Bebeklerde Göz Kayması – Doğumsal Şaşılık

bebeklerde göz kayması

Bebeklerde göz kayması içe doğru olanlar (buruna doğru) tıpta ‘KONJENİTAL EZOTROPYA’ olarak adlandırılır. Bebeklerdeki diğer gözde kayma şekilleri ise; gözde dışa kayma (Ekzotropya), gözde yukarı kayma veya aşağı kayma şeklinde de olabilir. Bu yazıda; bebeklerde göz kayması, çocuklarda şaşılık, doğumsal gözde kayma tedavisi, çocuklarda şaşılık tedavisi, çocuklarda gözde kayma, hakkında bilgi verilecektir.

Bebeklerde göz kayması

Bebeklerde Göz Kayması – İçe Göz Kayması – Ezotropya

Doğumsal içe kayma yaklaşık olarak her 100 veya 400 doğumda bir görülür. Gözlerde içe kaymanın diğer adı Ezotropya’dır.
Çapraz fiksasyon adı verilen bu durumda, bebek sol tarafına bakarken  sağ gözünü kulanır, sağ tarafına bakarken sol tarafını kullanır.  Her iki gözünü ayrı ayrı kullanır, için göz tembelliği gelişmez. Doğumsal ezotropya hastalarının da zaman içinde yukarı kayma gelişebilmektedir. Bu kayma tipine DVD (disosiye vertikal deviasyon) veya inferior oblik hiperfonksiyonu adı verilmektedir.

Bebeklerde Göz Kayması, İçe Göz Kayması, Ezotropya
Bebeklerde Göz Kayması – İçe Göz Kayması – Ezotropya


Bebeklerde Göz Kayması – Dışa Göz Kayması – Ekzotropya

Bebeklerde gözlerde dışa kayma Ekzotropya daha nadir görülmektedir. Bu kayma tipi iki şekilde olabilmektedir. Birincisi ara sıra olan dışa kaymalardır. Bu kaymalar dalgınlık hallerinde ortaya çıkar. Diğer dışa kayma tipi ise sürekli olan belirgin gözlerdeki dışa kaymadır.

Bebeklerde Göz Kayması, Dışa Göz Kayması, Ekzotropya
Bebeklerde Göz Kayması – Dışa Göz Kayması – Ekzotropya

Yalancı Kayma Nedir?

Bazı bebeklerin burun kökleri bir hayli geniştir, bu durum burun ile göz bebeği arasındaki beyaz bölümün görünmesini engeller ve gözer sanki birbirine yaklaşmış gibi görünür. Ancak bir göz muayenesi ile tanı konulabilen bu durum bir göz hekimi tarafından tanı konulabilir. Yalancı kayma için daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Bebeklerde Göz Kayması, yalancı kayma
Burun kökündeki genişliğe bağlı yalancı kayma, yalancı göz kaymasının burun kökükündeki cildin çekilmesi ile düzelmesi

Bebeklerde Gözde Kayma Tedavisi

Bebeklerde gözde kayma tedavisinden önce mutlaka detaylı bir muayene yapıyoruz. Bebeklerde gözde kaymaya neden olabilen göz içi tümörler, doğumsal katarakt ve sinir felçleri gibi tüm problemlerin ekarte edilmesi gerekir. Öncelikli olarak eğer varsa böyle bir göz sorunu varsa bu durum tedavi edilmelidir. Eğer başka bir sorun tespit edilmezse, şaşılık tedavisi veya ameliyatını planlıyoruz.

Bebeklerde Kayma Gözlükle Düzelir mi?

Bebeklerde ortaya çıkan kaymalardan ilk 1 yaşta ortaya çıkanlar genelde gözlük tedavisine iyi yanıt vermezler ve ameliyat gerektirirler. Ancak yine de gözlükle tedavi denenebilir. Anne babalar ameliyattan genelde korkarlar ancak erken ameliyat ile birçok hastada iyi sonuçlar verir. Hastaların yarıya yakını hayatının bir döneminde ikinci bir ameliyat gerektirir.

Bir yaşından daha sonra ortaya çıkan ‘’refraktif akomodatif şaşılık’’ adı verilen şaşılıklar gözlükle düzeltilebilmektedir. Bu hastalar genelde yüksek hipermetropisi olan hastalardır. Hipermetropi nedeniyle gözler uyum yapmaya çalışmaktadır.

Bebeklerde göz kayması ihmal edilmemesi gereken önemli bir konudur. Şüphe haline bile mutlaka bir göz hekimi tarafından muayene edilmelidir. Tedavi sürecinin uzun soluklu olacağı bilinmelidir. İkinci kez ameliyat olmasının gerekebilmesi birçok hastamızı korkutmaktadır, ancak bilinmelidir ki birçok doğumsal şaşılık ameliyatsız düzelmesi mümkün değildir.

Bebeklerde Göz Kayması Ameliyatla Düzelir mi?

Doğumsal göz kaymalarında 2 yaşından önce yapılması konusu önemlidir. Mümkünse bize başvuran hastalarda erken tedaviyi hedefliyoruz. Ayrıca teşhis konulduktan sonra diğer tedavi yöntemleri ile düzelmiyorsa  2 ay sonra yapılması diğer tercihimizdir.

Özellikle ilk muayenesini 6. ayda yaptırıp kayma açılarının takip altına alınması ve içe kaymaların neredeyse %25 – 50 oranında eşlik eden alt oblik kas hiperfonksiyonunun (yan bakışlarda yukarı kayma) ortaya çıkarılması ve buna yönelik de tedavi planlaması gerçekleştirmek önemli. Ayrıca olası bir göz bozukluğunun ilk 6 ayda tespit edilmesi bu aylarda gözlük takmaya direnç daha az olacağından önemlidir çünkü özellikle 9-12 aylarda gelişen ve büyüyen bebeklerde kapatma ve gözlük tedavisi çok zor hale gelmektedir.

Hastamız daha ileri yaşlarda bize müracaat ettiyse, hastalığın ilk teşhisi ve bir kaç kontrol muayenesi ile gözdeki kaymanın gözlük veya kapama tedavisi ile düzelmediğini tespit ediyorsak ameliyat kararının bulunduğu yaşta vermek mümkündür.

Bebeklerde göz kayması ile ilgili diğer makalelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Dikkat; Bu yazı Doç.Dr. Halil Hüseyin Çağatay tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Bu yazıdan elde edeceğiniz bilgiler bir göz muayenesi sonucunda verceğimiz bilginin yerini tutmaz. Gözünüzde kayma varsa, ön değerlendirme için bize WHATS APP  yoluyla ulaşabilirsiniz. 


lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

Bu yazı bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Dr.Halil Hüseyin Çağatay 2005 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde başladığı meslek yaşamına, İzmir de göz doktoru olarak devam etmektedir. Meslek yaşamına şaşılık ve göz tembelliği gibi konularda güncel gelişmeleri takip ederek devam etmektedir. Biyografiye buradan ulaşabilirsiniz.


Gözde kayma ameliyat fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İl dışından ve yurtdışından gelen hastalarımız için konaklama sağlanmaktadır.

Paylaş:

6 yorum “Bebeklerde Göz Kayması – Doğumsal ŞaşılıkAdd yours →

  1. Peki gözde kayma ameliyatı sonrası tekrar eski haline dönme gibi bir durum var mı?

  2. Sayın Özge Yalçın; her ameliyatta bır rısk unsuru vardır. Bu amelıyatlarda başarı oranı %80-90 olmakla beraber aynı zamanda tekrar kayma ihtimali de var elbette. Ancak ameliyat edilmediğinde kaymanın kendiliğinden geçmesi mümkün olmayan hastalara bu malieytaı öneriyoruz. Ayrıca bebeklik ve çocukluk dönemi görme gelişiminin olduğu bir dönem, bu nedenle göz tembelliği tedavisi de kayma düzeltildiğinde daha başaılı bir şekilde yapılabiliyor.

  3. Biz izmirde ikamet etmiyoruz birz zor olucak oraya gelmek oglumun gozunde kayma var bu beni kahrediyo

  4. Hocam oglum iki bucuk aylik arada sasi bakiyoru gozleri ic kisma bakiyorr snr tekrar duz bakma ya basliyor bu durumda sasi olabilirmi yoksa bebeklerde olagan bi durum mu bu, babasi da ameliyat olmus kucuk Ken bu yuzden kalitsal bi durum olabilirmi mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×