Göz tembelliği diğer adı

Göz tembelliği diğer adı

Göz tembelliği çocukluktan gelen ve bir gözün görme yeteniğinin az olması şeklinde özetelenebilecek bir tıbbi durumdur. Göz tembelliği diğer adı ambliyopi olarak bilinir.  Görme kaybı nedenleri arasında, tüm yaralanma ve hastalıklar arasında 40 yaşın altında en fazla görme kaybına neden olan tablodur. Bu kadar sık görülmesi tablonun ne derece önemli olduğunu gösteren en göze çarpan özelliğidir.

Göz tembelliği diğer adı Ambliyopi beyindeki gelişimsel sorunlardan kaynaklanıyor. Beynin görsel işlemeyle ilgili bölümleri düzgün çalışmadığı zaman,  derinlik algısı, görsel algılamalar ve ince detaylarda (keskinlik, net görme, keskin görme) bozukluk ve iki gözlü 3D görüş de dahil olmak üzere görme kaybı  gibi problemler ortaya çıkıyor.Ambliyopi çocuklarda ve yetişkinlerde en yaygın görülen nörolojik görme bozukluğudur ve nüfusun yüzde 1-3’ünü etkilemektedir.Göz tembelliği diğer adı

Göz tembelliği diğer adı

Göz tembelliği olarak bilinen ambliyopi, gözlük veya kontakt lenslerle düzeltilemeyen azalmış görmeden kaynaklı veya herhangi bir göz hastalığına bağlı olmadan kendini gösterebilen göz rahatsızlığıdır. Beyin, bir nedenden  dolayı, ambliyopik  göz tarafından görülen görüntüleri tam olarak kabul etmez. Bu genellikle sadece bir gözü etkiler, ancak her iki gözde de görme azalmasıyla kendini gösterebilir. Altı yaşın altındaki çocukların yüzde üçünün bir çeşit ambliyopisi olduğu tahmin edilmektedir.

En sık göz tembelliği nedenleri

Görme ve beyin gelişiminin erken ya da “kritik” döneminde (6 yaşından itibaren) her iki gözün herhangi birinde  tam görüşe müdahale eden herhangi bir şey, göz tembelliğine neden olabilir. Ek olarak, her iki gözün aynı anda kullanılmaması veya birbirine eşlik etmemesi (binoküler görme) beyinde bir “bastırma” veya “inhibisyon” olarak adlandırılan bir duruma neden olabilir. Bazı durumlarda, bu baskılama modeli, gözlük, lens veya lasik cerrahisi ile düzeltilemeyen bulanık gözdeki vizyonda azalmaya neden olabilir. Yine, görme kaybının beyinde gerçekleştiğini anlamak önemlidir. Yani, Lazy Eye (Ambliyopi) nörolojik bir durumdur. Bilhassa güncel bilimsel araştırmalar, beynin mesleki, fiziksel ve görsel terapilerle  her yaşta değişebileceğini, gelişebileceğini ve iyileşebileceğini göstermektedir.

Göz tembelliği diğer adı Ambliyopi tedavisi her yaşta aynı başarıyla sağlanamaz. Ancak erken teşhis ve tedavi hala  en iyi şansı sunar. Bilimsel araştırmalar, tembel göz tedavisinin daha büyük çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde (en az)  başarılı olabileceğini kanıtlamıştır. Nörobilim, insan beyninin her yaşta (nöroplastisite) değişebileceğini ortaya koymuştur.

Bebekler, küçük çocuklar ve okul öncesi çocuklar için kapsamlı görme muayeneleri gereklidir. Bir pediyatristin göz muayenesi veya 20/20 göz tablosu taraması, göz tembelliği veya yanlışlıkla göz teması olarak adlandırılan ambliyopi ve diğer görsel durumların tespiti için yeterli değildir.

Sonuç olarak toplumda en sık görme kaybına neden olan bu tablonun azaltılması için erken yaşta Uzman Göz doktoru tarafından çocukların kontrol edilmesi ve ebeveynlerin çocuklarının rutin göz muayenelerinin aksatmaması gerekir.

Eski dönemde bu hastalığın düzeltilemeyeceği söylense de günümüz koşullarında artık biliyoruz ki göz tembelliği daha ileri yaşlarda da tedavi edilebilir ancak ne kadar erken farkedilirse bu oran da artar.

Yeni tedavi yöntemi olarak diktofik tedavi adı verilen, üç boyutlu video veya oyunlar görmeyi daha hızlı iyileştirebilmektedir. 


Göz tembelliği ilerler mi? isimli makale için tıklayınız

Paylaş:

0 yorum “Göz tembelliği diğer adıAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×