Bebekte Şaşılık Nasıl Anlaşılır?

Bebekte şaşılık nasıl anlaşılır? Bebeklerin ilk 6 aylık süresinde yaşanan bazı göz hastalıkları erken tanı elde edildiğinde büyük oranda hayatlarını etkilemeyecek seviyeye kadar getirilmektedir. Bunun için dikkatli olmak ve bebeğinizin gözü ile alakalı detayları mutlaka doktor kontrolü kadar sizin kontrolünüz şeklinde de çift olarak yapmak gerekir. Bebeğinizin ilk 3 veya 5 aylık süresinde henüz göz kasları yeterince gelişmediği için bazen gözde kayma veya şaşılık olarak adlandırılan durum ortaya çıkabilir. Gözde kayması süresi ve nasıl olduğu sorunun ciddi olup olmadığının anlaşılmasında büyük oranda etkili olan faktörlerdir.

Bebekte Şaşılık Nasıl Anlaşılır?

Göz Kaymasının Süresi

Bebekte şaşılık tedavisi nasıl anlaşılır sorusu kadar bu kaymanın süreci de önemlidir. Bebeklerde meydana gelen göz kayması bir kaç hafta kadar sürebilir. Bir kaç hafta sonunda hala devam etmesi halinde ise çocuk kontrol edilmelidir. Uzun süre aynı şikayet devam ettiğinde doktordan randevu alınmalı ve uzman görüşüne başvurulmalıdır. Diğer bir seçenek ise ilk 6 ay olarak değerlendirilebilir. Çünkü göz kaslarının gelişimi bazen ilk 6 aylık sürece yayılabilir. Bu süre de geçmiş olmasına rağmen hala sorun devam ettiğinde hayatının geri kalanını etkilememesi adına dikkatli olmak gerekecektir.

Nedenleri Neler Olabilir?

Göz kaymasının veya şaşılığın nedeni bazen anatomik bozukluktan kaynaklanabilir. Bebekte şaşılık nasıl anlaşılır nedenleri neler olabilir gibi sorular önemlidir. Çünkü genetik faktörler gözle alakalı hastalıkların oluşmasında etkili olmuş olabilir. Ayrıca gözde meydana gelen herhangi bir hastalık nedeniyle de bu durum oluşabilir. Bunun temel olarak kaynaklandığı nedeni açıklamak zor olacaktır. Hastalığın durumuna göre doktor tarafından sunulan gerekçeler kesin olarak kabul edilir.

Nasıl Anlayabilirsiniz?

Bebekte şaşılık nasıl anlaşılır? Bebeğinizde şaşılık olup olmadığını anlamak için bir takım yollar deneyebilirsiniz. Bu yolların başında elinize renkli bir oyuncak alarak yapılan bir yöntem gelir. Elinize aldığınız oyuncağı çocuğunuzun göz hizasına veya 20 santim uzaklıkta olacak şekilde tutunuz. Oyuncağı aşağı, yukarı, sağa veya sola olacak şekilde hareket ettiriniz. Bu durumlarda çocuğunuzun bu hareketlere nasıl tepkiler verdiğini ölçmeye çalışmalısınız. Çocuğunuzun gözü aynı anda hareket ediyorsa herhangi bir şaşılık olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Tam tersi bir durum oluştuğunda ise iki gözü de aynı şekilde nesneyi takip edemiyor sonucuna ulaşılır. Bunun için destek almanız şarttır.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebekte şaşılık nasıl anlaşılır sorusundan sonra ikinci adım tedavi yollarını bilmektir. Hastalığın oluşum nedenine veya farklı faktörlere bağlı olarak yapılan tedaviler bulunur. Damla, ilaç ve gözlük kullanımı en sık tercih edilen tedavi yolları arasında yer alır. Bundan dolayı erkenden doktor kontrolüne başvurulmalıdır. Aksi durumda geç kalındığında kalıcı bir göz hastalığının oluşması söz konusu olabileceğinden dikkat önemlidir.


Konuyla ilgili diğer makalelerimize buradan ulaşabilirsiniz.


Paylaş:

0 yorum “Bebekte Şaşılık Nasıl Anlaşılır?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×