Telefon : 0 232 503 13 83
Whatsapp: 0 553 17 17 034
Adres: Yalı Mahallesi, 6523 Sokak, No:32B Daire:404 Karşıyaka​/İzmir

Dışa Doğru Göz Kayması Tedavisi

dışa doğru göz kayması

Ekzotropya olarak da bilinen gözün dışa doğru göz kayması rahatsızlığı şaşılığın en sık görülen türüdür. Ekzotropya iki gözün hatalı bir şekilde hizalandığı ya da gözlerin burundan uzaklaşmış bir şekilde dışa doğru kaydığı bir şaşılık türüdür. Her yaşta görülebilen gözün dışa doğru kayması rahatsızlığı çocuk yaşta görülen şaşılık rahatsızlıkları arasında sık görüyoruz. 

En çok tedavi uyguladığımız dışa kayma türü yani ekzotropya ameliyatıdır. 

Ara Sıra Dışa Doğru Göz Kayması

Dışa doğru göz kayması genellikle ilk önceleri azdır ve zaman içinde artış gösterir. Hastalığın ilk zamanlarında sadece dalgınken veya uzağa bakarken olan göz kaymaları zaman içinde artış gösterir. 

DIŞA DOĞRU GÖZ KAYMASI TEDAVİSİ

Dışa Doğru Göz Kaymasının Nedenleri

Beyinde bulunan görme merkezi ile gözler arasında herhangi bir sinyal sorunu olduğunda yada gözlerde bulunan kaslarda bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ebeveynlerden genetik olarak çocuklarına geçebilen bir rahatsızlık olmasının yanında ailesinde herhangi bir Ekzotropya hastalığı bulunmayan bireylerde de görülebilir. Birçok kesim tarafından televizyon izlemenin, telefon ekranına bakmanın ya da bilgisayar oyunu oynamanın bu hastalık üzerinde etkili olduğu düşüncesi bulunsa da bu yanlıştır. Fakat bu gibi durumlarda ortaya çıkan göz yorgunluğu gözün dışa doğru kayması hastalığını olumsuz yönde etkilediği bilinen bir gerçektir.

Dışa Doğru Göz Kayması Tedavisi

Dışa doğru göz kayması rahatsızlığının başlangıç evresinde sadece hastayı takip ediyoruz. Fakat Ekzotropya da kötüleşme görülmesi ya da gelişme çağında olan çocuklarda herhangi bir iyileşme görülmemesi üzerine hastalığı tedavi etmeyi öneriyoruz.

Gözlük ile tedavi: Ekzotropya tedavisinde amacımız gözleri mümkün olduğunca hizalamak ve görme duyusunu geliştirmektir. Miyopi gözlükleri veya prizmatik gözlükler ile dışa kaymanın kısmen engellenmesi veya kontrol altında tutulması mümkün olabilmektedir.

Dışa doğru göz kayması ameliyatı hakkında fiyat bilgisi almak için bize whats app yoluyla ulaşmak için tıklayınız
Dışa Doğru Göz Kayması Ameliyatı

Gözde dışa kayma gün içinde sürekli ve günün çoğu zamanında belirgin ise, sosyal yaşamı zorlar hale geldiyse cerrahi tedavi uyguluyoruz. Dışa göz kayması ameliyatı başarı ile tedavi edebildiğimiz bir durumdur. Dışa göz kayması ameliyatında önemli olan ne kadar cerrahi düzeltme yapılacağıdır. Bu ameliyatlarda sıklıkla yetersiz düzeltmeye bağlı kaymanın tekrar etmesi görülebilir. Bu nedenle kayma açısının doğru ölçümü ve bu ölçüme göre ameliyat dozunun ayarlanması çok önemlidir.

Dikişsiz Şaşılık Ameliyatı 

Şaşılık ameliyatı genelde dikişli olarak uygulanmaktadır. Ameliyat sonrası iyileşme süresi ise ortalama 1 haftadır. Dikişsiz şaşılık ameliyatı ile iyileşme sürecinin daha kısa olması ve ameliyat sonrası ağrı, batma ve sulanma şikayetleri daha az olmaktadır.


 


Şaşılık ameliyatı olanlar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Benzer Makaleler

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir