Nistagmus tedavisi mümkün mü?

Nistagmus tedavisi mümkün mü?

Nistagmus, gözlerin, bir nesneye veya kişiye sabit bakamayıp titremesidir.  Nistagmus yana, yukarı-aşağı veya dairesel hareketler gösterebilir. Peki nistagmus tedavisi mümkün mü? Bu yazıda bu sorunun cevabını arayacağız. Doğumsal olarak olan nistagmus hastalarında yapacağımız göz muayenesi sonucunda titremenin azaltılmasını sağlayabilecek bir tedavi önerebiliyoruz. Öncelikle üç boyutlu görme muayenesi gerçekleştiriyoruz. Ayrıca baş pozisyonu ve gözde kayma varsa bunları belirliyoruz. Nistagmus tedavisi mümkün mü sorusu kendine bu tedavi yöntemlerinde cevap buluyor.

Nistagmus tedavisi mümkün mü

Nistagmus Tipleri

Nistagmus genellikle çocukken erken bebeklik döneminde ortaya çıkar. Ancak edinsel veya daha geç yaşlarda ortaya çıkan nistagmus  tipi de mevcuttur.

Manifest nistagmus; sadece bir gözü kapatıldığında ortaya çıkan nistagmus

Konjenital nistagmus; doğumsal nistagmus

Manifest latent nistagmus; sürekli var olan ancak bir göz kapatıldığında açık kalan gözde artan nistagmus

Edinilmiş nistagmus; nörolojik, iç kulak hastalığı veya travma sonrası ortaya çıkan nistagmus.

Nistagmusun her çeşiti istemsizdir, gözlerdeki titreme insanlar tarafından kontrol edilememektedir. Gözlerdeki titreme yorgunluk ve stresle birlikte artabilmektedir.

Nistagmus olması hem görüş hem de benlik kavramını etkiler. Gözlerinde titreme olan insanların bir çeşit görme azlıkları olabilir, çünkü gözler sürekli odaklandıkları noktayı değiştirdiği için net bir görüntü elde etmek imkansız hale gelebilir. Nistagmuslu bazı insanlarda görme sorunları çok fazla  olabilirken, bazı hastaların görme oranları ise iyi olabilir.

Nistagmus Tedavisi Mümkün mü?

Bu sorunun cevabını vermeden önce şu gözlem oldukça önemlidir. Bazı nistagmuslu kişiler daha iyi görmek için başlarını bir yöne çevirirler veya gözlerine bir pozisyon verirler buna “Null Point” haline getirmeniz gerekebilir. Bu, gözleri en az hareket ettiren, daha iyi görme için görüntüyü sabitleyen belirli bir baş ve bakış açısıdır.

Nistagmus tedavisi ve ameliyatı ile gözlerin düz bakış pozisyonunun bu ‘’null point’’ haline getirilmesi hedeflenir. Yani hastanın en iyi gördüğü hale getirecek şekilde ameliyat yapılabilir. Ayrıca bazı hastalarda ek olarak şaşılık mevcuttur bu şaşılığın ortadan kaldırılması fayda sağlayabiliyor. Nistagmus ameliyatları sonrasında hedef titremenin şiddetinin azaltılması ve baş pozisyonu veya gözde kayma varsa bunun düzeltilmesidir.

Gözlerdeki titremesi başını öne eğerek azalan bir çocuk, ameliyat sonrası başının normal durumda tutularak titremesinin azalması.

Ayrıca sonuçlar genellikle geçici olmakla birlikte, bazı ilaçlar ile titreme azaltılabilir.  Hem gözlük hem de kontakt lensler, nistagmuslu kişilere daha iyi görmelerine yardımcı olabilir.

Nistagmusu Olan Kişilere Yaklaşım Nasıl Olmalı?

Nistagmuslu olan kişilerde okuma süresi biraz daha uzun olabilmektedir ancak genellikle yakın görme keskinlikleri iyidir. Her zaman pozitif olun ve nistagmuslu bir çocuğunuz varsa, onun potansiyelini asla küçümsemeyin, gözlerinde titreme olan bir çocuğun veya kişinin diğer insanlar gibi öğrenebildiğini ve iletişim kurduğunu unutmayın. Nistagmus körlüğe neden olan bir hastalık değildir, 5-6 yaşlarına kadar görme genellikle artar. Nistagmuslu çocuklarda, takip edecekleri tren gibi oyuncaklar vermek görme gelişimini arttırabilmektedir. Nistagmuslu çocuklar genellikle normal bir okul hayatı sürebilmektedir.

Nistagmus Tedavisi

Nistagumusu olan kişilerde gözlerdeki titremenin en az olduğu pozisyonun tespit edilmesi ve bu pozisyona gözlerin ameliyat ile getirilmesi fayda sağlar. Ayrıca bazı hastalarda prizmatik camlar ile yapılan ölçümler ile titremenin yavaşladığı ve görmenin daha iyi olduğu bir pozisyon tespit edilebiliyor. Ayrıca var ise eşlik eden gözde kayamanın düzeltilmesi hem estetik hem de görsel olarak iyileşme sağlamaktadır.

Nistagmuslu hastaların ortalama en az yarısı ameliyatlardan fayda sağlamaktadır.

lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği


Nistagmus ile ilgili diğer makalemizi okumak için TIKLAYINIZ.


Gözde kayma ameliyat fiyatlarını ve ameliyat konusundada detaylı bilgi almak ve  WhatsApp yoluyla iletişime geçmek için tıklayınız.


 Dikkat; Bu yazı Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Bu yazıdan elde edeceğiniz bilgiler bir göz muayenesi sonucunda verceğimiz bilginin yerini tutmaz.


Dr.Halil Hüseyin Çağatay 2005 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde başladığı meslek yaşamına devam etmektedir. Meslek yaşamına şaşılık ve göz tembelliği gibi konularda güncel gelişmeleri takip ederek devam etmektedir.


İl dışından ve yurtdışından gelen hastalarımız için konaklama sağlanmaktadır.


Kaynak

 

Paylaş:

4 yorum “Nistagmus tedavisi mümkün mü?Add yours →

  1. İyi çalışmalar Doktor bey
    3 yaşında oğlumda nistagmus war ancak tedavi için izmir e gelmemiz mümkün değil. İstanbulda tabsiye edebileceğiniz bir doktor var mı acaba?

  2. Merhaba hocam benim 22 yaşında oğlum var tek gözünü kapatınca titreme oluyor iki gözü açıkken titreme yok gözlük kullanıyor tedavisi varmı götürdüğümüz doktorlar nistagmus dediler polis olmak istiyor fakat gözünden dolayı olamıyor yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  3. Merhaba Kezban Eser, tek göz kapalı iken titreme ortaya çıkması latent nistagmus olabilir veya belki iki göz açık iken siz fark edemiyorsunuzdur titremeyi. Polis olmak için nistagmus engel midir bununla ilgili mevzuata bakmanız veya ilinizdeki sağlık kurullarından bilgi almanız daha sağlıklı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×