Bebeklerde Şaşılık Tedavisi

Bebeklerde şaşılık tedavisi nasıl yapılır? Bebekler ve çocuklarda sık görülen sorunlardan biri de şaşılık, göz kayması olarak adlandırılabilir. Bu şaşılık yani göz kayması doğuştan olabileceği gibi sonradan da gerçekleşebilmektedir. Kız ve erkek bebek fark etmeksizin her ikisinde de %4 oranında görülmektedir. Genetik olmakla birlikte genetik faktörler olmaksızın da görülebilecek bir sorundur. Bazen dönemsel olabileceği gibi sürekli olarak da görülebilmektedir. Önemli olan iyi bir göz uzmanından gerekli tedaviyi ve tavsiyeleri öğrenmek olacaktır. Fizyolojik olarak doğal bir olay mı yoksa tedavi edilmesi gereken anatomik bir bozukluk mu karar verilmesi gerekmektedir. Bebeklerde şaşılık tedavisi ihmal edilmemesi geren önemli bir sorundur.

Bebeklerde Şaşılık Tedavisi

Bebeklerde Şaşılık Tedavisi Nedir? Nasıl Oluşur?

Şaşılığın oluşma sebebi gözün çevresinde bulunan kaslardan kaynaklanmaktadır. Gözün küresinin dışarıdan hareket etmesini sağlayan göz kaslarında bir koordinasyon bozukluğu söz konusu olur. Bu koordinasyon bozukluğu da gözün koyu olan kısmının kaymasını beraberinde
getirir. Dışarıdan da hoş olmayan bir görüntü söz konusu olmaktadır. Ayrıca devamı körlüğe de sebep olabilmektedir. Bebeklerde şaşılık tedavisi oldukça önemlidir. Bu nedenle mutlaka oluştuğu fark edildiği anda doktora başvurmak gerekmektedir. Böylece doktor şaşılığın nedenlerine, türüne ve tedavisine odaklanır. Eğer bebeklerde erken teşhis yapılmazsa körlüğe gidebilir.

Bebeklerde Şaşılık Tedavisi Teşhisi

Şaşılığın teşhisi bebeklerde kolay gerçekleşir. Doğar doğmaz muayene edilir ayrıca düzenli olarak da doktora götürülerek çocukluk döneminde gözünün şaşılığı kontrol edilir. Şaşılık göz kusurundan mı yoksa kaslardan mı kaynaklanır bu konuda teşhis yapılmaktadır. Bebeklerde şaşılık tedavisi bu teşhise göre belirlenir.

Bebeklerde Şaşılık Tedavisi Belirtileri

Bebeklerde şaşılık tedavisi konuşulmadan önce, öncelikle bu durumun nasıl saptanabileceği konuşulmalıdır. Bebeklerdeki şaşılığın birtakım belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler görüldüğü takdirde hemen doktora ulaşım sağlamak gerekmektedir. Aynı şekilde çocuklarda birtakım şikayetleri belirttiği takdirde doktora başvurmak gerekir. Bebeklerde şaşılık tedavisi ne kadar erken yapılırsa başarı oranı o kadar yüksektir. Belirtiler arasında gözde paralelliğinin kaybolması, gözlerin sulanması, gözde ağrı, baş ağrısı, çift görme durumları, üç boyutlu görüntülerin kaybolması, bulanık görme, baş veya yüzün belli bir yöne dönmesi söz konusu olur. Genelde bebeklerdeki ve çocuklardaki göz kayması yalancı olsa da özellikle bir gözde sık sık olması tedavi edilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Bebeklerde Şaşılık Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Bebeklerde ya da çocuklarda şaşılık görüldüğü takdirde erken teşhis ve erken tedavi oldukça önemli bir noktadır. Yoksa ileride daha farklı ve tehlikeli sorunlara yol açabilmektedir. Eğer kayma sorunu bir göze odaklanmışsa bu durum daha sorunludur. Göz tedaviye cevap vermeyebilir. Ama iki gözde varsa daha kolay şekilde tedavi söz konusu olabilir. Bebeklerde şaşılık tedavisi için birden fazla seçenek vardır. Tedavi ameliyat, gözlük, kapama ile gerçekleşebilir. Lazerle hiçbir şekilde tedavi edilemez. Tedavisinde normal ameliyat kullanılmaktadır.


Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için diğer makalelerimize buradan ulaşabilirsiniz.


Paylaş:

0 yorum “Bebeklerde Şaşılık TedavisiAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×