Katarakt Ameliyatı

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer? Katarakt ameliyatı riskli mi? Katarakt tedavi edilmezse ne olur?  Katarakt ameliyatı belirtileri nelerdir, Katarakt ameliyatı tedavi ve ameliyat yöntemleri, ameliyat sonrası bu yazımızda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Katarakt ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenlerden ilki kataraktın anlamı, gözdeki merceğin görüşü etkileyen bulanıklığıdır. Kataraktların çoğu yaşlanma ile ilgilidir. Katarakt yaşlı insanlarda çok yaygındır. Gözlerden birinde veya her ikisinde de bir katarakt oluşabilir. Bir gözden diğerine yayılmaz ancak genelde her iki gözde birikte görülür. Bir gözün daha iyi görmesi diğerinde daha ileri derecede katarakt olması da normaldir.

Katarakt hakkında

 

Katarakt Ameliyatı görmeyi nasıl etkiler?

Yaşa bağlı katarak ameliyatı, iki şekilde etkileyebilir;

Protein kümeleri, retinaya ulaşan görüntünün keskinliğini azaltır. Lens çoğunlukla su ve protein içerir. Protein toparlandığında, lensi bulanıklaştırı ve retinaya ulaşan ışığı azaltır. Kümeleşme, bulanık görmeye neden olacak kadar şiddetli hale gelebilir. Yaşla ilgili kataraktların çoğu protein topaklarından gelişir. Katarakt küçük olduğunda, bulutluluk lensin sadece küçük bir bölümünü etkiler. Görüşünüzde herhangi bir değişiklik fark etmeyebilirsiniz. Katarakt hakkında araştırma yaptığınızda kataraktın yavaş yavaş “büyümeye” eğilimli olduğunu öğrenirsiniz, bu nedenle de görme yavaş yavaş kötüleşir. Zamanla, mercekteki bulutlu alan daha büyük olabilir ve katarakt boyut olarak artabilir. Görmek daha zor olabilir.

Şeffaf mercek yavaşça sarımsı / kahverengimsi bir renge dönüşür ve görüntünüz yavaş yavaş kahverengimsi bir renk kazanabilir. İlk başta, renklendirme miktarı küçük olabilir ve görme problemine neden olmaz. Zamanla, artan renklendirme diğer rutin etkinlikleri okumak ve gerçekleştirmek için daha zor olabilir. Renklendirme miktarındaki bu kademeli değişim, retinaya iletilen görüntünün keskinliğini etkilemez.

Katarakt ameliyatı olma ihtimaliniz ne zaman ortaya çıkar?

Katarakt ameliyatı hakkında söylenen “Yaşa bağlı” terimi biraz yanıltıcıdır. Bazen katarakt daha genç yaşlarda ortaya çıkar.  Aslında, 40’lı ve 50’li yaşlarda insanlar yaşa bağlı katarakt geçirebilirler. 60 yaşından sonra kataraktların çoğu kişinin görüşüyle ​​ilgili sorunlara neden olur.

Katarakt ameliyatı riski kimlerde fazladır?

Yaşlandıkça katarakt ameliyatı riski artar. Katarakt hakkında bilinmesi gereken diğer risk faktörleri şunlardır:

 • Bazı hastalıklar (örneğin, diyabet).
 • Kişisel davranışlar (sigara içme, alkol kullanımı).
 • Çevre (ultraviyole güneş ışığına uzun süre maruz kalma).

Katarakt ameliyatı için belirtiler nelerdir?

Katarakt hakkında bilinen ve en sık görülen belirtiler şunlardır:

 • Bulutlu veya bulanık görüş.
 • Renklerde solmuş görünüş
 • Kamaşma. Farlar, lambalar veya güneş ışığı çok parlak görünebilir. Işıkların
  etrafında bir halka görünebilir.
 • Kötü gece görüşü.
 • Tek gözde çift görme veya çoklu görüntüler. (Bu belirti katarakt büyüdükçe temizlenebilir.)
 • Gözlükleriniz veya kontakt lenslerinizdeki sık reçete değişiklikleri.

Katarakt ameliyatı öncesi tespitler

Katarakt aşağıdakileri içeren kapsamlı bir göz muayenesinde tespit edilir:

 • Görme keskinliği testi: Bu göz testi, çeşitli mesafelerde ne kadar iyi gördüğünüzü ölçer.
 • Dilate göz muayenesi: Gözbebeklerini genişletmek için gözlerinize damlalar damlatılır. Retinanın ve optik sinirlerin hasar ve diğer göz sorunları belirtilerini incelemek için özel bir büyütücü mercek kullanılır. Muayeneden sonra yakın görüşünüz birkaç saat boyunca bulanık kalabilir.
 • Tonometre: Bir cihaz göz tansiyonunu ölçer. Bu test için gözünüze uyuşma damlaları uygulanabilir.
 • Ayrıca gözünüzün yapısı ve sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için başka testler de yapılabilir.

Katarakt ameliyatı tedavi yöntemleri

Katarakt ameliyatı tedavi yöntemleri; Katarakt hakkında bilinmesi gerekenlerde en önemlisi tedavi yollarıdır. Erken katarakt beliritileri ise gözlüklerde sık numara değişimi ihtiyacı, daha parlak aydınlatma, parlama önleyici güneş gözlüğü veya büyüteçli merceklerle iyileştirilebilir. Bu önlemler yardımcı olmazsa, tek etkili tedavi cerrahidir. Cerrahi, bulutlu merceği çıkarmayı ve bunu yapay bir lensle değiştirmeyi içerir.

Katarakt nedeniyle görme kaybı sürüş, okuma veya TV izleme gibi günlük aktivitelerinize engel olduğunda tedavi edilmesi gerekir. Cerrahinin yararlarını ve risklerini anladıktan sonra, katarakt ameliyatının sizin için uygun olup olmadığı konusunda bilinçli bir karar verebilirsiniz. Çoğu durumda, katarakt ameliyatını geciktirmek gözünüze uzun süre zarar vermeyecek veya ameliyatı daha zor hale getirmeyecektir.

Bazen görüşünüzde sorun yaratmasa bile katarakt çıkarılmalıdır. Örneğin, yaşa bağlı maküler dejenerasyon veya diyabetik retinopati gibi başka bir göz probleminin incelenmesini veya tedavisini önleyen bir katarakt çıkarılmalıdır.

Her iki gözde ameliyat gerektiren kataraktınız varsa, ameliyat her gözde ayrı ayrı, genellikle 1 hafta arayla gerçekleştiriyoruz.

Katarakt ameliyatının riskleri nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi, katarakt ameliyatı da enfeksiyon ve kanama gibi riskler oluşturmaktadır. Katarakt ameliyatından önce doktorunuz, ameliyat sırasında kanama riskini artıran bazı ilaçları geçici olarak durdurmanızı isteyebilir. Ameliyattan sonra, gözünüzü temiz tutmalı, gözünüze dokunmadan önce ellerinizi yıkamalı ve enfeksiyon riskini en aza indirgemek için reçeteli ilaçları kullanmalısınız. Ciddi enfeksiyon görme kaybına neden olabilir.

Katarakt cerrahisi, retina dekolmanı riskini biraz artırır. Yüksek miyopi gibi diğer göz hastalıkları, katarakt cerrahisi sonrası retina dekolmanı riskinizi daha da artırabilir. Bir retina dekolmanı belirtisi, flaşlarda veya floaterlerde ani bir artıştır. Floaters, görüş alanınızda yüzüyor gibi görünen küçük “örümcek ağları” veya lekelerdir. Floaters veya flaşlarda ani bir artış fark ederseniz hemen bir göz
doktoruna danışın. Retina dekolmanı tıbbi bir acil durumdur. Gerekirse, acil servis veya hastaneye gidin. Gözünüz mümkün olan en kısa sürede bir göz cerrahı tarafından muayene edilmelidir. Retina dekolmanı ağrıya neden olmaz.Retina dekolmanı için erken tedavi genellikle kalıcı görme kaybını önleyebilir. Tedaviye ne kadar erken ulaşırsanız, o kadar daha iyi bir görüş kazanırsınız.

Başka göz hastalığım varsa ve katarakt ameliyatına ihtiyacım varsa ne olur?

Katarakt cerrahisine ihtiyaç duyan pek çok kişinin de yaşa bağlı maküler dejenerasyon veya glokom gibi başka göz rahatsızlıkları vardır. Katarakt dışında başka göz sorununuz varsa, doktorunuzla konuşun. Katarakt cerrahisinin riskleri, yararları, alternatifleri ve beklenen sonuçları hakkında bilgi edinin.

Katarakt Ameliyatından sonra ne olur?

Katarakt ameliyatından sonra kaşıntı ve hafif rahatsızlık normaldir. Gözünüz ışığa ve dokunmaya duyarlı olabilir. Rahatsızlığınız varsa, doktorunuz tedavi önerebilir. Bir ya da iki gün sonra, orta derecede rahatsızlık ortadan kalkar.

Ameliyattan birkaç hafta sonra doktorunuz, enfeksiyon riskini azaltmak için göz damlaları kullanmanızı isteyebilir. Göz damlalarını nasıl kullanacağınız, ne  sıklıkta kullanılacağı ve ne tür etkileri olabileceği konusunda doktorunuza danışın. Gözünüzün korunmasına yardımcı olacak bir göz kalkanı veya gözlük takmanız gerekecektir. Sürtünmekten veya gözünüze bastırmaktan kaçının.

Evdeyken, zemindeki nesneleri toplamak için belden kıvrılmamaya çalışın. Ağır nesneleri kaldırmayın. Yürümek, merdiven çıkma ve hafif ev işlerini yapabilirsiniz. Çoğu durumda, iyileşme sekiz hafta içinde tamamlanacaktır.

Görüşüm ne zaman tekrar normal olacak?

Katarakt ameliyatından sonra birçok günlük etkinliğe hızlıca geri dönebilirsiniz, ancak görüşünüz bulanık olabilir. İyileşen gözün, diğer gözle, özellikle diğer gözün kataraktlı olması durumunda, düzgün bir şekilde odaklanabilmesi için ayarlanması gerekir.

Lens nedir?

Lens/mercek, ışığa ya da retina üzerinde bir görüntüye odaklanmaya yardımcı olan gözün açık bir parçasıdır. Retina, gözün arkasındaki ışığa duyarlı dokudur.Normal bir göz içinde, ışık şeffaf lenslerden retinaya geçer. Retinaya ulaştığında, ışık beyne gönderilen sinir sinyallerine dönüşür.Retinanın keskin bir görüntü alması için lensin şeffaf olması gerekir. Lens katarakttan dolayı bulanıksa, gördüğünüz görüntü bulanık olacaktır.

Katarakt ameliyatı fiyatları <— hakkında bilgi için tıklayın


 

Paylaş:

0 yorum “Katarakt AmeliyatıAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×