İçe Göz Kayması – Ezotropya

İçe Göz Kayması Ezotropya

Gözlerde içe kayma ‘EZOTROPYA’ olarak adlandırılır. Gözde içe kayma tek bir tip değildir. Birden fazla çeşidi vardır. Gözde içe kaymanın tipinin belirlenmesi ile tedaviyi yönlendiriyoruz. Örneğin; 3 yaşında yüksek hipermetropik bozukluğa bağlı bir kaymada, hipermetropinin gözlükle tedavi edilmesi yolunu seçiyoruz. Ancak ileri yaşlarda sinir felci nedeniyle gelişen bir içe göz kayması durumunda ise, nörotoksin enjeksiyonu uygulamasını seçiyoruz.

İçe kaymalar devamlı veya ara ara meydana geliyor olabilir. Kayma hep aynı gözde meydana geliyor veya her iki gözde de ara ara meydana geliyor olabilir. İçe göz kayması yani buruna doğru gözlerin yönlenmesi hem görme hem de psikolojik açıdan insanları oldukça rahatsız eder ve tedavi edilmesi gerekir. Bu makalede ”göz kayması neden olur, içe göz kayması, ezotropya, gözde içe kayma, gözlerde içe kayma” gibi konularda bilgi verilecektir.

İçe Göz Kayması Tipleri

Nedeni Bilinmeyen İçe Kayma

Göz kayması neden olur? Göz kaymasının nedeni birçok hastada bulunamaz. Gözlerde içe kayma birçok hastada 2-5 yaş civarında nedeni bilinmeyen bir şekilde ortaya çıkar. Ailede gözlerde kayma olması bir genetik yatkınlık göstergesidir. Bu şekilde ani ortaya çıkan kayma durumlarında mutlaka bir çocuk nörolojisi değerlendirilmesi gerekir. Eğer nörolojik olarak sorun saptanmaz ise kayma tedavisi yapılır.

Doğumsal İçe Kayma – İnfantil Ezotropya

Bebeklerde gözlerde kaymanın en sık gördüğümüz şeklidir. Yaşamın ilk 12 ayında meydana gelir. Kayma açısı genellikle çok fazla ve barizdir. Her iki gözde değişmeli olarak meydana gelir, daha sonra zamanla bir gözde sabitlenme ortaya çıkabilir. Doğumsal içe kayma hastalarında gözlük tedavisinde yanıt genelde azdır ve cerrahi müdahale gerekir.

Akomodatif Ezotropya – Yüksek Hipermetropiye Bağlı İçe Kayma

En sık görülen içe kayma tipidir. Gözlükle başarıyla tedavi edebildiğimiz bir kayma şeklidir. Genellikle 1 yaştan sonra ortaya çıkar, 2-3 yaşında tespit edilir. Kademeli olarak meydana gelir. Yüksek hipermetopik bozukluk ile birliktedir. Bu hipermetropik bozukluğun derecesi genelde +3.00 dereceden daha fazladır. Göz bozukluğunun düzeltilmesi ile kayma tamamen düzelir. Gözlük çıkartıldığında kayma tekrar ortaya çıkar. 

Akomodatif ezotropyanın iki alt tipi data bulunur. Konverjans fazlalığı olan akomodatif ezotropyalar; bu hastalarda yakına bakarken kayma daha fazladır. Kısmi akomodatif ezotropya ise, gözlükle düzeltme sonrası kayamanını bir bölümü düzelir, bir bölümü gözlükle düzeltilemez.

göz kayması neden olur, içe göz kayması, ezotropya, gözde içe kayma, gözlerde içe kayma
Gözlükle tam olarak düzeltilemeyen Kısmi Akomodatif Ezotropya olgusunda ameliyat sonrasın tam düzelme. (Foto Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay arşivinden)

Akomodatif Olmayan Ezotropyalar

Akomodasyon veya yakına odaklanma ile ilgis olmayan bir içe kayma tipidir. Göz bozukluğu hipermetropik gözlükler ile düzeltilse de kayma devam eder.

Diverjans Yetersizliği Olan Ezotropyalar

Genellikle 30 yaş veya daha üzerindeki kişilerde görülür . Uzağa bakış sırasında kayma açısı daha geniştir. Her iki gözden gelen görüntünün birleştirilmesi ile ilgili bir sorun vardır.

Mikrotropya – Monofiksasyon Sendromu

Bu kayma tipinde küçük bir kayma açısı bulunur. Kayma süreklidir ve tek gözdedir. Geniş açılı bir kaymanın ameliyat sonrasında düzelmiş hali veya çocukluk çağında göz tembelliği tedavisi görmüş kişilerde görülebilir. Bu içe kayma tipinde bir gözün merkez bölümünden alınan görüntüler beyin tarafından ihmal edilmektedir.

Duyusal Ezotropya

Bir gözde görme azlığına neden olan bir sorun vardır. Göz içi tümör, göz kapağı düşüklüğü, katarakt , retina problemleri vb. Genellikle 4 yaş altında görülür. 4 yaşından sonra bu nedenler gözde dışa kaymaya neden olur.

Konsekütif Ezotropya (Ardıl İçe Kayma)

Dışa kayma nedeniyle ameliyat olan bazı hastalarda fazla düzeltme nedeniyle görülen kayma tipidir.

Gözde İçe Kayma Tedavisi

Gözde içe kayma tedavi yöntemi, kaymanın tipine göre değişir. Akomodatif Ezotropya gözlükle tedavi edilir. Kaymaya neden olan göz kapağı düşüklüğü veya katarakt gibi başka bir sorun varsa bu sorun giderilir.  Bazı hastalarda ise kayma ameliyat ile düzeltilebilir.

lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği

SONUÇ: Gözde içe kayma neredeyse her yaşta (bebeklerde ve yetişkinlerde) çoğunlukla başarıyla tedavi edebildiğimiz bir sorundur. Gözlerin içe kayması tedavisinde gözlük ve gözde kayma ameliyatları en sık uyguladığımız tedavi yöntemleridir.

Bu yazı Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Bu yazıdan elde edeceğiniz bilgiler bir göz muayenesi sonucunda vereceğimiz bilginin yerini tutmaz. Gözünüzde kayma varsa, bize yandaki WHATS APP ikonu ile ulaşabilirsiniz.

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

Bu yazı bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Dr.Halil Hüseyin Çağatay 2005 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde başladığı meslek yaşamına, İzmir de göz doktoru olarak devam etmektedir. Meslek yaşamına şaşılık ve göz tembelliği gibi konularda güncel gelişmeleri takip ederek devam etmektedir.

 

Paylaş:

2 yorum “İçe Göz Kayması – EzotropyaAdd yours →

  1. Bana özelden yazarmısınız çok rica ediyorum halil hüseyin çagatay hocam lutfen mjinizi bekliyorum .

  2. Merhaba; yarın mesai saatlerinde 0 232 278 81 11 telefonundan ulaşabilirsinzi. Ayrıca sosyal medyada facebook veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim formuna bilgilerinizi yazarsanız size ulaşırız. İletişim formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×