Göz uçuğu kremi – Göz uçuğu ilaçları

Göz uçuğu tedavisinde kullanılan ilaçlar / Göz uçuğu kremi / Göz uçuğu ilaçları.  Göz uçuğu tedavisi mutlaka bir göz hekimi kontrolü ile yapılmalıdır. Gözlerde yanma, batma, ağrı, ışığa bakamama gibi şikayetlere neden olan göz uçuğu tekrar edebilen bir hastalıktır. Bazı hastalarda göz kapaklarında şişlik kızarıklık ve kabarcıkları oluşması görülebilmektedir.

Asiklovir, gansiklovir, triflirudin gibi anti-viral ilaçlardır. Bu ilaçların gözde kullanılabilecek damla veya pomad formların bazıları ülkemizde bulunmamaktadır. İlaçların damla veya pomad formları korneayı aşıp göz içine etki edemeyebilir. Bu nedenle ağızdan tablet şeklinde alınması da gerekebilmektedir. Bu durum tamamen hastalığın tutulumuna göre farklılık gösterir. Göz uçuğunda kullanılan pomadlar, dudak uçuğunda kullanılan ile aynı değildir. 

Goz uçuğu tedavisi kesinlikle gelişi güzel bir şekildeyapılmaz. Mutlaka uzman hekim kontrolünde yapılmalıdır. Hem gözde hasar kalmaması hem de etkin tedavi için bu çok önemldir.

Göz uçuğu kremi , Göz uçuğu ilaçları


Ayrıca kortizonlu ilaçlar da gerektikçe kullanılabilir. Göz uçuğu tedavisi muhakkak hekim kontrolünde yapılmalıdır.


Göz uçuğu kremi veya göz uçuğu ilaçları genellikle aniden kesilmez. Göz uçuğu tedavisi çoğunlukla  yavaş-yavaş doz azaltılarak kesilir. Doz ayarlaması doktor tarafından periyodik muayeneler ile belirlenir. Hastaların ilaç bitince kontrol muayenesine kadar ilaçları kesmemesi önemlidir. Erken biten ilaçların yerine yenisi alınması gerekebilir.


Tedaviniz ile ilgili ayrıntılı bilgiyi doktorunuzda alınız. Göz uçuğunun bitkisel tedavisi çok sorulan bir konudur. 


Göz uçuğu hakkındaki diğer makalemiz için TIKLAYINIZ.

Paylaş:

0 yorum “Göz uçuğu kremi – Göz uçuğu ilaçlarıAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×