Göz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Göz Şişmesine Ne İyi Gelir

Gözler; vücutta en fazla mikrop kapabilen ve bu nedenle şişlik gibi bir takım rahatsızlıkların ortaya çıktığı önemli organlarımızdan birisidir. Gözleri elle karıştırmak, uykusuzluk, darbe veya birçok nedenle gözlerde şişlik görülebilmektedir. Göz şişmesine ne iyi gelir? Sorusuna birçok öneri sunabiliriz; ancak her şeyden önce neden kaynaklandığını bilmek ve ona göre hareket etmek önemli bir tedavi olacaktır. Çevresel etkenler, kullanılan bazı kozmetik ürünler gibi birçok neden hassas olan gözlerde tahriş olmaya ve gözlerde şişmeye etki yaratırken ayrıca gözlerde ve vücutta oluşan bazı hastalıklar da bu durumun oluşmasını tetikleyecektir. Bu makalede Göz Enfeksiyonları, Göz Şişmesine Ne İyi Gelir, Yorgunluğa Bağlı Göz Şişmesi, Göz Torbalanmasına Bağlı Göz Şişmesi, Allerjiye Bağlı Göz Şişmesi gibi konulara yer verilecektir.

Göz enfeksiyonları, Göz şişmesine ne iyi gelir, yorgunluğa bağlı göz şişmesi, göz torbalanmasına bağlı göz şişmesi, allerjiye bağlı göz şişmesi

Göz şişmesine ne iyi gelir

Allerjiye Bağlı Göz Şişmesi

Göz allerjisi ; gözlerde en fazla şişlik yaratan etmenler olarak birçok yan etkiyi de birlikte getirir. Yanma, batma, kızarıklık gibi belirtiler alerjilerin neden olduğu göz şişmeleri yaratan durumlardır. Böyle olması halinde gözleri kaşımak ve ovuşturmak gözleri tahriş ederek şişkinlik yaratır ve sulandırır. Alerjik nedenlerle oluşan göz şişmesine ne iyi gelir derseniz mutlaka hekime danışarak hareket etmelisiniz. Çünkü kullanılacak ilaç ya da tedavi; gözün daha büyük sorunlar yaşamasına engel olacaktır.

Göz Enfeksiyonları

Gözlerde ortaya çıkan bazı enfeksiyonlarda göz şişmesine etken olabilmektedir. Göz kapağında ya da göz çevresindeki dokularda oluşan şişmeler virüs ya da bir bakteri nedeniyle enfeksiyona uğrayabilir. Genelde enfeksiyonel olarak oluşan göz şişmesine hekim kontrolünde müdahale edilmesi gerekir. Gözde şişmeye neden olan bir diğer etken de ‘’Blefarit’’ adı verilen kirpik dibi iltihabıdır. Blefarit göz kuruluğuna neden olabilmektedir. Yanma, kaşıntı ve gözlerde şişmeye neden olan bu durumda yine hekim kontrollü tedavi gerekir. Arpacık adı verilen göz enfeksiyonu hastalığı da gözde şişmeye ve kaşıntı, batma ve yanma gibi etkilere neden olur. Şişme olması ile de kendini gösteren bu rahatsızlık kendiliğinden geçer ancak temiz ve hijyenik olmak ve ayrıca bazı ilaçlarla tedavisini de hızlandırmak mümkündür. Vücutta ortaya çıkan böbrek hastalıkları, endokrin hastalıkları, ödem olması ve enfeksiyon içeren bazı hastalıklar gözlerde şişme yapabilir. Göz şişmesine ne iyi gelir diyerek kulaktan dolma bazı öneriler yerine öncelikle hekim kontrolünü sağlamalı ve ona göre mantıklı hareket etmelidir.

Yorgunluğa Bağlı Göz Şişmesi

Güncel olarak yorgunluk, uykusuzluk ve basit etkiler nedeniyle oluşan göz şişmelerinde soğuk kompres, dinlenmek, tuzlu gıdalardan uzak durmak gerekir. İç hastalıklar ile oluşacak göz şişmelerinde göz hekiminiz sizi yönlendirecek ona göre tedavi önerecektir. Gözlerde oluşan ve alerjik ve diğer göz hatalıkları ile ilgili her türlü tedavi ve muayene için kliniğimizle bağlantı kurarak hareket etmenizi öneriyoruz. Sizlere gereken tüm detaylı bilgiler ile tedavi yöntemi sağlanarak yardımcı olunacaktır. İletişime geçerek bizimle gerekli tüm ayrıntıları görüşebilirsiniz.

Göz Torbalanmasına Bağlı Göz Şişmesi

Göz torbalanması yapısal veya yaşa bağlı olarak alt ve üst göz kapaklarındaki torbalarda belirginleşmedir. Genelde kalıcı olan göz torbalarının tedavisi ancak ameliyat ile mümkündür. Göz torbalarına bağlı şişme yorgun ve akşamdan kalma bir görünüme neden olur. Bu nedenle tedavisi kişinin sosyal yaşaımı açsıından önemlidir.

Kaynak; Göz kapağı ameliyatı ve göz torbası

Paylaş:

0 yorum “Göz Şişmesine Ne İyi Gelir?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×