Çift Görme Ameliyatı

Çift Görme Ameliyatı

Çift görme ameliyatı nedir? Görme ekseninin herhangi bir nedenden dolayı bozulması sonucu çift görme oluşur. Çift görme göz kaslarında, göz sinirlerinde ve beyinde var olan bir hastalık sonucu gelişebilir. Özellikle beyin tümörlerinde hemen hemen ilk belirtidir. Geçirilen bir kaza veya başa alınan bir darbe sonucu da gelişebilir. Bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabildiği gibi gözle ilgili sağlık sorunlarında da ortaya çıkabilir.

Çift Görme Ameliyatı

Neden Çift Görme Oluşur?

​​​​​​​Çift görme ameliyatı yöntemlerinde önce bu sorunun neden ortaya çıktığını bilmek önemlidir. Çift görmenin en sık nedeni, sonradan ortaya çıkan bir şaşılıktır. Şaşılık içe veya dışa kayma şeklinde meydana gelebilir. İçe kayma en sık olarak abducens paralizisi adı verilen altıncı sinir felcidir.

Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, tiroit hastalıkları, kafa basıncını arttıran hastalıklar, beyin tümörleri sonucu çift görme gelişebilir. Kişi tek gözünü kapattığı zaman normal görürken iki gözüyle çift görür. Çift görme geliştiği anda hemen doktora gidilmelidir ve mutlaka altta yatan neden araştırılmalıdır.

Çift Görme Hangi Sağlık Sorunlarına Neden Olur?

Çift görme baş ağrısı, ışığa karşı hassasiyet ve duyarlılık, gözlerde kızarma ve kuruluk, görme yetisinde azalma, bulanık görme gibi birçok soruna neden olur. Tek gözle bakıldığı zaman oluşan çift görme için göz doktoruna, her iki gözle bakıldığı zaman oluşan çift görme için
mutlaka nöroloji doktoruna gitmelisiniz. Çift görme ameliyatı ve tedavi yöntemlerini bilmeniz büyük önem arz eder.

Çift Görme Nasıl Teşhis Edilir?

Çift görme öncelikle hastanın kendi şikayeti ile doktora gitmesini sağlar. Doktor tarafından yapılan göz muayenesi, MR, EMG bazı kan testleri ile teşhis konur. Çift görmeye neden olan sağlık durumu belirlenir ve nedene göre çift görme ameliyatı veya tedavi yöntemleri planlanır. Görüntüleme yöntemleri ile beyin dokusu ve göz sinirleri değerlendirilir. Daha sonra altta yatan nedene göre tedavi yapıldıktan sonra gözük veya lens kullanımı sağlanarak kişinin göz sağlığı korunur.

Çift Görme Tedavisi Nasıldır?

Çift görmeye gözleri aşağı ve yukarı ettirememe eşlik ediyorsa ciddi bir sağlık sorunu olabilir ve genellikle bu belirti beyin tümörlerinde görülür. Göz damarlarında ve göz sinirlerinde oluşan patolojik sorun düzeltilerek çift görme tedavi edilir. Çift görme ameliyatı ya da tedavisi altta yatan neden göre yapılır. Beyin tümöründen dolayı çift görme gelişiyorsa tedavi beyin tümörüne yönelik planlanır ve uygulanır. Bazen de çift görme ani olarak gelişir. Yoğun stres ve yorgunluk durumlarında televizyon izlerken veya dinlenirken oluşan çift görme göz sinirlerinin geçiş noktalarında oluşur. Yine ayrıntılı tetkikler yapılarak çift görme nedeni bulunur ve tedavi edilir. Şaşılık nedeniyle oluşan çift görmede şaşılık sorunu düzeltilince çift görme düzelir.


lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği

Çift görme ameliyatı ve tedavi yöntemleriyle ilgili diğer makalelerimizi buradan okuyabilirsiniz.

Ayrıca çift görme ameliyatı ile ilgili tüm sorularınız için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

0 yorum “Çift Görme AmeliyatıAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×