Gözüm Şişti

Gözler; mikrop kapmaya oldukça müsait organlarımızdandır. Gözlerde oluşacak her türlü rahatsızlık; ihmal edilmeden tedavi edilmelidir. Çünkü hayatımızı idam ettirmek ve kolayca her şeyi görmemizi sağlayan en önemli organımızdır gözlerimiz! ‘ Gözüm şişti ’ neden diye soruyorsanız bunun birçok etkeni olabilmektedir. Özellikle göz şişmesi basit olarak algılanıp ‘’Geçer’’ diyerek geçiştirilmemesi gereken önemli bir durumdur. Göz şişmesi; her hangi bir alerjik göz rahatsızlığı, alınan gıdalar, polenler, mantar, küf, tozlar, göz kuruluğu, göze gelen bir darbe,  gözde arpacık çıkması gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Gözaltında da torbalarda şişme olabilir; bu durum; daha çok yorgunluk ve uykusuzluk ile bağlantılıdır.

gözüm şişti

Göz içinde oluşan herhangi bir nedenden ötürü oluşan göz şişmesi; batma ve yanma hissini de belirti olarak gösterir. Ayrıca kaşıntı olması da mümkündür. Böcek sokması ya da herhangi bir bakteri nedeniyle oluşabilecek göz şişmesi zamanla iltihaplanmaya ve gözün kapanmasına etken olan kötü bir sonuç yaratabilir.

Gözüm Şişti

Göz sinirlerinin beyine bağlı olması nedeniyle bu durum mutlaka tedavi ettirilmelidir. Bakteri ile ilgili şişlikler genelde polenler ve tozlardan oluşan alerjilere neden olarak şişliğe etken olurken ayrıca arpacığın da oluşmasını tetikleyecek unsur yaratır. Gözlerde oluşan ve kaşıntıyla beraber baş gösteren alerjik etkenli göz şişmeleri hekimlerimizin önerdiği kremler ya da antibiyotiklerle tedavi edilir. Böyle durumlarda mutlaka gözler temiz tutulmalı, elle temas etmemeli ve mümkünse kendiliğinden geçmesi beklenmeden hekime gitmelidir.

Gözüm şişti

‘Gözüm şişti’ diyor ve akıntı, kaşınma, yanma ve batma hali hissediyorsanız öncelikle kaşımayınız ve zaman kaybetmeden kliniğimize geliniz. Doktorumuz muayenenizi ve tetkikleri yaptıktan sonra tedavinizi planlayacaktır. Öncelikle hijyenik ortamda göz şişmesine neden olan etken ortaya çıkarılarak gerekli olan ön tedavi sağlanacaktır. Gözlerde oluşan ve göz içinin bariz şişmesi mutlaka tedavi gerektirir.


Göz torbaları ve göz kapaklarında oluşan şişmeler estetik kaygı yaratır ancak evde bazı önlemler alarak ve uygulamalar yaparak bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak gözde alerjik ya da göz rahatsızlığı nedeni ile oluşan göz şişmeleri tedavi dışında kendiliğinden iyileşmez ve tedbir alınmalıdır.

Paylaş:

0 yorum “Gözüm ŞiştiAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×