerde göz kayması normal mi?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×