Göz arkası ağrı

göz arkası ağrı

Gözler; dünyayı renkli bir şekilde görmemizi sağlayan önemli organlarımızdandır. Yaşanacak her sorun o nedenle ihmal edilmeye gelmez. Gözde ağrılar farklı şekilde ortaya çıkabilir. Göz arkası ağrısı birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Göz arkası ağrısı enfeksiyon nedeniyle olabileceği gibi stres nedeniyle gergin olmak, migren, göz tansiyonu hastalığı ( glokom ) ve sinüzit hastalığı etkisiyle de görülebilir. Ayrıca uzun süre gözlerin bilgisayara odaklanması gibi belli bir noktaya; bir iş ya da farklı uğraşlar nedeni ile odaklanması sonrası da yaşanabilir. Göz arkası ağrı olması ve nedensiz yere çıkması durumunda mutlaka bir hekime başvurmak gereklidir. Aniden çıkan ağrıların nadiren de tümör nedeniyle olabilme ihtimali de önemini daha fazla artırmaktadır. Diğer bir sebep de gizli bir göz kayması olmasıdır. Gözlerin dışa doğru kayma eğiliminde olması durumunda gözlerde ve göz arkasında ağrı ortaya çıkabilmektedir.

 Göz arkası ağrı

Göz arkası ağrı

Göz bozuklukları nedeni ile oluşan göz arkası ağrılarında astigmat, miyop ve hipermetrop da etken olmaktadır. Ayrıca yaşın ilerlemesi ile göz kaslarında gevşeme olması ve esnekliğinde kayıp yaşanması da bir takım göz bozukluklarını da tetikler ve bu durum da göz arkası ağrısına etken olur. Göz arkası ağrı olmasında bir diğer etken de MİGREN hastalığıdır. Özellikle ışığa hassasiyet, sürekli ağrı, halsizlik ve mide bulantısı da eşlik ediyorsa migren ihtimali olabilir. Enfeksiyon etkisiyle ortaya çıkan sinüzit hastalığı da göz arkası ağrısı yapabilir. Göz çukuruna yakın olan sinüslerin iltihaplanması zonklama şeklinde ağrıya neden yaratır.  Göz arkası ağrı nedenini anlamak ve neden kaynaklandığını öğrenmek için öncelikle göz hekimine gitmek gerekir. Göz hekimlerimiz gerekli tetkikleri ve muayeneyi yaptıktan sonra gözden kaynaklı bir ağrı olması durumunda tedaviyi sağlarken farklı nedenlerle oluşması ihtimalini de dikkate alarak gerekli hekimlere yönlendireceklerdir.

Göz arkası ağrı nasıl geçer?

Göz arkası ağrısı olması halinde geçici olarak ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak bu durum ihmal edilmeden hekime gitmek daha sağlıklı olacaktır. Öncelikle göz muayenesi olmak ve alt nedene göre tedavinin sağlanması önemlidir. Bazı durumlarda göz arkası ağrıları oluşan göz bozukluklarında gözlük kullanımı ile iyileşebilmektedir. Tabi bunun için göz hekiminin buna onay vermesi ve tetkikleri yapması gerekir.  Geçici göz arkası ağrıları bazı durumlarda aşırı stresle de ortaya çıkabilir. Böyle olması halinde stres yaratan ortamlardan uzaklaşmak, dinlenmek ve sakinlik iyi gelecektir. Göz arkası ağrıların önemli nedenlerinden biri olarak beyin tümörü ihtimali olasılığı da durumun ciddiyetini göstermektedir.


Eğer göz arkası ağrı şikâyetiniz varsa bizimle iletişime geçerek muayene olarak; nedenleri ve tedavisi konusunda destek alabilirsiniz.


Nasılsa geçer diyerek ihmal etmemeniz göz ve genel sağlığınız açısından önemlidir.


Göz tansiyonu belirtileri için tıklayınız

Sol göz ağrısı neden olur? 

Paylaş:

6 yorum “Göz arkası ağrıAdd yours →

  1. iyi günler efendim annem 4 yıldır gözlerinin arkasında ağrı var kimse cağresini bulamadık sizden yardım bekliyorum

  2. henüz 15 yaşındayım ama gözlerimin arkası ayda 1 mutlaka ağrıyor ve ayda bir olmasına rağmen çok şiddetli ağrı çekiyorum. Gözlerimi açamaz hale geliyorum. Gözlük kullanıyordum. 5. Sınıftayken 1.75 ti dercesi ama yalnızca bir yıl kullandım sonra istemediğim için kullanmadım. Şimdide derecesi büyümüştür diye kullanmıyorum. Bu göz ağrılarımı evde nasıl geçirebilirim. Yada ağrımasının nedeni nedir?

  3. Merhaba hocam benim göz arkası ağrim var göz doktoruna gittim başka neden olabilir dedi o kadar bu ağrı yaklaşık bir yıl önce göz tansiyonum 45. 50 ye çıkmıştı o zamanda çok ağrımıştı doktora söyledim aynı şeyi söylemişti simdi tansiyon 15 ama ağrı yine başladı bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×