Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı sondalama

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı sondalama

Doğum sonrası birçok bebekte görülebilen bir rahatsızlık olan gözyaşı kanalı tıkanıklığı bazı bebeklerde kısa sürede düzelirken bazılarında kalıcı olarak görülebilmektedir. Bu durumda gözyaşı kanalı tıkanıklığını açmak için masaj tedavisi ya da sondalama işlemi yapıyoruz.

Göz yaşı kanal tıkanıklığı bebeğin görmesine zarar vermeyen ancak enfeksiyonlar nedeniyle endişeye neden olur.

Bir yaşa kadar genelde masaj ile açılmayan kanal tıkanıklıklarına müdahale etmemiz gerekiyor.Çünkü bu yaş itibarı ile masaj ile düzelme şansı oldukça azalmaktadır.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatını sondalama şeklinde yapıyoruz.

Gözyaşı Kanalı Ne İşe Yarar?

Gözyaşı; gözyaşı bezinden salgılanan göz sıvısıdır. Gözyaşı bezleri üst kapaktadır. Gözyaşı salgılanarak göz kırpma ile göz yüzeyine yayılır ve buruna yakın kısımdan dışarı akar. Gözyaşı kanalının son kısmının bebeklerde henüz gelişmemiş olması gözyaşı kanalı tıkanıklığına yol açar. Bu durumda gözyaşı gözlerin yan kısımlarından akar ve bazen enfeksiyon olmasına da etken olur.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Neden Olur

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı, kanal içindeki bulunan zarların açılmaması nedeniyle olur.  Zarın delinmeden bebeğin doğması bu durumu ortaya çıkarır. Böyle olunca da gözyaşı buruna boşalamaz.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığında enfeksiyon olarak; gözlerde çapaklanma, burun köküne bastırınca iltihap gelmesi ve burun kökünde şişme görülür.

Bebeklerde belirtinin anlaşılması; gözlerde biriken yaşlar veya damlalar halinde gözyaşı akmasıdır. Ayrıca akıntı ve çapaklanma olması da bu durumun olduğunu ortaya koymaktadır.

 

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Ameliyatı Sondalama

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Ameliyatı Sondalama

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığında gözlerin temiz tutulması, ılık su ile temizlenmesi ve alana masaj yaparak durum düzeltilebilir. Ancak bazı durumlarda bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı ve sondalama yapılabilmektedir. Evde yapılabilen uygulamalar ile gözyaşı kanalı açılmadığı takdirde sondalama yapılır. İlk sondalama sonucu tedavi yetersiz kaldığında ikinci sondalama yapılır. Yine sonuç alınmadığı zaman da ameliyat gerekli olacaktır.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı olması halinde kliniğimizde öncelikle 1 yaşına kadar masaj yapılması konusunda aileye eğitim verilmektedir. 9 -12 ay arasında geçmeyen tıkanıklıklar durumunda sondalama ile tedavi ediyoruz.

Bizimle iletişime geçerek gözyaşı kanalı tıkanıklığı sondalama ve ameliyatı ile ilgili bilgi alabilir ya da bebeğinizi bizzat getirerek yüz yüze gerekli detayları görüşerek müdahale isteyebilirsiniz.

SONUÇ: Kanal tıkanıklığı tedavisi için masaj ve sondalama işlemi tedavi seçenekleridir.


WhatsApp yoluyla iletişime geçmek için tıklayınız.


Bebeklerde sulanma ve çapaklanma ile ilgili makaleye ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak

Paylaş:

0 yorum “Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı sondalamaAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×