Göz Kapağı Düşüklüğü

Pitozis, diğer bir adıyla göz kapağı düşüklüğü, göz kapağının gözün renkli kısmını kapatacak biçimde aşağı sarkmasıdır. Altta yatan nedene ve kasların mevcut durumuna göre belli bir oranda göz kısılması görülebileceği gibi durum, göz bebeğini tamamen kapatacak seviyeye de ulaşabilir. Hastalık her yaştaki bireyde görülebileceği gibi doğumsal ve de sonradan gelişmiş olabilir. Yol açtığı görüş problemleri ve estetik kaygılara bağlı olarak pitozis psikolojik sorunları da ardında getirebilir.

 Göz kapaklarında görülebilecek olan sarkma haline pek çok etken sebep olabilir. Genellikle bir gözde görülürken, duruma göre iki gözde pitozis sorunu olabilir.  İki göz kapağında düşüklük durumu bilateral pitosiz olarak adlandırılır. Pitozis, tek ya da iki gözde olması hastanın günlük yaşantısını etkileyeceği için cerrahi müdahale uygulanması gereklidir.

Ne yazık ki, üst ve bazen alt göz kapaklarınız yaşlanma sürecinin bir parçası olarak sarkık veya sarkık hale gelebilir. Kaşlarınız aynı sürecin bir parçası olarak sarkabilir veya sarkabilir.

Doğumsal veya zaman içinde göz kapağı cildi kırışır, kaslar zayıflar ve göz kapaklarında cilt sarkmaları oluşabilmektedir.

Kozmetik olarak, bu tür durumlar gözlerinizin ve yüzünüzün genel çekiciliğini azaltabilir ve yorgun veya yaşlı bir görünüme neden olabilir. Yaşa bağlı , doğumsal veya başka nedenlerle (travma, gelişimsel, myastenia) gibi nedenlerle ortaya çıkan göz kapağı düşüklüğü önemli bir sağlık problemidir. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı ile daha genç, dinamik bir görünüm sağlamaktadır.

Göz kapağı düşüklüğü veya göz kapağı sarkması ameliyatı ile daralmış olan görme alanında iyileşme sağlar ve görme alanı genişlemesi de sağlar.  Bu ameliyata temel olarak Blefaroplasti yani göz estetiği ameliyatı ismini veriyoruz.

Doğumsal olabildiği gibi edinsel olarak da meydana gelebilen göz kapağı düşüklüğü, göz kapağının, gözün bir bölümünü örtecek biçimde düşük durmasıyla karakterize bir sağlık sorunudur. Gözlerden sadece birinde görülebileceği gibi her iki göz üzerinde de görülmesi olası bir durumdur.

Görme işlevinde aksaklıklara yol açması, estetik açıdan istenmeyen görüntüler oluşturması nedeniyle göz kapağı düşüklüğü; tedavi edilmesi gerekli olan durumlar içerisinde yer alır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

Göz kapağı düşüklüğü bireyde doğuştan olabileceği gibi sonradan da gelişebilir. Bu duruma çoğunlukla göz kapağını doğru konumlandıran kasın anne karnındaki dönemde yeteri kadar güçlenememesi sebep olur. Sıklıkla bebek gözlerini açmak istediğinde bir gözü diğer gözüne kıyasla daha kısıksa durumun farkına varılır. Ancak hastalığın kesin tanısı için mutlaka konusunda uzman bir hekim muayenesi gerekmektedir.

Edinsel göz kapağı düşüklüğü durumunda sebep göz kapağını belli bir konumda tutan kasların sebebe bağlı olarak zayıflaması ya da hasar görmesidir. Bu göze alınan bir darbe olabileceği gibi göz tümörleri ya da yaşa bağlı da ortaya çıkabilmektedir.

Ayrıca yoğun göz alerjisi nedeniyle gözleri sürekli olarak ovalama alışkanlığı da göz kapağı düşüklüğüne neden olabilir.

Nörolojik rahatsızlıklardan, Myastenia Gravis, Kronik Progresif Eksternal Oftalmopleji, Mitokondriyel myopati gibi nadir hastalıklar da göz kapağı düşüklüğüne neden olabilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Göz kapağı düşüklüğünün esas belirtisi,  bir gözde ya da iki gözde birden göz kapaklarından sarkık olmasıdır. Sarkıklık hemen fark edilebilecek kadar ileri seviyede olabileceği gibi ayrıntılı fiziksel muayene gerektirecek kadar hafif seviyede olabilir.

Göz kapağı düşüklüğünün bir tane gözde olması, problemin dış bakıda daha kolay fark edilebilmesini sağlar.  Göz kapağı düşüklüğü olan bireylerde görülen belirtiler de şu şekildedir:

 • Bireyin görüş kalitesini arttırmak için başını arkaya yatırması, çenesini yukarı kaldırması ya da kaşlarını yukarı kaldırarak göz kapaklarını açmaya çalışması,
 • Görüşü kolaylaştırmak adına yapılan değişiklikler sebebiyle bel, boyun ve omurga üzerinde ağrılar meydana gelmesi,
 • Yüz bölgesinde görülen yorgunluk belirtileri,
 • Göz üzerinde kuruluk ya da aşırı sulanma durumu,
 • İleri boyutlarda görüş kaybına bağlı göz tembelliği,
 • Cilt dokusunda kırışıklıklar,

sıklıkla karşılaşılan belirtiler olup, bu nedenle erken dönemde tedavi edilmesi önemlidir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz kapağı düşüklüğünün tedavisi birkaç şekilde yapılabilmektedir. Küçük yaşlarda görülen olgularda yaş, göz kapağı düşüklüğünün seviyesi ve iki gözün etkilenme durumu, kas gücü dikkate alınarak tedavi yöntemi belirlenir.

Yetişkinlerde göz kapağı düşüklüğü genellikle cerrahi müdahale ile durum tedavi edilir. Nörolojik hastalıklara bağlı göz kapağı düşüklüğünde bu hastalıkların tedavisi gerekmektedir.

Basit olarak göz kapaklarında cilt ve yağ dokusu fazlalıkları olması durumunda ise göz estetiği ameliyatı göz kapağı düşüklüğüne müdahale etmek mümkündür.

Göz Kapağı Kaldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağı kaldırma ameliyatı, konusunda uzman doktorun muayenesi, yapılan kontroller ve hastanın özelliklerine göre değişkenlik göstermekle birlikte genel olarak lokal veya genel anestezi uygulaması ile gerçekleştirilir.

Hastanın durumuna göre bölgeye atılan kesilerden, deri dokusu uzaklaştırılır.  Sonrasında dokular estetik dikiş uygulamaları ile birbirlerine dikilerek ameliyat tamamlanır. Yapılan bu operasyon ile hasta göz kapağındaki fazla olan deri dokusundan kurtularak daha gergin ve de daha genç bir görünüm kazanır.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatında olduğu gibi göz altı bölgesinde ve göz çevresinde de düzeltme uygulamaları gerçekleştirilebilir.

Göz kapağı kaldırma ameliyatlarında tipik olarak şu işlemler yapılır;

 1. Göz kapağı üzerindeki fazla derilerin alınması
 2. Göz kapağını kaldıran kasların güçlendirilmesi
 3. Göz kapağının kaşa askılanması
 4. Göz kapağındaki torbaların alınması

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Kalıcı Çözüm Olur Mu?

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı tamamlandıktan ve ameliyat sonrası bakım şartları yerine getirildikten sonra elde edilen görüntü kalıcıdır. Başarı bir şekilde tamamlanan ve korunan operasyon tekrardan cerrahi kesikler açılarak estetik ameliyat genellikle gerektirmez.

Blefaroplasti Nedir? Göz kapağı estetiği nasıl uygulanır?

Göz kapağı estetiği veya göz kapağı düşüklüğü ameliyatının tıbbi karşılığı blefaroplasti, alt göz kapağı ve üst göz kapağına uygulanan, göz çevresindeki dokularının gerdirildiği, aşağı sarkmış olan derinin ve de fazla kas dokusunun alındığı bir uygulamadır. Blefaroplasti uygulamasının mutlaka konusunun uzmanı olan kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatlarını sıklıkla lokal anestezi altında gerçekleştiriyoruz. Ancak bu konuda fobisi olan ve özellikle alt göz kapağı girişimlerinde genel anestezi de tercih edebiliyoruz.

Göz kapağı estetiği alt göz kapağı ve üst göz kapağındaki mevcut fazla kas dokusu ile fazla olan deri dokusunun alınmasıyla birlikte; göz çevresinin gerginleştirilmesidir. Bu cerrahi uygulama sayesinde sarkmış olan üst göz kapağı ve alt göz kapakları ile fazla yağa bağlı göz torbalanmaları, göz etrafında artan kırışıklıkları iyileştirilerek bireyin yaşam kalitesinde artış sağlanmaktadır.

Estetik cerrahi uygulamaları ile mükemmel sonuçlar alabileceği bu estetik göz kapağı ameliyatında esas olarak uygulanan işlemler şu şekildedir.

Üst göz kapağı üzerinde fark edilir oranda bollaşmış deri tabakası ile kas tabakası alınarak bölgedeki derinin gevşeme hali ortadan kaldırılır. Hastanın durumuna göre eğer gerekiyorsa göz çukurunda yer alan yağların fazla olan kısmı çıkarılabilir. Üst göz kapağı bünyesinde 2 tane yağ kompartımanı bulundurur.  Göz estetiği ameliyatı ile her iki yağ torbası da alınabilir veya azaltılabilir.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Yapılacak işlemler sona erdiğinde kesi yapılan alan tam denk gelecek şekilde göz kapağı kıvrımının olduğu alana yerleştirileceğinden ameliyat izi neredeyse belirsizdir.

Alt göz kapağında ise yapılacak işlemler tam olarak kirpiklerin altından kesi atılmasıyla başlar. Alt göz kapaklarında yalnızca 1-3 mm’ lik deri tabakası çıkartılır ve eğer varsa kas fazlalığı da bölgeden uzaklaştırılır. Alt göz kapağı bünyesinde 3 tane yağ kompartımanı bulundurur. Bu yağ aşırı ise operasyon esnasında uygun görülen miktarı bölgeden uzaklaştırılır. Kesiler estetik bir şekilde dikilerek alt kirpiklerin altında bırakıldığından ameliyat izi zamanla belirsizleşir ve görülmez.

Badem göz ameliyatı nasıl yapılır?

Badem göz ameliyatı göz çevresinde gerçekleştirilen cerrahi bir uygulamadır. Gözün köşeleri operasyon öncesi belirlenir, hastanın ve uzmanın ortak belirlediği seviyelerde, bu köşeler yukarı doğru kaldırılır. Badem göz estetiğinin dikkat edilmesini gerektiren en önemli kısmı operasyon bölgesidir. Doku, sade bir askı yöntemi ile kemik zarına tutturulur ve bu sayede badem göz şekli elde edilir.

Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

Vücutta üzerindeki birçok alanda olduğu gibi bu alanda da zamanla değişimler meydana gelir. Bu değişimler; yaş, çevre şartları ve genetik yapı olmak üzere çeşitli sebeplere bağlı olarak görülebilmektedir. Fakat vücutta görülen değişimleri en fazla tetikleyen faktörlerin kişinin çevresel faktörlerindeki durumu ile genetik faktörleri etkiler. Göz altı torbalarının oluşumunda genel olarak etkili olan faktörler;

 • Genetik kaynaklı faktörler
 • Çevresel kaynaklı faktörler
 • Sağlıksız ürünlerin kullanımı
 • Uyku kalitesinin düzensizliği
 • Aşırı düzeyde bilgisayar kullanımı
 • Yaşlanma
 • Kişinin psikolojik durumu

Göz altı torbalarının oluşumunda ve artışında etkili olan sebeplerden bir kaçıdır.

Göz altı torbası nasıl alınır?

Göz altı bölgesinde biriken yağ dokuları ile kas dokusundaki yıpranmaların zamanla torba görünümü almasına neden olur. Cerrahi müdahale ile göz altı torbası ya da torbaları başarılı bir şekilde düzeltilir. İşlem sırasında; gevşeyip aşağı doğru sarkma yapan göz altı derisinin belli bir kısmı alınır ve göz altı derisi gerdirilir. İşlem sonunda iz bırakmayacak estetik dikişlerle açılan ufak kesi bölgesi dikilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü  Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, için uygunluk durumu konusunun uzmanı tarafından gerçekleştirilen muayene sonucunda belirlenmektedir. Bireyin anestezi alımına uygun olup olmadığı, göz kapağı ya da göz kapaklarının sarkma durumu, yaşı faktörü göz kapağı düşüklüğü ameliyatının uygunluğunu belirleyici faktörlerden bir kaçıdır. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatında cinsiyet ayrımı bulunmaz. Kadın ve erkek bütün hastalarda muayene sonucunda uygunluk belirlendiği müddetçe göz kapağı düşüklüğü ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Göz kapakları estetik ve fonksiyonel olarak çok kompleks ve özel alanlardır. Özellikle görünür olması ve sosyal yaşantı üzerinde doğrudan etkisi olduğundan çok titiz çalışılması gereken özel cerrahi teknikler içerir.

Üst göz kapağı uygulaması yaklaşık olarak 30-50 dakika sürmekte olup, bu işlem hastanın durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Alt göz kapağı uygulaması ise yaklaşık olarak 40 dakika ila 1,5 saat sürmekte olup, bu işlem hastanın durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı kaç günde iyileşir?

Doktorun uygulanmasını istediği talimatların dışına çıkılmaması operasyonun hızla iyileşmesini sağlar.  Göz kapağı estetiği gerçekleştirilen bir hastanın iş hayatına geri dönmesi ya da sosyal aktivitelerine yeniden başlayabilmesi için ortalama olarak 5 ila 10 gün gerekmektedir. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatından 2-3 gün geçtikten sonra kitap okuma, televizyon seyretme vb. aktivitelere geri dönülebilir. Aşırı derecede hissedilen huzursuzluk durumunda ise zaman kaybetmeksizin doktora bilgi vermeniz gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında hastanın göz kapakları tamamen kapatılmadığından ötürü kişi etrafı kısık da olsa görebilir. Bunun sebebi operasyonun görme organıyla alakalı olmamasından kaynaklanmaktadır.  Ameliyat göz kapaklarını ilgilendirmektedir.  Göz kapakları doku olarak gevşek ve hassas bir yapıda olduklarından ötürü operasyon sonrasında görülen morarma ve şişme normaldir. Operasyon sonrasındaki İlk 24 saat süresince göz üzerine soğuk kompres uygulanması oluşan ve oluşacak şişlikleri ve de morlukları azaltacaktır. Yine operasyonun bitiminden sonraki ilk 48 saat sonunda bölge üzerinde görülen şişlik maksimuma seviyeye ulaşmakta ve sonraki zamanda bu şişlikler azalmaya başlamaktadır. Operasyon tamamlandıktan İki gün sonra bölge üzerindeki bantlar değiştirilir, hasta çok daha rahat ve daha geniş geniş görme alanı elde eder ve yavaş yavaş günlük yaşantısına geri dönmeye başlar.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası banyo yapabilir miyim?

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatının sonrasında gerçekleştirilen muayene sonrasında doktorun vermiş olduğu farklı bir bilgi olmadığı sürece ve herhangi bir anormallik durumu bulunmuyorsa yine doktor bilgisi dâhilinde operasyon bitiminin 2. günden sonra göz ve göz çevresi ıslanmadan ılık duş alınabilir. Operasyon bitiminin 5. Gününde ise ılık banyo yapılabilir.

doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı tamamlandıktan sonra, uygulama bölgesi üzerinde iz kalıp kalmaması işlemi gerçekleştiren göz hastalıkları uzmanına ve kullanılan teknolojilere bağlıdır. Ameliyat esnasında yapılan ufak ölçekli insizyonlar ve dikişler sıklıkla gözün açılıp kapanması sebebiyle meydana gelen doğal kıvrım bölgelerine gizlenmeye çalışılır. Zamanla deri rengine yakınlaşan bu cerrahi müdahale izleri bu sayede kolayca fark edilmez. Ancak işlem esnasında kullanılan dikiş yöntemleri, işlem esnasındaki dikiş materyallerinin yeni teknoloji ürünü olması ve ameliyat sonrasındaki bakım ve korumanın doğru yapılması iz durumunu doğrudan etkiler. Göz kapağı ince ve çok hassas olduğundan ötürü doğrudan lazer ile iz tedavi uygulanamadığından konusunun uzmanı ile göz kapağı ameliyatının gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

Paylaş:

2 yorum “Göz Kapağı DüşüklüğüAdd yours →

 1. İyi günler göz kapağı estetiğinin fiyatını öğrenmek istiyorum

 2. Merhaba 05531717034 numaralı whatsApp hattımız üzerinden göz kapağı estetiği ameliyatı hakkında fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×