Göz Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

göz tansiyonu belirtileri, göz tansiyonu tedavisi

Göz tansiyonu göz sinirinde hasar ve görme kaybına neden olur.  Göz tansiyonu teşhis ve tedavisi çok önemlidir. Yanlış göz tansiyonu teşhisi, yıllarca gereksiz göz damlası kullanımı ve ameliyatına neden olur. Göz tansiyonu tedavisinin doğru yapılmaması ve ilaçların düzgün kullanılmaması ise görme kaybına neden olmaktadır. Göz tansiyonu belirtileri oldukça azdır, bu nedenle teşhisi daha çok muayeneye dayanır.

Glokom tedavisi ile görme kayıplarının engellemeyi hedefliyoruz.  Glokom hastalığı doğru tedavi edildiğinde korkulacak bir hastalık değildir. Özellikle erken teşhis ile başarı ile tedavi ediyoruz.

Glokom teşhisi aceleyle yapılan ve tek seferlik göz tansiyonu ölçümü ile konulamaz. Göze ait dokuların kapsamlı muayenesi ve hastanın düzenli takibi gerekmektedir.

Göz Tansiyonu Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Önemli Faktör

1.Glokom, çoğunlukla göz içindeki sulu sıvının düzgün bir şekilde boşalmaması, sıvı birikimine ve göz içinde basınç artışına neden olması ile meydana gelir.

2.Göz tansiyonu erken evrelerinde genelde belirtisi yoktur, bu yüzden hastalığa “sinsi hırsız” denir.

3.Glokom tespit edilen birçok kişi, ilk bulgu görme alanının kenarlarından kaybıdır; bu durum en sonunda merkezi görüşlerini etkiler

4.Basınç kalıcı optik sinir hasarı oluşturduğundan, glokomdan kaynaklanan görme kaybı tersine çevrilemez.

5.Glokom için ortak risk faktörleri 60 yaşın üzerinde olmak; aile öyküsü olan; Afrika, Asya veya Latin kökenli olma; şeker hastalığı ve şiddetli derecede hipermetrop olmak

6.Glokomun ilerlemesi erken teşhis ve hızlı tedavi ile önemli ölçüde yavaşlatılabilir.

7.Düzenli göz muayeneleri, göz tansiyonun / glokomun neden olduğu görme kaybını önleyebilmenin en güçlü yoludur.

Glokom tedavisinde mutlaka hedef göz tansiyonu belirliyoruz ve bu tansiyonun altında tutmaya çalışıyoruz. Hedef göz tansiyonunu hastalığın derecesi, hastanın yaşı ve gözün anatomik durumu gibi etkenlerle belirliyoruz.

Glokom tedavisinde öncelikle göz damlalarını tercih ediyoruz. Ameliyat, lazer veya tüp gibi tüm tedavi yöntemlerini mümkünse en sona bırakıyoruz.  Glokom ameliyatı kaçınılmaz olduğunda ise, başarısı uzun vadede en yüksek olan yöntemi tercih ediyoruz.

Göz Tansiyonu Belirtileri ve Diğer Hastalıklar

Glokom olan kişilerde maalesef ek olarak katarakt da bulunabilmektedir. Katarakt tedavisi göz tansiyonunun bir miktar düşmesini sağlar. Bu nedenle glokom hastalarımızda kataraktın varlığının tespiti ve erken tedavisine de öncelik veriyoruz.

Göz tansiyonu olan kişilerde ek olarak gece horlama ve uyku-apne sendromu adı verilen hastalığın teşhis ve tedavisi önem taşımaktadır.

 

 

 

Paylaş:

0 yorum “Göz Tansiyonu Belirtileri ve TedavisiAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×