Brown Sendromu Nedenleri ve Tedavisi

Brown sendromunu, gözün yukarı doğru hareket edememesi olarak tarif edebiliriz. Brown sendromunun nedeni, üst oblik kası adı verilen ve temel olarak gözü burun ucuna bakmasını sağlayan kasın aşırı gergin olması olarak tanımlayabiliriz. Ve bu gergin öyle fazladır ki; göz yukarı bakmaya çalıştığında, bu kas göze izin vermez ve kişi yukarı bakamaz. Özellikle burun tarafına ve yukarıya bakılmaya çalışıldığında, göz o öne hareket edemez.

Brown Sendromu Nedenleri ve Tedavisi
Sol gözde sağa ve yukarı bakış esnasında yukarı bakışta kısıtlılık

Brown sendromu %90 oranında tek gözde görülür. Ancak hastaların %10’unda iki göz de etkilenmektedir. Tanıda en sık karışan durum alt oblik kas felcidir. Brown sendromundaki baş eğikliği ve çene pozisyonu alt oblik kas felcine benzer. Her iki tabloda da çene yukarıdadır ve baş etkilenen tarafa eğiktir. İki tablo ancak zorlu düksiyon testi ile birbirinden ayrılır. Zorlu düksiyon testi Brown sendromunda pozitiftir.

Brown Sendromu Nedenleri Nelerdir?

  • Doğumsal Brown sendromu en sık sebeptir
  • Travma
  • Romatizmal hastalık
  • Geçirilmiş bir şaşılık ameliyatı

Brown Sendromu Tedavisi Nasıldır?

Nadir gördüğümüz bu şaşılık türünde eğer düz bakış pozisyonunda şaşılık yoksa, sorun hafif ve orta düzeyli ise herhangi bir tedavi uygulamıyoruz. Ancak eğer düz bakışta gözde aşağı kayma veya çift görme, baş pozisyonu veya çene kaldırır şekilde baş pozisyonu varsa, buna yönelik tedavi veya şaşılık ameliyatı yapılmalıdır.

Brown sendromunda eğer sorun doğumsal ise ve zaman içinde kendiliğinden düzelmiyorsa genellikle cerrahi olarak kasın uzatılması işlemini uyguluyoruz. Bazı hastalarda iki cerrahi girişim de gerekebilir. Eğer sorun sonradan ve romatizmal bir hastalık ile ortaya çıkmış ise, kortikosteroidler veya ibuprofen gibi bir ajan ile tedaviye yanıt almak mümkün olabilir.

Brown sendromu nadir görülen bir şaşılık türü olmakla birlikte gerektiği hallerde yani baş eğme vyea çift görme, veya düz bakarken şaşılık olması durumlarında cerrahi olarak müdahele ettiğimiz bir sorundur. Brown sendromu tedavisinde gergin veya kısalmış bulnan superior oblik kasının uzatılması işlemini yapıyoruz.

lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği

 

Brown sendromu tedavisi hakkında sorularınız için bize whats app yoluyla ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

0 yorum “Brown Sendromu Nedenleri ve TedavisiAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×