Göz kaymasına ne iyi gelir?

Göz kaymasına ne iyi gelir?

Göz kayması diğer bilinen adıyla şaşılık; bir gözde ya da her iki gözde ortaya çıkabilen hiza bozukluğudur. Aşağı, yukarı, her iki yanlara doğru veya içe doğru olabilen göz kayması; tedavi edilmediği zaman kendiliğinden iyileşmesi mümkün olmayan bir rahatsızlıktır. Gözlerde birinin sabit olmasının yanı sıra diğer gözün kayması da gelişebilmektedir. Ara sıra görülebileceği gibi sürekli olarak da ortaya çıkabilir. Göz kaymasında gözde yorgunluk, baş ağrısı, çift görme ve okuma bozukluğu yaratabilir. Gözlerde kaymanın nedeni genelde tam olarak bilinemez. Ancak genetik yatkınlık söz konusu olabilir. Doğuştan ortaya çıkabileceği gibi sonradan da oluşabilen bir hastalıktır. Peki göz kaymasına ne iyi gelir?

Göz kayması içe doğru olduğunda EZOTROPYA, dışa doğru kayma ise EKZOTROPYA olarak adlandırılır. Göz kaymasının tedavisi gözlük veya ameliyattır. Gözde kayma ameliyatı ile birçok hastada tamamen düzelme sağlanmaktadır.

Göz kaymasına ne iyi gelir

Göz kayması neden olur?

Göz kaymasının oluşmasında bazı etkenler bulunmaktadır. Bunlar;

  • Genetik olarak doğuştan oluşabilecek göz kaymaları
  • Gözlerde optik kırılma bozuklukları (Miyop, Hipermetrop ve Astigmat)
  • Sinirsel sorunlar

Bu nedenlerin özellikle genetik olanının dışında diğer nedenler ilerleyen zamanlarda gözlerde şaşılığa etken yaratırken, ayrıca yaralanmalar, travmalar, felç ve bir takım hastalıklar göz kaymasına neden oluşturmaktadır. Çocuklarda meydana gelen göz kaymalarının mutlaka tedavi ettirilmesi şarttır. Kendiliğinden iyileşerek göz kayması yok olmaz. Yetişkinlerde oluşan göz kaymaları da genelde altta yatan hastalığın tedavisi ile önlenebilmektedir.

Göz kayması tedavisi

Göz kaymasına ne iyi gelir şeklindeki bir soruya belirli bir takım tedavi metotları vardır şeklinde bir yanıt vermek mümkündür. Tek gözde oluşabilecek göz kaymalarında tek bant ile sağlıklı olan gözün pasifleştirilerek diğer gözün çalışması sağlanır ve tembelliği ortadan kaldırılır. Ancak bu uygulama çok yeterli değildir. Göz bozukluğu nedeni ile ortaya çıkan göz kaymalarında diğer bir yöntem gözlük kullanımıdır. Etkili olan bu yöntem %50 iyileşme sağlar. Diğer nedenlerde bazı durumlarda göz ameliyatı gerektirir. Göz kaslarından kaynaklanan göz kaymaları genel olarak cerrahi operasyon ile dış kasların düzeltilmek suretiyle beyinle olan çalışması sağlanarak tedavi edilir. Göz kaymalarına iyi gelen egzersizlerde engelleyici ve tedavi edici bir etki yaratmaktadır. Göz kayması için gerekli olan bir diğer tedavi yöntemi ise görüş terapisidir. Beynin algılaması ve görme yetisini kazanması sağlanır.

Göz kaymasına ne iyi gelir?

Göz kaymasına ne iyi gelir sorusunun tek bir yanıtı yoktur. Her hasta için farklı bir tedavi metodu öneriyoruz. Bunun için öncelikle detaylı bir değerlendirme ve muayene şarttır.

Göz kayması ile herhangi bir sorun yaşıyorsanız kliniğimizde her türlü tedavi yöntemi ve diğer konularda bizlerle iletişim sağlayarak fikir edinebilir ve tedavi talebinizi randevu alarak iletebilirsiniz. Sağlıklı koşullar ve uzman göz hekimlerimiz her açıdan sizlere gerekli muayeneyi yaptıktan sonra iyi bir tedavi yöntemi ile sorununuzu çözmektedir.

doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı


Dikkat; Bu yazı Doç.Dr. Halil Hüseyin Çağatay tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Bu yazıdan elde edeceğiniz bilgiler bir göz muayenesi sonucunda vereceğimiz bilginin yerini tutmaz. Gözünüzde kayma varsa, ön değerlendirme için bize WHATS APP yoluyla ulaşın.


Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

Bu yazı bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Dr.Halil Hüseyin Çağatay 2005 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde başladığı meslek yaşamına, göz doktoru olarak devam etmektedir. Meslek yaşamına şaşılık ve göz tembelliği gibi konularda güncel gelişmeleri takip ederek devam etmektedir.


Gözde kayma ameliyat fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK ÖNEMLİ => Web sayfamızda bulunan fotoğraflar ve burada verdiğimiz bilgiler tamamen bize aittir ve başka bir hekimin yaklaşımı daha farklı olabilir.  

Gözde kaymanız hakkında soru sormak veya randevu almak için bize ulaşın.

İlgili Makalelerimiz

Göz kaymasına ne iyi gelir ?

Göz kaymasına kesin çözüm var mı? Nasıl yapılır? 

Göz kayması ameliyatı süresi nedir?

Özel şaşılık tiplerinden birisi; Duane Sendromu nedir?

Şaşılık ameliyatı sonrası tekrar kayma olur mu?

Göz kaymasını engellemek mümkün mü?

Sinir felci nedeniyle içe şaşılık; 6.Sinir Felci nedir? 


İl dışından ve yurt dışından gelen hastalarımız için konaklama sağlanmaktadır. Bizimle iletişime geçmek için TIKLAYINIZ. 

Paylaş:

6 yorum “Göz kaymasına ne iyi gelir?Add yours →

  1. Merhaba benim sağ gözümde çevremdeki Kişiler kayma olduğunu söyledi göz doktoruna gittim detaylı muayene sonucu bişey olmadığını söyledi gözümdeki kaymanın sebebi neden olabilir

  2. Merhaba Mehtap hanım, göz kaymanız muayenede tespit edilememiş. Maalesef bu durumlarla bazen karşılaşıyoruz. Yalancı şaşılık olması gibi bir durum olabilir. Yani şaşılık olmadığı halde varmış gibi görünmesi hali. Bu durumun nedeni veya bilinen göz kaymasına ne iyi gelir diye verebileceğimiz bir öneri maalesef yok. Daha detaylı bilgi için tekrar muayene olmanız gerekir.

  3. merhaba doktor bey.benim sol gözümde görme kaybından kaynaklanan dışa kayma var.doktorlar sinir damarlarımın kuruduğunu ve ameliyat olsam da tekrarlayacağını söylediler çok araştırıyorum ama çözüm bulamadım .ameliyat olmak istiyorum ama başarısız olmasından korkuyorum

  4. Merhaba Didem hanım, görmeyen gözde şaşılık ameliyatı gerçekleştirdiğimiz bir tedavi yöntemidir. Bunun için bize whats app yoluyla ulaşabilirsiniz. Göz tembelliği veya görmeyen gözdeki bir şaşılık durumunda detaylı bir değerlendirme ve bilgilendirme sonrası bu tedavileri yapıyoruz.

  5. Hocam hayırlı günler ben miyopum ve gözüm de kayma olduğunu farkettim bu bazen çok oluyor kayma oranı bazen az kitap okurken yazılar birbirine giriyor. Sonradan olan bir şey tedavisi var mıdır ?

  6. Merhaba Ramiz bey cerrahi müdahaleyle göz kaymasını kontrol altına alabiliyoruz. Farklı sorularınız ve detaylı bilgi için 05531717034 numaralı whatsApp hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×