Genç Yaşta Katarakt Neden Olur

Genç Yaşta Katarakt Neden Olur-2

Genç yaşta katarakt neden olur sorusu sıkça sorulan bir sorudur? Katarakt genellikle 60 yaşından sonra görülür. Ancak hastalarımızın yaklaşık %2-3 ‘ünde 40’lı yaşlarda katarakta bağlı görme azlığı tespit edilmektedir. Bu kişilerde kataraktın neden erken yaşta ortaya çıktığı sorusunu akıla getirmektedir.


Genç Yaşta Katarakt Oluşumu

40 veya 50’li yaşlarda katarakt gelişmesinin çeşitli nedenleri olabilmektedir.

  • Genetik
  • Yüksek miyopi
  • Diyabet
  • Travma sonrası
  • Üveit geçirmiş olmak

40 yaşından daha erken katarakt gelişiminin en sık nedeni travma ve diabettir.

Daha erken yaşlardaki katarakt ise, doğumsal veya genetik başka hastalıklar ile oluşabilir.

Katarakt ameliyatı hakkındaki sorularınız ve güncel fiyat bilgisi almak için tıklayınız. 

Genç Yaşta Katarakt Tedavisi

Genç yaşta katarakt tedavisi diğer yaştaki insanlardan farklı değildir. Anca genç yaşta kataraktı olan kişilerde mutlaka bu durumun bir ailesel geçmişi var mı bunu sorgulamasını yapıyoruz. Eğer genetik bir yatkınlık söz konusu değilse şeker hastalığı veya erken yaşta katarakt neden olabilecek diğer sebepleri araştırıyoruz.

Genç yaşta katarakt ameliyatı olacak hastalarımız için astigmat ve yakın görmeyi sağlayabilecek göz içi lensler öneriyoruz. Multifokal veya trifokal lensleri sıklıkla her iki gözden ameliyat planladığımız hastalar için önermekteyiz. Multifokal ve trifokal lensler uzak ve yakın görmeyi birlikte sağladığı için tek odaklı lenslere göre daha üstündür.

Katarakt Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Göz cerrahisi herhangi bir ameliyat gibi her hastada değişebilen riskler vardır. Dikkate alınacak faktörler, cerrahın deneyimi ve becerisinin yanı sıra hastanın gözünün sağlığı ve anatomisini içerir.Örneğin başka bir hastalığı olan kişilerde de riskler daha farklıdır. Örneğin bir böbrek hastasında katarakt ameliyatında enfeksiyon gelişme riski daha fazladır ve buna yönelik önlem alınmalıdır.

Neyse ki katarakt cerrahisi en sık yaptığımız ameliyatlardan biridir ve komplikasyonlar genellikle çok düşüktür. Trifokal lensler monofokal lenslere göre implantasyondan sonraki görsel sonuçları daha iyi olan laenslerdir. Ancak bu hastalarda da özellikle gece sürüşü sırasında görsel rahatsızlıklar yaşayabilir. Eğer istenen görme keskinliği sağlanamazsa, bazı hastalar trifokal lensleri geleneksel bir lensle ile değiştirmeyi tercih edebilir.

Yakın bir zamanda monofokal, bifokal ve trifokal lesnlerle görsel sonuçları simüle eden bir el cihazı çıkması beklenmektedir. Bu cihaz ticari olarak piyasaya çıkarsa, hastalar ameliyat öncesi farklı lensleri test edebilir hale gelecektir.

Katarakt cerrahisinin diğer riskleri arasında, arka kapsülde bulanıklaşma meydana gelmesi, lensin malpozisyonu veya enfeksiyon, kornea veya retinal ödem ve göz tasnyiın yükselmesi sayılabilir. Çok nadiren, enfeksiyon veya göz içi kanama sonucu ciddi görme kaybı meydana gelebilir.

Katarakt Ameliyatının Geleceği

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, ışık ayarlı merceklerin çıkmasını beklemekteyiz. Bu mercekler ile ameliyat sonrası numara ayarlaması yapabilmeyi umut ediyoruz.


Katarakt ameliyatı, mercek özellikleri ve akıllı lens teknoloji hakkında bilgi almak ve ön fiyat bilgilendirmesi için bize whats app yoluyla ulaşabilirsiniz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Katarakt ameliyatı olmazsam ne olur

Göz tansiyonu olan hasta katarakt ameliyatı olabilir mi

Katarakt başlangıcı nedir? 

Katarakt ameliyatı sonrası oluşabilecek sorunlar

Katarakt ameliyatı riskli midir? 

 

Paylaş:

2 yorum “Genç Yaşta Katarakt Neden OlurAdd yours →

  1. 30 sene önce katarak ameliyatı oldum.akıllı lens kullanabilirmiyim.masrafı ne olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×